Anasayfa MEDYA Satışın ardından: Hürriyet çalışanları, 'çiftlikle birlikte satılan köleler gibi hissetti'

Satışın ardından: Hürriyet çalışanları, ‘çiftlikle birlikte satılan köleler gibi hissetti’

Doğan Holding, aralarında Hürriyet, Posta, Fanatik, CNN Türk, Kanal D, Yay-Sat ve DHA’nın da olduğu medya grubunu toplamda 916 milyon dolara iktidara yakın Demirören Holding’e satılmasının yankıları sürüyor.

Artı Gerçek’in aktardığına göre, Demirörenlerin kanal ve gazeteleri satın almasının ardından çok sayıda yönetici ve çalışanın görevine son verilmişti. ‘Henüz’ işinin başında olan bazı çalışanlar ise karamsar.

“KÖLE GİBİ HİSSETTİK”

Gazete.taz.de’den Barış Altıntaş’ın haberine göre, Hürriyet’in bir editörü, gazetenin satıldığını ilk duyduğunda “Umarım Doğan ailesi, gazetenin yeni sahipleriyle çalışmak istemeyenler için bir çıkış yolu sunar” diye düşündüğünü söyledi.

Ancak bunun yapılmadığını söyleyen editör, “Pek çok kişi kendini çiftlikle birlikte satılan köleler gibi hissetti” dedi.

Editör, Demirören’in yıllar önce yine Doğan’dan aldığı Vatan ve Milliyet gazetelerinin de Bağcılar’daki binaya taşınacak olması nedeniyle servislerinin yerinin değiştiğini, etrafta kolilerin bulunduğunu kaydetti: “Bu da havadaki kasveti daha da artırıyor. Belirsiz bir tarihe ve belirsiz bir sonuca kadar idare ediyoruz, diyelim.”


Editör, yaşanan bir-iki olaydan sonra belli başlı ‘dokunulmaz’ alanlar olduğunu öğrendiğini ifade ederek “O kadar içime işlemiş ki, bazen kendi kendimi sansürlediğimi fark etmediğim bile oluyor” diye konuştu.

“BİTSE DE GİTSEK”

Bir başka editör de herkesin “Mesai bitsin de eve gideyim” havasında olduğunu dile getirdi.

Saat 09.00-18.00 çalışan memurlar gibi hissettiklerini dile getiren editör, işine devam etse de artık bazen iş saatlerinde dizi izliyor, bilgisayar oyunu oynuyor: “‘Artık ne yapsam bir anlamı yok, bitti’ diye düşündüm. Evrensel, BirGün gibi gazeteleri almayanlar artık gerçekleri öğrenemeyecek.”

Editörün anlatımına göre haberlerinin başlığı mutlaka değişiyor, bazen de gece baskısında içeriğe müdahale ediliyor. Editör, böyle durumlarda haberinde imzasının çıkarılmasını istediğini belirterek “Ama daha genç arkadaşlarımız tam bir otosansüre başladı. ‘Bu haber bizde girmez’ gerekçesiyle haberi bile hazırlamıyorlar” dedi.


Diğer arkadaşları gibi işten çıkarılması durumunda tazminatını hesaplattığını, buna üzülüp üzülmeyeceğini bilmediğini ifade eden editör, onun yerine gelecek olan kişinin hükümete daha yakın biri olma ihtimalinden endişe duyduğunu kaydetti.

Editör, “En azından hala yaptığım haberlerde gerçekten doğru bildiğimi yazıyorum. Başlıklarda ve birinci sayfada görünmese bile haberimin içeriğini okuyan gerçeği görecek” dedi.

“FARK YOK”

Hürriyet’in bir yöneticisi de kısa süre önce gazetede yayınlanan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin aralarında Hürriyet çalışanlarının da bulunduğu birçok kişiyi ‘hedef gösteren’ ilanı hatırlattı.

Bunun daha önce gazetede işadamı Ali Ağaoğlu’nun Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a yönelik köşe yazısı formatındaki ilanıyla özdeşleştiren yönetici, “Konu para olduğu zaman kendi yazarlarına saldıran bir ilanı almaktan bile çekinmiyorlar. Bu Doğan Grubu’nda da böyleydi, Demirören’de de böyle” dedi

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,473AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini açıkladı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini...

ABD: Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını imha ettik

ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı'nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine...

ODTÜ’de ağaçlar kesildikten 678 gün sonra ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ yönetiminin anlaşmasının ardından 2017 yılında, ODTÜ ormanındaki...

İzmir’de ağaçlandırma alanında yangın

İzmir'in Bayraklı ilçesinde çıkan yangın, yerleşim alanına sıçramadan Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince...

IKBY: Erbil’deki saldırı planlı bir terör saldırısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün Erbil'deki bir restoranda Türkiye Başkonsolosluk görevlisinin...

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimlerden önce verdiği karar alma süreçlerine...

Meteorolojiden 11 il için sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Adana, Osmaniye,...

Trump: Türkiye’ye yaptırım düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin S-400 alımı ve F-35 programından çıkarılması sonrasında...

Sonraki haber