Seçim, siyaset değil!

Meclis Başkanı Yıldırım, görevinden istifasına gerek olmadığı iddiasını yinelerken Anayasa’nın 94’üncü maddesiyle ilgili ilginç bir yorumda bulundu: “94’üncü maddeye göre siyasi faaliyetler yapılamaz. Seçim bir siyasi faaliyet değildir”

TBMM Başkanı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya geldi. Yıldırım’ın programları ile ilgili bilgilendirme yapılan Whatsapp grubuna toplantı öncesi “Kahvaltı programı sohbet formatında gerçekleşecektir. Soru alınmayacaktır” mesajı gönderildi. Ancak Yıldırım, “Sizi dinlemek isterim” diyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, CHP’li Özgür Özel’in “Seçilirse TBMM Başkanlığı’na geri dönecek” açıklamasına işaret edilmesi üzerine, “Belli ki kazanacağım içlerine doğmuş, ‘seçilse de geri dönecek’ diyor. Ben çıktığım yoldan geri dönmem” dedi.

‘YASAK’ SAVUNMASI

Anayasa’nın 94’üncü maddesindeki TBMM Başkanı’nın “Üyesi bulunduğu partinin Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamayacağı” hükmünü kendisine göre yorumlayan Yıldırım, düzenlemenin “yasama faaliyetleriyle ilgili olduğunu” savundu. Yıldırım, özetle şöyle devam etti:

“Anayasa’nın 94’üncü maddesi ve diğer yasaları bir arada düşündüğümüzde, Meclis Başkanı’nın aday olmasında herhangi bir hukuki sorun, sıkıntı yok. 94’üncü maddeye göre ‘siyasi faaliyetler yapılamaz.’ Bizim burada yaptığımız bir siyasi faaliyet yok. Seçim bir siyasi faaliyet değildir. Seçim, aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ‘ne yapacaksınız, ne edeceksiniz, niye aday oldunuz’ bunları anlatmaktır. Anayasa’nın 94’üncü maddesinin gerekçesine bakıldığında yasama faaliyeti, kürsü faaliyeti ile ilgili olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu tartışma siyasi bir tartışmadır, hukuki bir alt yapısı yoktur. Bir hukuksuzluk iddiası varsa gideceği mercii YSK’dır. YSK önüne konu geldiğinde kararını verecektir.”

‘HERKES İSTİFA ETSİN’

Yıldırım, TBMM Başkanı olmasının diğer adaylarla arasında bir eşitsizlik yaratıp yaratmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken “Meclis Başkanı’nın elinde hiçbir imkân yok. Bütçesi yok, seçimde harcayacağı tek kuruş yok. İcracı bir makam değil, itibari bir makam. Ama bir belediye başkanının elinin altında her türlü imkân mevcut. Benim bir teklifim var madem öyle, bütün seçime girecekler bulundukları görevleri bıraksınlar” dedi. “Siz de dahil mi?” sorusuna “Herkes dahil” karşılığını veren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hep beraber bırakalım, o zaman hiçbir tartışma kalmaz. Kaldı ki tartışılacak bir konu yok. Türkiye hukuk devleti. Hukukun verdiği bir imkan ve haktan birilerinin hoşuna gitmedi diye vazgeçecek değiliz, kusura bakmasınlar.”

***

Paradise Papers gazetecilik değil!

Binali Yıldırım, BirGün’ün, haberlerinden ötürü haklarında dava açılan, hapis ve para cezası verilen, işsiz kalan gazeteci sayısındaki artışa ilişkin sorusu üzerine, “Sadece gazetecilik faaliyeti sebebiyle bir insanın bir gazeteci arkadaşımızın, herhangi bir ceza alması hiçbir zaman bizim tasvip ettiğimiz bir şey değil” dedi. Yıldırım, Paradise Papers yazı dizisi nedeniyle hakkında para ve hapis cezası verilen gazeteci Pelin Ünker ile ilgili olarak da, “Orada gazetecilik faaliyeti yok. Açıkça şahsımıza yönelik. Bunlar gazetecilik değil, kusura bakmayın. Ben toplumun önünde bir insanım. Devleti yöneten birinin devletten ihale alması şeklinde bir suçlama ağır bir suçlamadır. Şahsımı hedef alıp, iftira eden, gerçek olmayan şeyleri gerçekmiş gibi kamuoyuna yansıtırsanız kimse kusura bakmasın bunun altında da kalmayız.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,080,015TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL