Anasayfa SİYASET Seçim yenilgisi ‘normal’ gelmedi

Seçim yenilgisi ‘normal’ gelmedi

İstanbul’daki seçimleri iktidar gücünü kullanarak 15 gündür sürüncemede bırakan AKP ortaya hâlâ somut bir delil koymuş değil. Günler sonra kameralar karşısına çıkan Yıldırım 2 saate yakın konuştu, ‘Sonuçlar normal mi?’ diye sormaktan başka bir şey söylemedi

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, günler sonra kameralar karşısına çıkarak, yerel seçimlere dair partisinin iddiaları paralelinde açıklamalar yaptı. AKP’nin hiçbir yetkilisi bugüne kadar ‘şaibe’ iddialarını destekleyecek somut bir veri ortaya koyamazken, Yıldırım da açıklamasında, “Bu sonuçlar normal mi?” diye sormaktan öteye gidemedi.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve partisinin İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ile kameralar karşısına çıkan Yıldırım, İstanbul seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. 2 saate yakın süren basın toplantısında dakikalarca konuşan, ardından da onlarca soruya yanıt veren Yıldırım, seçimlerin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen ortaya yine somut bir usulsüzlük verisi koyamadı.

‘ONLARCA DELİL’ DEYİP BİRİNİ DAHİ AÇIKLAMADI

Basın toplantısında, “Oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bugüne kadar oyların sadece yüzde 10’u sayılabilmiştir. Biz eminiz ki bu oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı. CHP buna rıza gösterseydi mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı” iddiasında bulunan Yıldırım, “Onlarca delilden, usulsüzlükten bahsedebiliriz. Bunların örnekleri de var. Numuneler de elimizde var” ifadelerini kullandı. Ancak bu ‘numunelere’ dair hiçbir bilgi paylaşımında bulunmayan Binali Yıldırım, “Biz itiraz etmesek 29 binden 13 bine inen oylar gitmişti. Bunu yapmaya hakkımız yok. Biz bize verilen ya da rakip adaya verilen oyların yerli yerine gitmesinden mesulüz. Bir türlü izah edilemeyen konu; tamam rakibe de çıkıyor bana da çıkıyor. Normal mi arkadaşlar soruyorum; aşağı yukarı eşit oy almışız. Bir benden bir ondan gitmesi ya da gelmesi lazım. Bu bile başlı başına burada ciddi şüpheler, organize bir kötülüğün olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Sözlerinin devamında, “Bu seçimde organize bir kötülük yaşanmıştır” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Sandıklarda dört tane pusula verilmesi gerekirken üç tane verilmiş. Vatandaşlar diyor bunu. Bu da işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir. Bunun da dikkate alınması gerekir.”

İPTALİ İMA ETTİ, ADAYLIĞA YANIT VERMEDİ

Seçimin iptal edilmesini de ima eden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Tabi o kadar bu sayımlarda yanlışların hilelerin, eksikliklerin ve özensizliklerin olduğunu gördük ki, insan gerçekten hayrete düşüyor. Bunun adına ne demek lazım bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz. Sonuç ne olursa olsun kararı YSK verecektir. Bu karar da herkesi bağlayan bir karar olacaktır.”

Gazetecilerin, “İstanbul’daki seçimler iptal edilirse yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna da yanıt veren Yıldırım, “Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK kararı ortada yokken böyle bir öngörüde bulunmak bir anlam ifade etmez. YSK’nın kararına göre durum değerlendirilir ve yol hartası çizilir. Mazbata kime verilirse başkan odur” dedi.

***

AKP’ye kapsamlı suç duyurusu

Yıldırım’ın açıklama yaptığı sırada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da AKP’den ortaya atılan iddialara eş zamanlı yanıt verdi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kaftancıoğlu, “Birileri yalan söylemeye devam ediyor hâlâ… Milletin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” derken, “Hukuk devleti, YSK patron ya da iktidarın sopasının değil, halkın iradesinin korunmasının ve tecelli etmesinin garantörü olmalıdır. Halkın iradesi sandıktan çıkmıştır ve Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanıdır, nokta” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu, son olarak seçimin ardından yaşanan 15 günlük süreç üzerine AKP aleyhinde kapsamlı bir suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. CHP İl Başkanı, “Güncel YSK sonuçlarından Maltepe’de yapılan ‘saydırmam’ zorbalığına; Büyükçekmece’de sahte deliller üretme çabasından, geçersiz oylara kadar her konuda gerçeğe aykırı yalan beyanlarla resmî kurumları aldatmaya çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,959AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Eğitimin bütçesi Maarif’e aktarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yurtdışındaki FETÖ okullarına alternatif olarak kurulan ve...

TBMM tatile girmeyecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) çalışma süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de...

Tiyatro emekçileri işlerini geri istiyor

Diren KurBelediye-İş Sendikası, Bakırköy Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’nde...

Bu salondan adalet çıkmaz

İstanbul Havalimanı şantiyesindeki insanlık dışı çalışma koşullarına ve iş cinayetlerine karşı gerçekleştirdikleri...

Tüpraş işçileri Koç’un kapısına dayandı

Meral DANYILDIZİzmir Aliağa, Kocaeli İzmit, Batman ve...

İran uranyumu artırıyor Rusya INF’den çekiliyor

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bugün nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarına...

Baba ve 11 aylık kızı göç yolunda can verdi

Yaşadıkları yoksulluk ve imkânsızlar nedeniyle bulundukları coğrafyalardan başka ülkelere göç etmek isteyen...

14 ay önceden görmüşler, iyileştirmemişler: Ölümcül taahhüt

Dilan ESENSakarya Arifiye’de geçen hafta sağanak yağıştan...

Ormana taşocağı tehdidi

İstanbul’un Şile ilçesi, Yaka mevkiinde Mustafa Mangan tarafından yapılması planlanan iki adet...

Yasalara aykırı tütün toplantısı

3 Temmuz’da Dumansız Dünya Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenecek ‘Dumansız İstanbul Diyaloğu’ toplantısına...

Sonraki haber