-Reklam-
Anasayfa ARŞİV 'Saygıdeğer' kadın katili

‘Saygıdeğer’ kadın katili

Sivas’ta cinayet hükümlüsü Mehmet Avcı, karısı Leyla Avcı’yı öldürdü. Mehmet Avcı, karısına tecavüz eden bir erkek akrabasını öldürmekten hüküm giymişti. Karısını da “tecavüze uğradığı” için öldürdü. Hikâye buraya kadar sıradan, her gün karşılaştığımız erkek cinayetlerine benziyor. Olayın manşet olmasının sebebi, bir hükümlünün karısını, hapishanede “pembe oda” olarak adlandırılan bölümde öldürmesi. Rivayete göre, meyve bıçağıyla. Bıçağı nasıl edindiği “meçhul.” odada üç saat kalmışlar, Leyla bağırmış, kapıya gelip bakan olmamış.

Leyla Avcı cinayetinin tek faili kocası mı? Mehmet Avcı’yı görüşe çıkarken aramayan, aramadığı gibi eline de meyve bıçağı veren kimse mesela, faillerden biri de o. Leyla’ya tuzak kuran o kişinin cesaretini aldığı yer ise egemen zihniyetin ta kendisi. Ne demişti 12 yaşındaki Nihat’ı vuran polis: “Üstlendim çünkü nasılsa hiç kimse hapse girmez diye düşündük.” Bu kez gerçekten de öyle olacak gibi: Mehmet Avcı’nın cezasına birkaç yıl daha eklenecek, hafifletici sebepler devreye girecek ve hapishanede “rütbesi” biraz daha yükselecek. Leyla öldüğüyle kalacak.

Bu arada pembe oda denilen yer, “mahpusların eşleri veya sevgilileriyle birliktelik yaşaması, aileleriyle sosyalleşmesi için” kurulan ancak aslında sadece seviştikleri yer. Kuruluş amacı arasında mahpusların psikolojik durumu da var, ancak Mehmet Avcı’nın psikolojik durumuna bakarsak herhangi bir doktor/psikolog kontrolü olmadığı açık. Gardiyan da “Ben pezevenk miyim” diyerek odayla ilgili kontrol sağlamayı bile kabul etmiyor. Tüm bunların sonunda Ortadoğu’da bir cinayet hikâyesi çıkıyor.

Peki, siyasi mahpuslara ne oluyor? F tipi hapishaneye görüşçü olarak girmek için üç ayrı aramadan geçiyorsunuz. Biri kapının dışında, kayıt olunan yerde. Kadınları kadın gardiyan arıyor, arama odasında. Üstünüzü tamamen olmasa da çıkarıyorsunuz, sert komutlar eşliğinde elle arama yapılıyor. Ceplerinize, iç çamaşırınıza, ayakkabılarınızın içine, çoraplarınıza bakılıyor. Sonra X-ray aşaması var. Burası daha insani. Havalimanındakine benzer bir aramayla kurtulabilirsiniz. Üçüncüsü de en az insani olan. İlkine benziyor ama daha detaylı, ayaklarınızın altına dek bakılıyor, içeri bir kâğıt parçası bile sokmamanız için uğraşıyorlar. Son olarak kartınızı ve parmak izinizi okutup giriyorsunuz.

Bu arama, hücreden çıkan mahpuslar için de geçerli. Aramaya direnen mahpuslar zorla aranıyor, dövülerek, itilerek. Ayda bir olan toplu açık görüşte de başınızda gardiyan dikiliyor zaten. Kapalı görüşte zaten karşınızdakine dokunamıyorsunuz, camın arkasından telefonla, olduğu kadar konuşuyorsunuz. Tüm bunları toplam bir saatte halletmek zorundasınız.

Adli ve siyasiler arasındaki çifte standart malum, ki hapiste adli mahpuslar daha çok eziliyor çoğunlukla. Ama yine de aklımda, konuştuğum bir eski polisin katil zanlılarıyla ilgili “devlet memuru görüşünü” anlatışı var: “Polis de mahkeme de gardiyan da hırsızları en ‘aşağıda’ görür, en çok ‘vatan haini’ dedikleri solculardan, Alevilerden, Kürtlerden nefret ederler. Katiller hele de ‘namus için yaptım’ diyenlere ise saygıları sonsuzdur. Karakolda dövülmezler, hapishanede saygı görürler. Besin zincirinin en üstündedirler.”

Leyla Avcı’nın tek katili kocası mı?

- Reklam -

SON HABERLER

Bilal Erdoğan’ın vakfı TÜGVA, Danıştay kararına uymadı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek...

Rabia Naz soruşturmasında en önemli delil karartıldı: Metruk ev yıkılmış!

Rabia Naz’ın üzerinde tespit edilen talaş parçalarının okul yolu üzerindeki metruk bir...

İBB, Irak’tan kaçan Haşimi’ye makam şoförü tahsis etmiş

AKP’li eski bakan Egemen Bağış’ın 13 yıldır makam şoförlüğünü yapan M.G’nin ardından,...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan İmamoğlu’na tebrik ziyareti

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,...

Malatya’da tren kazası: Maden yüklü vagonlar devrildi

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde lokomotiften ayrılan demir cevheri yüklü vagonlar, garda bekleyen boş...

İznik’e kar yağdı

Bursa'nın İznik ilçesinde kar yağdı. Öğle saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde...

Gebze’den sonra Kızıltepe: Anneler yerde sürüklendi

Mardin Kızıltepe’de açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için açıklama yapmak isteyen Barış...

Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığına...

14 yaşındaki iki çocuk 9 kişiyi öldürmeyi planlamaktan gözaltında

ABD'nin Florida eyaletinde 14 yaşındaki iki kız çocuğu, dokuz kişiyi öldürmeyi planladıkları...

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin bulunduğu...

Sonraki haber