Sarraf Davası'nda beşinci gün
05.12.2017 17:24 GÜNCEL

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı davada tanık sıfatıyla ifade veren Rıza Sarraf, New York’ta görülen davada beşinci kez hâkim karşısında. New York'ta görülen davada sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Sarraf'ı çapraz sorguya aldı.

Sarraf, Mehmet Hakan Atilla'nın 'çarka çomak sokan biri' olduğunu söyleyerek Süleyman Aslan'ı uyardığını söyledi. Sarraf, Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini iddia etti.

New York'ta, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarından yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile birlikte yargılandığı davada sanıklıktan 'tanık' konumuna geçen işadamı Reza Sarraf'ın, çapraz sorgulaması başladı.

Jürili yargılamanın başlamasının ve savcılığa verdiği ifadelerin ardından, Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, Reza Sarraf'ı çapraz sorgulamaya aldı. Fleming, 'Ben Hakan Atilla'nın avukatıyım, ekibimizle birlikte onu savunuyoruz. Siz Atilla'nın avukatları ile görüşmeyi reddettiniz mi?' diyerek, Sarraf'a sorularını yöneltmeye başladı. Sarraf, bu soruyu 'Evet, Hakan Atilla'nın avukatları ile bir araya gelmeyi reddettim' diye yanıtladı. Sarraf, bunun nedeninin 'Hakan Atilla'ya kızgınlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı' sorusuna 'Tamamen doğru değil, ama bu avukatlarımın Atilla'ya iletmesini istediğim şeylerden bir tanesidir' karşılığını verdi. Sarraf, soru üzerine Atilla'ya hiç bir zaman rüşvet vermediğini, Atilla'nın da kendisinden hiç bir zaman rüşvet istemediğini doğruladı, 'Atilla'nın kendisini, kendisinin de Atilla'yı pek sevmediği' sözlerini 'adil' olarak değerlendirdi. Sarraf, 'Halkbank ve İran ticaretinde, Atilla'nın sizin işlerinize taş koyduğunu söylediniz, doğru mu' sözlerini 'Kesinlikle doğru' diye yanıtladı ve kendisini Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'a şikayet ettiğini de doğruladı. Sarraf, Aslan ile bir çok kez buluşup görüştüğünü, telefon konuşması yaptığını ve sayfalarca yazışmaları olduğunu kabul etti. Atilla ile ise mesajlaşıp mesajlaşmadığını hatırlamadığını söyledi. Fleming'in, 'Atilla ile bir elin parmakları kadar sayıda görüştünüz, doğru mu' sorusuna 'Evet, doğru' karşılığını veren Sarraf, 'yani 5 kez mi' sorusuna da 'Ben iki elin parmakları olarak hesaplamıştım' karşılığını verdi. Sarraf'ın bu sözleri duruşma salonunda gülüşmelere yol açtı. Sarraf, daha sonra Atilla ile görüşmelerinin net sayısını hatırlayamadığını söyledi. Nakit ticareti, döviz işleri yaptığını söyleyen, İran ve Türkiye dışında da iş yaptığını ifade eden Sarraf'a, Rusya ile ilgili olarak kara para aklama işleri yapıp yapmadığı soruldu. Sarraf bunun doğru olmadığını savundu. Sarraf, 'Şoförünüz Türkiye gümrüğünde, Rusya sınırında 150 milyon dolar nakit para ile durduruldu mu' sorusuna 'Kesinlikle doğru değil' karşılığını verdi.

'TİCARET DAHİLİNDE BANA PARA YOLLAMIŞTIR'
Sarraf, Babek Zencani ile iş yapıp yapmadığına ilişkin bir soruyu 'Ticaret dahilinde bana para yollamıştır' diye yanıtladı, ancak Zencani'nın paralarını kendi hesaplarında tuttuğunu kabul etmedi. Gana'dan uçakla getirilen 1.5 ton altını Zencani'nın kendisine sattığını söyleyen Sarraf, 'Bana satışı için Gana'dan 1.5 ton altın gönderdiği doğrudur' dedi. İran ile yasal sorunlar yaşayıp yaşamadığı sorulan Sarraf, şu an itibariyle İran'a gitmesinin yasal sorunlar çıkaracağının farkında olduğunu söyledi. Sarraf, 'İran'a gitmekteki endişeniz Zencani ile ilişkileriniz nedeniyle mi?' sorusuna 'Benim İran'a gidip gitmemem Zencani ile ilgili değil' yanıtını verdi.

"METROPOLİTAN CEZAEVİ'NİN HAKKINI YEMEMEK LAZIM"

'Suçu kabullenip' sorumluluğu üstlenmenin hapisten çıkmanın en hızlı yolu' sözlerinin kendisine ait olduğunu kabul eden Sarraf, başsavcılık ile işbirliğine başladığından bu yana yaşam standartlarının yükselip yükselmediği sorusuna 'ne demek istiyorsunuz anlamadım' yanıtı verdi. Fleming'in 'Artık Brooklyn Metropolitan Cezaevi'nde değilsiniz. Metropolitan cezaevi çok rahatsız değil miydi?' diye soran Fleming'e, 'Çok da kötü değil, Brooklyn Metropolitan Cezaevi'nin hakkını yememek lazım' karşılığını verdi. Sarraf cezaevinde, belirli saatlerde mahkum üniforması giymek, kilitli kapılar arkasında kalmak zorunda olduğunu kabul etti. 'Ne vermek zorundalarsa onu yemek zorunda değil misiniz?' sorusuna da itiraz ederek 'Hayır, bazen kendimiz de pişirebiliyorduk' dedi. Tutuklandığından bu yana hapisten çıkmaya çalıştığını doğrulayan Sarraf, bunun için kefaletle serbest kalma girişiminde bulunduğunu ancak kabul edilmediğini ifade etti. Sarraf, bir soru üzerine avukatlarının davanın sona ermesinden sonra kefaletle serbest bırakılma konusunu yeniden gündeme getirebileceklerini ancak bu konuda kimsenin kendisine bir söz vermediğini söyledi. Sarraf, savcılıkla işbirliği yapması karşılığında Atilla da olmak üzere bazı kişiler için savcılığın işine yarayacak bilgileri kendileri ile paylaşmak üzere anlaşma yaptığını kabul etti. Sarraf, 'Atilla ve başkalarının soruşturulması ve kovuşturulmasında önemli ve fayda sağlayacak sözü verdiniz mi?' sorusunu 'Bilgi vereceğim, doğrudur' diye yanıtladı.

Gelişmeleri dakika dakika buradan takip edebilirsiniz...

-CANLI BLOG-

 • 00.11 Avukat Fleming, Sarraf'ın telefonunun Türkiye tarafından dinlendiğini iddia etti. Sarraf da, birçok görüşmesinin kaydedildiğini belirtiyor.
 • 00.10 Özetle, avukat Fleming Sarraf'a bir dizi soru sorarak, Levent Balkan'ın, müvekkili Atilla'dan daha büyük bir rol oynadığını ima etti.
 • 00.06 Sarraf'ın avukatı Şeyda Yıldırım, gardiyana rüşvet verenin kendisinin olmadığını iddia etti.
 • 23.59 Levent Balkan ile ilgili sorular soruluyor.
 • 23.58 Sarraf, Hakan Atilla hakkında "Ben onun patronu değildim, yaptığı faaliyetlerin kapsamını bilmiyor olabilirim." dedi.
 • 23.50 Sarraf, Fleming'e, "İhracattan sonra tüm gümrük belgelerini Halkbank'a geri gönderiyoruz hanımefendi" dedi. Avukat Fleming yine mikrofona uzak durduğu için soruları duyulamıyor.
 • 23.47 Duruşmaya kısa bir ara verilmişti. Şimdi oturum yeniden devam ediyor.
 • 23.16 Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, bazı Türkçe ses kayıtlarını mahkemeye delil olarak sunuyor.
 • 23.15 Avukat Fleming, "Döviz transferlerinde 'sıyırma' (stripping) nedir, biliyor musunuz?" diye sordu, Sarraf "Hayır" cevabını verdi.
 • 23.14 Sarraf'ın babası, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanıyordu. Avukat Fleming, Sarraf'ın babasının para cezası ödediğini iddia etti. Sarraf böyle bir şey olmadığı konusunda ısrarcı davrandı.
 • 23.10 Sarraf, babasına ait Al Nafees Exchange şirketi ile "herhangi bir ortaklığının olmadığını, bu şirkette herhangi bir hissesi olmadığını" iddia etti.
 • 23.09 "Bank Mellat ile ve bu bankaya ait Mellat Exchange şirketiyle de çalışıyor muydunuz?" sorusunu "Bank Mellat'a bağlı olan Mellat Exchange ile çalıştığım doğrudur" diye yanıtladı.
 • 23.06 Sarraf, Avukat Fleming'in "Bu görüşmede "herhangi bir yaptırımı ihlal etmediğim için listede değilim" dediğinizi hatırlıyor musunuz?" bu sorusuyla cümleyi bağlamında kopararak aldığını söyledi.
 • 23.03 Avukat Fleming, Sarraf ve Aslan'ın, bir defasında Sarraf'ın neden OFAC* listesine alınmadığı konusunu görüştüğünü iddia etti. Sarraf, böyle bir görüşme yapıldığını doğruladı.
  (*OFAC: Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi, İran'a yönelik yaptırımları uygular)
 • 23.00 - Soru: Tüm bu suçlardan ne kadar para kazandınız?
  Sarraf: Tam olarak hatırlamıyorum.
  Soru: Aşağı yukarı ne kadar?
  Sarraf: Tam olarak hatırlamıyorum ama 100 milyon dolar olabilir. Belki de 150 milyon dolar.
 • 22.59 Rıza Sarraf, gardiyana ait telefonu kullanarak kızıyla görüntülü konuşma yaptığını, avukatlarını aradığını ve diğer tutuklulara para vererek onlardan kontör satın aldığını kabul etti. Ancak, bilgisayar odasında kendisi için yer tutmaları karşılığında insanlara para verdiği iddiasını reddetti.
 • 22.57 Gardiyan, Sarraf'a içki almakla kalmadı. Sarraf, "Birkaç kez bu gardiyanın cep telefonunu da kullandım" dedi."Size herhangi bir ilaç verdi mi?" soruya "Evet. Birkaç kez soğuk algınlığım oldu. Gardiyan DayQuil getirdi, ben de DayQuil içtim" dedi.
 • 22.56 Soru: Gardiyana ne kadar ödediniz?
  Sarraf: Yaklaşık 45 bin dolar.
  Soru: Parayı gardiyana nasıl ulaştırdınız?
  Sarraf: Diğer harcamalarımla birlikte. Türkiye'den para gönderilirken bu tutar da eklendi ve ödemesi yapıldı.
  Soru: Kim ödedi?
  Sarraf: O dönemki avukatım ödedi.Evet, Türk avukatım ile.
 • 22.54 Avukat Fleming, Sarraf'a cezaevinde gardiyana nasıl rüşvet verdiğini soruyor.
 • 22.53 Sarraf'ın yaptığı itirafçılık anlaşması delil dosyasına eklendi. Kısa süre sonra belge erişime açılacak.
 • 22.52 Savcı, işbirliği anlaşmasını önerdikleri için "memnun" olduklarını söylüyor. ABD hükümeti bu anlaşmayı uzun süre gizli tuttu.
 • 22.50 Avukat Fleming, Sarraf, Türkiye'de bir kişiye saldırdığı olayla ilgili olarak da yargılanmıyor" dedi. Sarraf, "O konuyla ilgili olarak Türkiye'de zaten yargılandım" karşılığını verdi.
 • 22.47 Avukat Fleming, ABD Savcılığı'nın, kurum içi rüşvet iddialarının da peşine düşmeyeceğini söyledi. Sarraf, "Kendi şirket çalışanlarıma rüşvet vermedim. Orada çeviriden kaynaklı bir sorun olabilir" dedi.
 • 22.45 Avukat Fleming, Sarraf'ın ayrıca "2013 yılında veya bu civarda başkaları için seks işçisi temin ettiğini" söyledi. Sarraf, "Evet, doğru" diyerek onayladı.
 • 22.43 Sarraf, "Bu yargılama kapsamında olmayan bu suçların tamamı, sen tutuklandıktan sonra meydana geldi, değil mi?" sorusuna "Bu doğru." yanıtını verdi.
 • 22.41 Sarraf, "Bunun bir suç veya yasadışı bir şey olduğunu bilmiyorum. Cezaevinde bir kural ihlali olabilir" dedi.
 • 22.39 Avukat Cathy Fleming, Sarraf'ın ABD'de tutukluyken "sentetik marihuana" içtiğini iddia etti.
 • 22.34 Sarraf, suçlu olduğunu itiraf ettiği yedi suçlamayı sıralıyor.
 • 22.34 Sarraf, suçlu olduğunu itiraf ettiği yedi suçlamayı sıralıyor.
 • 22.32 Sarraf, "Tutuklandığımda üzerimde 102.000 dolar vardı."dedi. Avukatın, "Bu para Disney World'e yaptığınız gezi için miydi?" sorusuna "Bu, 10 günlük gezide 7 kişi için ihtiyacımız olan paraydı" yanıtını verdi.
 • 22.31 Sarraf'ın Miami'de tutuklanmasıyla ilgili sorular soruluyor.
  ​Avukat Fleming, Sarraf'ın özel uçağında tutuklandığını iddia etti. Sarraf,"Hayır, bu doğru değil" dedi.
 • 22.29 Sarraf, "Savcılığa, Recai Bey'in sık sık Almanya'ya gittiğini söyledim."dedi.
  Avukat Fleming, Sarraf'ın, Recai'nin kendisine 15 milyon dolar ve 20 milyon dolar tutarlarında borcu olduğunu ve bu sayede onu tuzağa düşürebileceğini söylediğini belirtti. Sarraf, "Borcu 14 milyon dolardı" dedi.
 • 22.25 Fleming, Sarraf'ın savcılar için bazı ilgili şahısları "tuzağa düşürmeyi" - yani bu kişilerin tutuklanabileceği yerlere gitmelerini sağlamayı - önerdiğini söyledi. Sarraf, "Bu şekilde bir talep gelseydi, bunu yerine getirmek zorunda olurdum" dedi.
 • 22.23 Fleming, Sarraf'ın, ABD hükümetiyle bazı insanların takip edilerek tutuklanması ve ABD'ye getirilmesi konusunda neler yapılabileceğini görüştüğünü söylüyor. Sarraf, "Kapana düşürülmesi istenen belli bir şahıs hakkında konuşmadık" diye konuştu.
 • 22.22 Sarraf,"Soruşturmaya destek vermek anlamında, en önemli şey gerçeği söylemektir" dedi.
 • 22.20 Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, Sarraf'ın jüri önüne çıkmadan önce FBI ile şema çizme provası yaptığını söyledi.Sarraf,"Evet, burada çizdiğim şemalar gibi, savcılık için de bazı şemalar çizdim" dedi.
 • 22.18 Avukat Fleming, Sarraf'ın Süleyman Aslan'la sohbetlerindeki İngilizce çevirilerinden sorumlu olduğunu ileri sürdü.Sarraf bunu reddetti.
 • 22.07 Öğle arası sona erdi. Sarraf yeniden tanık kürsüsünde. Birazdan oturum yeniden başlayacak.
 • - Sarraf'a FBI ile işbirliği sorgusu: Türkiye'deki insanlara kızgındınız değil mi?

Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Flemming, Sarraf'ı, FBI ile işbirliği yapmaya başlamasına kadar geçen süreç konusunda sorguladı:

Soru: Rudy Giuliani ve eski adalet bakanı Michael Mukasey'i serbest bırakılmanızı sağlamaları için tuttunuz değil mi? İlk bir sene bunun işe yarayacağını düşündünüz?

Sarraf: Bunun olabileceğini düşündüm hanımefendi.

Soru: Ve gerçekte bunun gerçekleşmemesi nedeniyle Türkiye'deki insanlara kızgındınız değil mi?

Sarraf: Hiç kimseye karşı kızgın değilim hanımefendi.

Cathy Flemming, bu cevap sonrası FBI ile işbirliği noktasını sorgulamaya başladı:

Soru: Ağustos 2017'de Amerikalı avukatların, ikinci kez senin adına Amerikan devletine teklifte bulundu değil mi?

Sarraf bunun doğru olmadığını söylese de, Flemming Ağustos 2017 tarihindeki buluşma üzerinde Sarraf'ı sıkıştırdı.

Sarraf görüşmeyi kabul etti ve devamında FBI ile görüştüğünü ve bildiklerini anlatmaya başladığını açıkladı.

Sarraf işbirliği anlaşmasından önce 12 kez, sonrasında ise hemen hemen her gün savcılık yetkilileri ile buluştuğunu kabul etti.

Cathy Flemming: Ağustos 2017'den sonra savcılık yetkilileri işe 35'den fazla görüşme yaptığını söylemek doğru olur mu?

Sarraf: Sayıyı hatırlamıyorum hanımefendi.

Duruşma bu sorgu sonrası öğle arasına girdi

 • - Sarraf Giuliani ve Mukasey'i 'siyasi aracı' olarak kullandığını kabul etti
  Reza Sarraf'ın avukatlarından birisi, eski New York Belediye Başkanı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasındaki önemli destekçilerinden Rudy Giuliani, diğeri ABD'nin eski Adalet Bakanı Michael Mukasey'di.
  Fleming'in sorgusu şöyle devam etti:
  Soru: Avukatlarınız bırakılmanızı garantilemek için bazı siyasi aracıları kullandı mı?
  Yani Rudy Giuliani ve Michael Mukasey'i?
  Yanıt: Hukuka uygun olarak, bazı çabalarda bulundukları doğru.
  Bu diyaloğun ardından avukat, Giuliani ve Mukasey üzerinden "kendini sağlama alma" çabalarının başarısız olması sonucu Sarraf'ın "öfkelendiğini" savundu.
 • - Avukat Fleming Sarraf'ı savcılıkla yaptığı anlaşmayla ilgili sıkıştırıyor

  Avukat Fleming, Sarraf'ı kefalet için savcılıkla yaptığı anlaşmayla ilgili sorularla sıkıştırıyor:

  Soru: Bundan sonra hiçbir suç işlememeniz gerekecek

  Yanıt: Evet

  Soru: Bunun karşılığında işlediğiniz tüm suçları itiraf edecek, ABD hükümetine yardım edeceksiniz. (...)

  Ama anlaşmanıza göre bundan çok daha fazlasını yapmanız gerekecek. Soruşturmaya "diğerleriyle" ilgili somut bilgilerle destek vermeniz gerekecek

  Size yıllarca yıllarca hapiste yatabileceğiniz söylendi. Doğru mu?

  Yanıt: Evet hanımefendi, doğru

 • Sarraf: Davadan sonra kefaletle serbest kalmam için başvuru yapabilirim

  Sarraf ve savcılık arasındaki anlaşmanın detayları geliyor. Sarraf davadan sonraki herhangi bir aşamada yeni bir kefaletle serbest kalma başvurusu yapılabileceğini söyledi.

 • 20.25 Sorguda, Gana'da 1.5 ton altın yüklü bir uçakla ilgili sorular soruluyor. Altın tüccarı olan Sarraf, kendisi için böyle bir uçak gönderildiğini doğruluyor.
 • 20.22 Sarraf, "Şoförüm hiçbir zaman Rusya işlemleriyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit taşırken durdurulmadı" dedi. Bunun üzerine avukat "Bu tutarda parayı taşırken Türkiye sınırında durdurulmadı mı?" sorusunu sordu.
 • 20.21 Avukat Fleming, Sarraf'ın şoförünün Rusya ticaretiyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit para taşırken yakalandığını öne sürüyor. Sarraf, iddiayı reddediyor.
 • 20.20 Sarraf,Rusya'da kara para aklama sistemlerine karışmadığını iddia etti.
 • 20.17 Avukatın "Türkiye dışında ülkelerde de para transferi ve kara para aklama sistemlerine karıştınız. Bu doğru mu?" sorusuna Sarraf, "Türkiye dışında da İran ticaretiyle ilgili para transferlerine karıştığım doğrudur." dedi.
 • 20.16 Avukat, ifadenizde ayrıca Atilla'nın da olduğu bir dizi toplantıdan bahsettiniz. Atilla ile "bir avuç" denecek kadar bir araya geldiğiniz doğru mu? diye sordu. "Yani yaklaşık beş kez" diye de ekledi. Sarraf,"Ben iki elin parmaklarını kastetmiştim" dedi.
 • 20.15 Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, Ekim 2012'de İran ticaretiyle ilgili bir toplantıdan bahsediyor. Sarraf, ifadesinde bu toplantıya Atilla'nın da katıldığını söylemişti. Fleming, Sarraf'ın kürsüde verdiği ifadenin, FBI'a verdiği ifadeden farklı olduğunu öne sürüyor.
 • 20.14 Sarraf, 2012 yılı sonuna kadar Hakan Atilla ile tanışmadığını iddia etti.
 • 20.12 "Hakan Atilla'nın sesinin de bulunduğu dörtten fazla görüşmeyi dinlediniz mi?" sorusunu Sarraf,"Dört tane dinledim. Bununla ilgili herhangi bir şey hatırlamıyorum." diye yanıtladı.
 • 20.11 Sarraf, "Merakımdan bunlardan birkaçını dinledim çünkü o da bunları daha önce duymuştu" dedi. "Bunları Aralık 2013 ve Ocak 2014'te duyduğun için mi?" sorusunu "Doğru" diye yanıtladı.
 • 20.10 Avukat Fleming, Sarraf'ın telefonunda Atilla'nın numarası olduğunu söylüyor.
 • 20.09 Yaklaşık 11 ay boyunca yapılan yazışmalar var. Bitiş tarihi 22 Kasım 2013. Toplam 49 sayfa. 16 mesaj bulunuyor. Sarraf, Atilla ile bir yazışma olup olmadığını hatırlamadığını belirtti.
 • 20.08 WhatsApp yazışmaları hakkında sorular soruluyor.
 • 20.07 Sarraf, "Dediğim gibi,Süleyman Aslan ile daha yakın ilişkimin olduğu doğruydu" dedi.
 • 20.06 Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, buna karşılık, Aslan ile Sarraf arasında binlerce mesaj gönderildiğini iddia etti.
 • 20.04 Sarraf," Hakan Atilla'nın telefon numarası, incelemeler sırasında verilen "kişi listesinde" yer almıyor dedi.
 • 20.03 Sarraf, kendisinin de Atilla'yı sevmediğini ve Atilla'yla ilgili olarak Aslan'a şikayette bulunduğunu iddia etti. Kayıtlardan birinde Atilla için "tekere sokulan çomak" diyor.
 • 20.02 Sarraf, "Doğru. Hakan Atilla hiçbir zaman benden para talep etmedi." dedi.
 • "Hakan Atilla sizden hoşlanmıyor muydu?" sorusuna Sarraf, "Öyle denebilir, evet" dedi.
 • 20.00 Sarraf, Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini iddia etti.
 • 19.59 "Avukatınızdan bize böyle söylemesini istemediniz mi?" sorusuna Sarraf, "Bu, onun iletmesini istediğim şeylerden biriydi" yanıtını verdi.
 • 19.58 Avukat Fleming, Sarraf ile bir kez mahkemede karşılaştıklarını ancak Atilla'nın avukatı tarafından, kendi avukatları eşliğinde, mülakat yapılmasını istemediğini söyledi.
 • 19.57 Hakan Atilla'nın avukatı Fleming: (Özetle) Bizimle görüşmeyi reddetmiştiniz.
  Sarraf, "Bu hanımefendiyle iki kez karşılaştım... Bir kez değil, iki kez. Bu yüzden "bir kere" dendiğinde "hayır" dedim" dedi.
 • 19.46 - Hakan Atilla'nın avukatı, Fleming Ruvoldt PLLC hukuk firmasından Cathy Ann Fleming kendini Sarraf'a tanıtıyor. Daha önce Sarraf cezaevindeyken tanıştıklarını söylüyor.
 • 19.45 - 'Atilla'nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettiğim doğru'

  Çapraz sorgu için sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming Sarraf'ın karşısında.

  Fleming, Sarraf'a daha önce karşılaştıklarını söyledi.

  Sarraf, Atilla'nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettiğini doğruladı.

 • 19.39 - Tavuk but ve zeytinyağı 'hayali ticaretine' ilişkin belgeler

  Sarraf'ın Royal Maritime şirketi üzerinden dondurulmuş tavuk but ve zeytinyağı satışlarına ilişkin faturalar düzenlediği anlaşıldı.

  Sarraf'ın ifadesine göre, 745 ton dondurulmuş tavuk göğüs için 5.1 milyon euroluk ve 1011 ton zeytinyağı için de 5 milyon eurodan fazla satış yapıldığı gösterilen belgeler düzenlendi.

 • 19.23 - Sarraf'a soru: Dondurulmuş tavuk but ticaretine girdin mi?

  5.1 milyon euroluk tavuk but satışına ilişkin bir belgeden bahsediliyor. Sarraf'ın bir başka "hayali ticaretine" ilişkin deliller olduğu anlaşılıyor.

  Soru: Şu ana dek dondurulmuş tavuk but ticaretine girdin mi?

  Sarraf: Tavuk ticareti hiç yapmadım efendim

 • 19.16 Tekrar belirtmek gerekirse, tarafların mutabık kaldığı şartlar okunurken, sözü edilen bağlantıların ne olduğu belirtilmedi. Diğer şartların okunmasına devam ediliyor.
 • 19.11 Yazışmalarda adı geçen avukatın adı Mustafa Doğan İnal. Mesajlara ilişkin soru sorulmazken, yazışmalar delil dosyasına eklendi.
 • 19.09 Sarraf, "Bunlar, siyasi bağlantıları olan avukatımla benim aramda geçen bazı yazışmalar." dedi. Yazışmaların Halkbank ve İran ile yapılan ticaretle ilgili olduğu sanılıyor.
 • 19.06 Sarraf, kendisiyle avukatı arasında, açıkça belirtilmemiş "siyasi bağlantılar" içeren bazı mesajları okuduğunu söyledi. Mesajlar 2014 yılına ait. (Türkiye'deki siyasi bağlantıları kastediyor.)
  Bu belgeler de delil olarak dosyaya girdi.
 • 19.05 Duruşma yeniden başladı. Çapraz sorgu öncesinde tarafların üzerinde mutabık kaldığı şartlar okunuyor.
 • 18.54 Oturuma kısa bir ara verildi. Aranın ardından Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları Rıza Sarraf'ı sorgulamaya başlayacak.
 • 18.25 Salonda ses kayıtları dinletildi ve doğrudan sorgu sona erdi. Çapraz sorgu başlıyor.
 • 18.41 Salonda Türkçe ses kayıtları dinletiliyor.
 • 18.30 Sarraf'ın dün anlattığı hesap çizelgesinin detaylı hale erişme açıldı. Sarraf bu belgenin de öncekine benzer ama daha detaylı bir hesap çizelgesi olduğunu söylemişti.
 • 18:06 Dün duruşmada sunulan en az üç belge daha erişime açıldı.
 • 18.09 Sarraf'ın "hayali gıda ticaretine" ilişkin bazı belgeler

