Anasayfa YAZARLAR Seçim için takoz zincir ve çekme halatı

Seçim için takoz zincir ve çekme halatı

Havalardan ötürü takoz zincir ve çekme halatı kullanılan bir haftayı daha geride bıraktık.

Seçim havası güzergâhı her zaman söylendiği gibi yine kaygan mıdır? Saray da seçim güzergâhında bunları mı kullanıyordur?

Güzergâhın kaygan olmasının sebebi buz gibi ekonomik krizdir ve Suriye slalomlarıdır.

Oylar geriye kaymasın diye takoz lazımsa YSK var, MHP bir çekme halatıdır, zincir de muhalifliğe vurulunca, yaşasın demokrasi!

Şimdilik sadece sandıklar Saray’a konulamıyor, ama oyları da YSK Saray’a verilmiş niyetine sayabilecek nitekim. Saray görevlisi YSK seçmenleri ve keyfilikleri belirliyor işte, daha ne olsun? Böyle bir güzergâhta Kılıçdaroğlu’nun “YSK’ye güvenmiyoruz” diye takoz koyması ve fakat aynı YSK’nin hakemliğindeki (!) seçime (MHP’nin yetmediği yerde) çekme halatı olması, ancak buzlu yolda buz gibi bir espri sayılabilir. Belli yerleri CHP’nin kazanmasına göz yumulacağı beklentisi içinde olduklarını söyleyince de, bu bir espri sayılmıyor ne yazık ki.

Evet, sahte seçmenler furyası aldı başını gidiyor. Denilebilir ki sayısal bakımdan bu tür ‘ataması yapılmış seçilmenler’ seçimin genel kaderini belirlemez, belki bazı yerlerde sonucu değiştirir o kadar. Ama hinoğluhin bir psikolojik baskıdır, muhalif seçmene “boşuna uğraşmayın her halükarda ne yapıp edip yine kazanacağız” tafrasıdır. Belki de “sahtekârlığa ortak olmayayım” diyen kimi seçmen şimdiden illallah desin, pes etsin ve sandığa gitmesin istiyorlar, gidecek olanlar da zevahiri kurtarmaya yetecektir zahir. Gidecek olanlar derken…

Her şey bir yana, tek hanede yüzlerce seçmenin gözüktüğü, nüfusundan fazla seçmeninin bulunduğu yerler, apartmanların olmayan katları, yüz elli yaşındakiler filan derken ahıra, samanlığa bile seçmen kaydı yapmışlar! Sırf bu yüzden hakaret davası açılmalı, seçmeni ‘mal’ yerine koydukları için.

Gerçi haldeki seçim piyasasında seçmenin de bir emtia/mal olarak görüldüğü söylenebilir. Bu piyasada da kıran kırana kâr ve zarar hesabı yapılmaktadır çünkü.

Kâr, kapitalist jargonda bir malın maliyet fiyatına eklenen paradır (burada komünistlik yapıp artı değer filan aramayın). Seçimden kârlı çıkmak ise siyasetin maliyetine el çabukluğuyla eklenen seçmendir (burada ise liberallik yapmayın, sırf seçim yapılıyor diye demokrasi var sanmayın).

Zarar, yine kapitalist jargonda bir mal, maliyet fiyatından daha düşük fiyatla satıldığında, satış ve maliyet fiyatları arasındaki farktır. Seçim piyasasında bu durum elbette seçmen kaybıdır. Burada bilhassa satış ve satışa gelmek önemlidir. Bu bakımdan Saray rejimi haliyle zarardan bile kâr etmek peşinde olacaktır. Yani zararı en az düzeye indirmek bile yeterlidir onlar için. Seçimi bir piyasa olarak görmekle yetinen muhalefetin tutumu da farklı görülemez, o da sonuçta ne kadar zarar etse bile kendisini her zaman olduğu gibi karlı yollardan kârlı çıkmış farz edecek ve böylece bir seçim daha ‘atlatılmış’ olacaktır.

Şimdi ancak takoz çekme halatı ve zincirle yol alınabilen bir karakış ortasında böyle karamsar tespitleri hatırlatınca matah bir şey söylemiş sayılamayız elbette. Kuşkusuz, kayyumların bir süreliğine bile olsa yerlerinden olacağı, bazı şehirlerin kaybedilmeyeceği ve hatta birkaç büyük şehir başarısının bile söz konusu olabileceği bir tabloda, yine de iyimserlik havası esebilir. Ve bahar geldiğinde takoz çekme halatı ve bilhassa zincirin artık işe yaramayacağı bir yolda takoz kafalılardan, çekilmez halatlardan ve bilhassa zincirlerden kurtulabilmenin imkânları daha fazla artmış olabilir.

- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber