Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Seçilmiş hekimlere ballı ücret

Seçilmiş hekimlere ballı ücret

BURCU CANSU [email protected] @burcu_cansu

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve bugün Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen torba yasa teklifinde, sağlık sektörü ile ilgili kritik bir düzenleme de yer aldı. Yeni düzenleme, döner sermaye tavan sınırı kaldırılarak hekimlerin yüksek ücret almasını sağlayacağı iddiasıyla “müjde” olarak duyuruldu. Kanser cerrahisi, organ nakli, beyin cerrahisi, kalp ve damar cerrahisi gibi özellikli tedavileri veren hekimler başta olmak üzere kamuda görev yapan “süper hekimlere süper maaş” ödenebileceği açıklandı.


Yeni düzenleme ile hisselerinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile bir anonim şirket (USHAŞ) kurulacak. Kuruluş amacı, “Uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık hizmetine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek” olarak açıklanan USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin Sağlık Bakanlığı’na önerilerde bulunacak.

USHAŞ’ın belirleyeceği ‘süper hekimler’ Sağlık Bakanlığı’na önerilecek. Sağlık turizmi kapsamında yurtdışından gelecek hastaların tedavilerini üstlenen bu doktorlar, döner sermayeden tavan olmaksızın pay alacak.

‘Bu ücretler ödenemez’
TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, BirGün’e yaptığı açıklamada, yeni düzenlemenin sakıncalarına dikkat çekti.
secilmis-hekimlere-balli-ucret-491522-1.Adıyaman, “Teklifle özellikli tıbbi hizmetler için döner sermayeden yapılacak ek ödeme beş kat artırılacak. Üniversitelerin tıp ve diş hekimliği fakültelerinde de ek ödeme tavanı artırılmaktadır. Ancak Sağlık Bakanlığı’nda çalışanlarla ilgili düzenlemede ‘artırılır’ denilmiş iken üniversitelerle ilgili düzenlemede ‘artırılabilir’ denilerek artırılmaması imkânı elde tutulmuştur. Bu uygulama ‘iyiymiş’ gibi görünse de ciddi bir kaos yaratacaktır. En yoğun çalışan hekimin aldığı para bu 200 bin liranın yakınından dahi geçmiyor. Mantıken bir hekimin bu kadar para alması mümkün değil” dedi.

‘Objektif kriter yok’
USHAŞ’ın belirleyeceği süper hekimlerin Sağlık Bakanlığı onayı ile şehir hastanelerinde çalışmaya başlayacağını belirten Adıyaman, şunları söyledi:

“Hem kamu hastanelerinde hem de üniversitelerde binlerce, alanında uzman, çok kritik ameliyatları gerçekleştiren çok iyi hekimler var. Hangi hekimlerin seçileceğine ilişkin objektif bir kriter yok. Objektif olmayan kriterlerle belirleyecekleri bin kadar hekimi şehir hastanelerine alacaklar. ‘Sağlık turizmini geliştirmek için yurtdışından gelen hastaların ameliyatını yapan cerrah ve ekibine tedavi için alınacak paranın yüzde 50’sini vereceğiz’ diyorlar. Bu ameliyatlara girmeden önce de belli sayıda yerli hasta tedavi şartı aranıyor. Hekimler çok yoğun bir mesai ile karşı karşıya bırakılıyor. Kaldı ki bu cerrahların bir günde iki-üç kritik ameliyat yapması mümkün değil. Mümkün kılınmaya çalışılırsa da riskler açığa çıkar.”

‘İş barışı bozulur’
Adıyaman, seçilmişlerle diğerleri arasında iş barışının bozulacağından, abartılı maaş açıklamalarının yurttaşların hekimlere yönelik tepkisine yol açacağından kaygı duyduklarını da söyledi. Adıyaman, “Ben de süper hekime tedavi olmak istiyorum’ talebinin önüne nasıl geçilebileceği ise ayrı bir tartışma konusudur” dedi.


SON HABERLER

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.