-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Savaşın pedagojisi

Savaşın pedagojisi

Cizre ve Silopi de okulların kapatılmasıyla eğitimin aksayacağı söyleniyor; tepkiler bu kaygıya dayandırılıyor. Eğer size göre öğrenmenin tek merkezi okulsa kaygılanmakta haklısınız. Fakat ne yazık ki hayata dair kalıcı bilgiler yaşanarak öğreniliyor, yaşatılarak öğretiliyor. Örneğin Cizre İstiklal İlkokulu öğrencisi Feyzullah, okula gitmeden akranlarının tahayyül edemeyeceği bilgileri kitaba kaleme gerek duymadan öğrenecek. Tanık olduğu savaş ona, hayatta kalma mücadelesinin survivor programı olmadığını gösterecek, sonraki yaşantısının her aşamasında kullanacağı kalıcı bir bilgi sunacak.

Savaşın kendi pedagojisi vardır ve savaş pedagojisi, okul müfredatından farklı olarak çocuğu içinde bulunduğu toplumsal ilişkilerin bir parçası haline getirir. Açık anlatımla okul kültürünün kendi bağlamından koparmaya çalıştığı çocuk, okul kültürünün temsil ettiği ideoloji karşısında dahil olduğu toplumun değer yargılarıyla bağını güçlendirir. Çocuk deyip geçemezsin; savaşın mağduru olmuş, hele ki okul yaşındaki çocuk herhangi bir sorgulamaya tabi tutmadan tarafının ideolojileştirdiği din, mezhep ve etnik aidiyeti dayanışma kültürü olarak benimser. Savaş kültürü çocukların, diyelim ki Feyzullah’ın okulla hayat arasındaki bağını bir daha onarılmamak üzere koparır.


Feyzullah birgün bir bilim insanı olsa dahi kariyerini savaş mağdurlarının temsilinde kullanacaktır. Çünkü silahlardan çıkan her kurşunun hedefinde bir insan olduğuna tanık oldu o çocuk; babasının namaz kıldığı cami onun gözünün önünde yandı. Edward Said, Arap-İsrail Savaşı’nın mülteci durumuna düşürdüğü Küdüs’te yaşayan bir ailenin çocuğuydu. İngiltere ve Amerika’da okudu, profösördü; Filistin direnişinin bu diplomatik temsilcisi, sonunda İsrail işgaline karşı taşı silah olarak kullandı. Aziz Sancar’ın Nobel ödülünü Atatürk’e adaması da daha az politik olmakla birlikte benzer bir eylemdir. Binlercesi içinden seçtiğim bu iki akademik eğitimliyi motive eden şey hiç kuşkusuz yanlarında götürdükleri savaş ve yoksulluk anılarıydı.

Filistin, Afganistan, Suriye, Çad, Sudan, Irak, Somali, Yemen, Libya, Pakistan, Türkiye gibi sıcak savaşın sürdüğü ülkelerde toplum hızla aidiyetleri etrafında kümelenmeye zorlanıyor. Fakat bu kümelenme eskiden olduğu gibi din ve milliyet etrafında olmuyor. Artık her mezhep, cemaat, kabile temsil ettiği topluluğun savaş ideolojisi olarak ortaya çıkıyor. Haliyle bu bölünme, toplumsal ilişkilerin kırılmasına, birlikte yaşama için gerekli olan asgari noktaların kaybolmasına yol açıyor. Eğer eğitimi, barış içinde birarada yaşama arzusuna sahip toplum yaratmanın atölyesi sayıyorsak, yapılması gereken şey, çocuğu savaş ortamından çekip almak değil, savaştan uzak durmaktır.

• • •

Öğretmenleri merkeze çekilen Kürt öğrencilerin öğrenmekten geri kalacağı bilgiler ne olabilir? Eğer sorun, okula devamı engellenen öğrencilerin kesirli sayıların pay ve paydasını öğrenmede diğer arkadaşlarının gerisinde kalacağı ise bu bir şekilde telafi edilir. Aralık, birinci dönemin son sınavlarının yapıldığı bir ay; eğer okullar beş on gün sonra açılacaksa bu da aşılır. Müfredatı yetiştiremeyeceğini düşünerek tedirgin olan öğretmenlere önerim şu: Öğrencinin lehine olmayan, iktidar ideolojisini nakleden konuları atlayın. Böylece okulunuzun kapalı olduğu dönemde işlemeniz gereken dersler için fazlasıyla zaman yaratmış olursunuz.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber