Anasayfa GÜNCEL Seçim sonuçlarını protesto eden 5 CHP üyesi tutuklandı

Seçim sonuçlarını protesto eden 5 CHP üyesi tutuklandı

SEDA BALMUMCU

Antalya’da, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde usulsüzlük yapıldığı haberi üzerine Antalya Adliyesi önünde sonuçları protesto ettiği için gözaltına alınan 10 CHP üyesi, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlamalarıyla dün gece adliyeye sevk edildi. Savcılık, 10 kişiden 9’unu tutuklama, 1’ini ise adli kontrol şartının uygulanması için nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakim karşısına çıkarılanlardan Ramazan Gökoğlu Hasan Çetin, Yiğit Yeke, Gökhan Satılmış ve Gökmen Çot adli kontrolle serbest kalırken, Salih Ulus, Mahir Şen, Burhan Çalışkan, Veli Yeşilçay, Bahadır Poze ise tutuklandı.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak’tan tepki: Bu bir gözdağıdır

Mahkemenin tutuklama kararı sonrası adliye önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Gençlerimizin tutuklanması bu bir göz dağıdır, asla bu gözdağından korkmadığımızı burada ifade etmek isterim” dedi. Budak, “24 Haziran akşamı oy pusulalarını getiren sandık görevlisi arkadaşlar ve diğer partilerin görevlileri burada görevlerini yerine getiriyor. İlerleyen saatlerde karşı taraftan gelen birtakım saldırılar ve sözlü sataşmalara bizim partimizin gençleri cevap veriyor. Ortamın gergin olması nedeniyle burada karşılıklı bir atışma söz konusu. Herkes kendi oyuna sahip çıkmak üzere buradaydı ve iki grubun gerginlik nedeniyle birbirine attıkları sloganlar var” dedi.

secim-sonuclarini-protesto-eden-5-chp-uyesi-tutuklandi-482187-1.

Gözaltına alınan 10 kişiden 5’inin tutuklanmasının tamamen siyasi bir karar olduğunu söyleyen Budak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet Halk Partili gençleri kamera görüntüleriyle 3 gün sonra gözaltına aldılar. Gözaltında bulundukları süreçte de bizler, bunun yanlış olduğunu ve bu gençlerin attığı sloganların bir hakaret içeremeyeceğini ya da bu görüntülerle böyle bir sonuca varılamayacağını sürekli dile getirdik. Cumhuriyet Başsavcısı’yla, savcıyla hem bizler hem de avukatlarımız görüştü. Sabah dokuzdan beri çocukların hakim karşısına çıkarılmasını bekliyoruz ve biraz önce hakim karşısına çıktılar. Ve burada son derece adaletsiz, tamamen siyasi kararla karşı karşıyayız” diye konuştu.

10 arkadaşımızı gözaltına aldılar. Önce birini serbest bıraktılar, çünkü arkadaşıyla yaptığı sakalaşmayı bile ciddiye alabilecek kadar yargı siyasallaşmıştır. Diğer 9 arkadaşın yargılanmasında da çocuklar son derece masum bir şekilde avukatlarıyla kendilerini savundu. Şimdi buradaki yargılamaya bakıyoruz. 4 genç arkadaşı serbest bırakırken, diğer 5 arkadaşın tutuklanmasına karar veren bir yargı var. Ve bu bir gözdağıdır ve asla bu gözdağından korkmadığımızı ifade etmek istiyorum. Yine de adalete güvendiğimizi ve yargının bağımsız olduğunu ifade etmek istiyorum. Burada davaya bakan hakimin de avukatlıktan gelmiş ve yeni hakim olmuş birisinin şüphelere mahal bırakacak şekilde verdiği kararı da kınıyoruz. Türkiye’nin değişik şehirlerinde de bu şekilde gözaltılar olduğunu biliyoruz ve bu işin takipçisi olacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak adaleti tesis edene kadar da mücadelemiz devam edecek.

Geçmişte 3 bakan seçim sürecinde istifa ederdi. Bunlardan birisi Adalet Bakanı, adalete gölge düşmesin diye istifa eder yerine bir başkası atanırdı. İkincisi İçişleri Bakanı, seçimlerden 3 ay önce istifa ettirilir ve görevi başka birine devrederdi. Şimdi bunların tamamı ortadan kalktı. Bu bakanlıklar önemli bakanlıklardır. Bu bakanlıklar yargılamaları, algıları etkileyebilecek bakanlıklar. Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamanın karşılığında başka talimatlar algılayabilir hakimler. Çünkü hakimler ve savcılar da korkuyor. Ya da yanlı taraflı yargı söz konusu olabilir. O açıklamaların etkisi toplumsal şiddeti artırabilecek etkinliktedir. Eğer onun gereği yapılmayacaksa, biz buradan gereğinin yapılması çağrısını yineliyoruz. Bu açıklamalar toplumu kin ve nefrete sevk etmektedir ve gereği yapılmalıdır. Siyasiler tarafından yargıya talimat verilir duruma geldi. Bunu da şiddetle kınıyor ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz”

Ne olmuştu?

Antalya’da, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde gündüz sandık başında oylarına sahip çıkan yüzlerce seçmen, akşam da seçimde usulsüzlük yapıldığı haberi üzerine Antalya Adliyesi önünde toplanmıştı. Savcının talimatıyla CHP üyesi 5 kişi, 28 Haziran Perşembe günü evleri basılarak gözaltına alınmıştı ve ‘Yeterli delil olmadığı’ gerekçesi ile gözaltı süreleri 7 gün uzatılmıştı. 29 Haziran Cuma günü CHP üyesi 5 kişi daha gözaltına alınmıştı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,718AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akşener’den Erdoğan’a: ‘Ananı da al git’ dediğin çiftçiden özür diledin mi?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde...

“Ses kaydı Frida’ya ait değil”

Ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo'ya ait olduğu düşünülen ses kaydının bulunduğuna dair...

MHP’li Aliağa Belediyesi’nde işçi kıyımı devam ediyor

MHP’li Aliağa Belediyesi geçtiğimiz bir ay içerisinde toplam 132 işçiyi işten çıkarttı....

İstanbul Caz Festivali, müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğini hedefleyen Keychange programına dahil oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 22 yıldır düzenlenen İstanbul Caz Festivali,...

Afrika’nın en büyük kupası başlıyor

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından bu yıl 32'ncisi gerçekleştirilecek organizasyon, 21 Haziran-19 Temmuz...

İki seçim arasındaki seçmen hareketliliği açıklandı

YSK, İstanbul'da iki seçim arasındaki seçmen hareketlerine ve oy kullanamayacak yurttaşlara ilişkin...

AB, Rusya’ya yaptırımların süresini uzattı

Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı. 

Boris Johnson başbakanlık koltuğuna bir adım daha yaklaştı

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderlik yarışının dördüncü tur oylamasında da eski Dışişleri...

YÖK üniversite programları için kontenjanları belirledi

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), üniversite kontenjanlarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İYİ Parti kurucularından Metin Bozkurt’a saldırı

İstanbul Beylikdüzü'nde iş yerinin otoparkında 8 kişilik grubun saldırısına uğrayan İYİ Parti...

Sonraki haber