  Sarraf dün hayali gıda ticaretinde yaptığı "iki hatayı" açıklamıştı. Biri de buğday ticareti belgelerinde malın buğdayın yetişmediği Dubai'den geldiğini göstermeleriydi.

  Klasfeld'in paylaştığı kamuya açık ihracat belgesi:

 • 18.00- Dün delil dosyasına eklenen Dubai gümrük formunun örneği. Sarraf dünkü ifadesinde formda "Ürün" alanına yanlışlıkla "Buğday" yazdıklarını söylemiş, "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor" demişti.

sarraf-davasi-nda-besinci-gun-396044-1.

 • 17.53 - Başka bir ses kaydı dinletiliyor. Adam Klasfeld bu arada erişime açılan başka delil olup olmadığına bakacak.
 • 17.52 - VoA: Sarraf Atilla'nın avukatlarının sorularını yanıtlayacak

  Duruşmayı izleyen Amerika'nın Sesi (VoA), canlı blog sayfasında yoğun ilgi nedeniyle ana duruşma salonuna ek iki salon daha açıldığını söyledi.

  Bugünkü duruşmada Tanık Sarraf'ın sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatlarının sorularını yanıtlaması bekleniyor

 • 17.50- Sarraf, bazı ses kayıtlarını doğruluyor. Kaydın İngilizceye çevrilmiş dökümü birazdan delil dosyasına eklenecek.
 • 17.45 - Daha önce koruma emri kapsamında yer alan belgeler de aşağıdaki adreste bulunuyor. (Konu kısmındaki mektup daha önce erişime açılmıştı; delillerin bir kısmı ise erişime açılmamıştı).https://www.documentcloud.org/documents/4321826-Zarrab-Tapes.html
 • 17.44- Yargıç Berman'ın söz konusu belgelerin herkese açık kayıtlara eklenmesine ilişkin emri bu adreste bulunuyor. https://www.documentcloud.org/documents/4321824-Berman-Order.html
 • 17.40 - Yargıç Berman ayrıca Sarraf'ın cezaevindeki konuşmalarına ait ses kayıtlarının "Brady" kapsamında olmadığına hükmetti. Yani savunma makamını (Hakan Atilla'yı) temize çıkaran delillerin haksız surette savunmaya verilmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak bu ses kayıtları, Sarraf'ı güvenilirlik konusunda itham etmek amacıyla kullanılabilir.
 • Yargıç Berman: Taraflar bazı delilleri dosyadan çıkarmaya çalıştı

  New York'ta görülen davada Sarraf'ın ifadesi öncesi yargıç Berman delil olarak sunulan belgelerin kamuya açılmasından bahsederek başladı.

  Berman, tarafların bazı belgeleri dosyadan çıkarmaya çalıştığını, bunun üzerine belgelerin geri sokulmasını talep ettiğini söyledi.

 • 17.15: Duruşmanın beşinci gününün TSİ 17.15'te başlaması bekleniyordu. Ancak aktarılan bilgiye göre salon hâlâ boş. Bu sebeple bir süre gecikmenin yaşanbileceğini söyleniyor.
 • Kaynak: Öykü Altuntaş (BBC Türkçe), Sebla Küçük

DAVADA NELER YAŞANDI?

Sarraf'ın davanın ilk gününden itibaren yaptığı itiraflardan öne çıkan bölümleri, infografiklerle derledik:

sarraf-davasi-nda-besinci-gun-396026-1.

sarraf-davasi-nda-besinci-gun-396027-1.

sarraf-davasi-nda-besinci-gun-396028-1.