Satılan şeker fabrikalarında yüzlerce işçi işten çıkarıldı
04.08.2018 09:21 ÇALIŞMA YAŞAMI
Özel sektöre devredilen 7 şeker fabrikasında, hükümetin 'İşçiler mağdur edilmeyecek' sözüne karşın 775 işçi atıldı, 811 işçi emekliliğe zorlandı

ŞAHİN YATKIN

Özelleştirilen şeker fabrikalarında, hükümetin “Hiçbir işçi mağdur edilmeyecek” sözüne karşın işçi kıyımı sürüyor. Yalnızca Muş Şeker Fabrikası’nda 406 taşeron işçisinden 346’sı işten çıkarıldı. Devri gerçekleştirilen 7 şeker fabrikasında işten atılan işçi sayısı 775’i bulurken, 811 işçi ise emekliliğe zorlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatlarının bile ödenmediğine dikkat çekerek, “AKP’yi verdiği sözleri tutmaya çağırıyoruz” dedi.

Türkşeker’in elindeki 25 şeker fabrikasından 14’ünü satışa çıkaran, 13 fabrikayı nisan ayında arsa ve arazileriyle birlikte özel sektöre satan hükümet, bu fabrikalarda çalışan taşeron işçilerine “5 yıl çalışma garantisi ya da başka kurumlara geçiş hakkı” sözünü vermişti. Buna karşın Erzurum, Erzincan, Muş, Elbistan ve Çorum’daki şeker fabrikalarında birbiri ardında yaşanan işten çıkarmalar kıyıma dönüştü.

Tazminatlar ödenmiyor

Fabrikaların satışı sürecinde oluşturdukları heyetle 25 şeker fabrikasını ziyaret ederek ‘Şeker vatandır satılamaz’ kampanyasına öncülük eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, verilen sözlerin tutulmadığına, seçim sonrası fabrikalarda sorgusuz sualsiz işten çıkarmaların yaşandığına dikkat çekti. Emekliliği gelen işçilerin de işten atılma tehdidiyle emekliliğe zorlandığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti: “Bugüne kadar devri gerçekleşen 7 şeker fabrikasından toplamda 775 işçi işten atılmış, 811 işçi de zorla emekliliğe sevk edilmiştir. Çorum Şeker Fabrikası’nda 92 işçi, Elbistan’da 31 işçi, Erzurum’da 149 işçi, Erzincan’da 157 işçi, Muş Şeker Fabrikası’nda ise çalışan 406 işçiden 346’sı işten atılmıştır. Satışı yapılan diğer fabrikaların devir işlemleri bittiğinde de benzer şekilde işçi çıkarmaların devam edeceği ortadadır.

Yaşanan bir başka mağduriyetse, bu atılan işçilerin yıllarca biriken kıdem tazminatlarını ne alıcı firma ne de devletin ödemeye yanaşmasıdır. İşçilere şekeri değil, baldıran zehrini reva gören AKP’yi, verdiği sözleri tutmaya çağırıyoruz. Şeker fabrikalarında işten atılan işçilerin bir an önce tekrar işlerine başlatılmasını ve mağduriyetlerinin sonlandırılmasını bekliyoruz.”