Anasayfa GÜNCEL Savunmaya ihmal engeli

Savunmaya ihmal engeli

UĞUR ŞAHİN [email protected] @uugurs

Sakarya’da mart ayındaki ev baskınlarıyla gözaltına alınıp tutuklanan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Coşkun Arslan, Mahir Can Torunoğlu ve Umut Çümen’in yargılanmasına 4 buçuk ay sonra başlandı. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava, 09.30’da başlaması gerekirken, Kandıra Cezaevi yönetiminin ihmalleri nedeniyle geç başladı.


Mahkemenin Arslan, Torunoğlu ve Çümen’in duruşmada hazır bulunması için Kandıra Cezaevi yönetimine yazı yazmasına rağmen yönetim, gerekli hazırlığı yapmadı. Önce tutuklu 3 ÖDP’linin öğleden sonra duruşmaya getirileceği bildirildi ancak daha sonra ‘eleman eksikliği’ gerekçesiyle Arslan, Torunoğlu ve Çümen duruşmaya getirilmedi. Tutuklu 3 ÖDP’li genç, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden savunma yapmak zorunda kaldı.

Davayı CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ile ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş’ın da olduğu çok sayıda kişi takip etti. Saat 15.00’te başlayan duruşmada ilk savunmayı Coşkun Arslan yaptı. Arslan, “Üyesi ve yöneticisi olduğum ÖDP’deki faaliyetlerim terör örgütü faaliyetleri olarak gösterilmeye çalışılıyor ve bu da 80 öncesi faaliyet gösteren bir örgütle ilişkilendirilerek yapılmak isteniyor” dedi.

Polisler sadece ders notu buldu
Ardından savunma yapan Torunoğlu, tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen kitapların, herhangi bir kitapevinde bulunabileceğini söyledi. Beraatını talep eden Torunoğlu, suçlandığı örgütün kendisi doğmadan faaliyetlerine son verdiğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: “Terör örgütü üyesi olma iddiasını kabul etmiyorum. ÖDP ve Sakarya Kazım Koyuncu Kültür Derneği üyesiyim. Yaptığım tüm bu faaliyetler yasaldır. Delil olarak gösterilen tüm kitaplar herhangi bir kitapevinde bulabileceğiniz yayınlar. Tutukluluk bana hem maddi hem manevi zararlar verdi.”

Sonrasında savunma yapan Umut Çümen ise iddianamedeki ‘delillerin’ 1 Mayıs’a gitmek gibi etkinlikler olduğuna dikkat çekti. Çümen, “Kazım Koyuncu Kültür Derneği’nde yaptığımız faaliyetler, toplumun yararına olan kültürel, sanatsal ve toplumsal aktivitelerdir. Polisler Çoşkun Arslan’ı gözaltına almak için geldiklerinde hem fiili hem de sözlü şiddete uğradım. Ders notlarım dışında herhangi bir belge bulunmadı” şeklinde konuştu.

Savunmaların ardından savcı, mütalaasını verdi ve tutuklu 3 ÖDP’li için tahliye talebinde bulundu. Avukat Ümit Abanoz ise şunları kaydetti: “Daha öncesinde Yargıtay’ın emsal kararları da vardır. Mahir Çayan’ları anmak suç değildir. Dosyanın içerisinde pek çok örgütün ismi geçiyor.”

Tahliye kararı
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Coşkun Arslan, Mahir Can Torunoğlu ile Umut Çümen’in yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi.

***

İfade tutanakları eksik

savunmaya-ihmal-engeli-497873-1.

BirGün’e konuşan davaya ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, şunları söyledi: “Duruşma saat 09.30’daydı, ne yazık ki mahkeme ve cezaevi arasındaki yazışmaların eksikliği nedeniyle arkadaşlarımız mahkemeye getirilmedi. Avukatlar da dosyada ifade tutanaklarının eksik olduğunu fark ettiler. Aylardır tutuklu olan arkadaşlarımızın gayri ciddi bir şekilde tutuklu bulunduğunun bir göstergesi. El konulan kitaplardan kaynaklı bir iddianame var fakat esas amaç muhalif olmaları. Bu şekilde tüm Sakarya’ya gözdağı verilmek için içeride tutuluyorlar.”


- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber