-Reklam-
Anasayfa SİYASET Seçim yenilgisi ‘normal’ gelmedi

Seçim yenilgisi ‘normal’ gelmedi

İstanbul’daki seçimleri iktidar gücünü kullanarak 15 gündür sürüncemede bırakan AKP ortaya hâlâ somut bir delil koymuş değil. Günler sonra kameralar karşısına çıkan Yıldırım 2 saate yakın konuştu, ‘Sonuçlar normal mi?’ diye sormaktan başka bir şey söylemedi

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, günler sonra kameralar karşısına çıkarak, yerel seçimlere dair partisinin iddiaları paralelinde açıklamalar yaptı. AKP’nin hiçbir yetkilisi bugüne kadar ‘şaibe’ iddialarını destekleyecek somut bir veri ortaya koyamazken, Yıldırım da açıklamasında, “Bu sonuçlar normal mi?” diye sormaktan öteye gidemedi.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve partisinin İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ile kameralar karşısına çıkan Yıldırım, İstanbul seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. 2 saate yakın süren basın toplantısında dakikalarca konuşan, ardından da onlarca soruya yanıt veren Yıldırım, seçimlerin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen ortaya yine somut bir usulsüzlük verisi koyamadı.

‘ONLARCA DELİL’ DEYİP BİRİNİ DAHİ AÇIKLAMADI

Basın toplantısında, “Oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bugüne kadar oyların sadece yüzde 10’u sayılabilmiştir. Biz eminiz ki bu oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı. CHP buna rıza gösterseydi mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı” iddiasında bulunan Yıldırım, “Onlarca delilden, usulsüzlükten bahsedebiliriz. Bunların örnekleri de var. Numuneler de elimizde var” ifadelerini kullandı. Ancak bu ‘numunelere’ dair hiçbir bilgi paylaşımında bulunmayan Binali Yıldırım, “Biz itiraz etmesek 29 binden 13 bine inen oylar gitmişti. Bunu yapmaya hakkımız yok. Biz bize verilen ya da rakip adaya verilen oyların yerli yerine gitmesinden mesulüz. Bir türlü izah edilemeyen konu; tamam rakibe de çıkıyor bana da çıkıyor. Normal mi arkadaşlar soruyorum; aşağı yukarı eşit oy almışız. Bir benden bir ondan gitmesi ya da gelmesi lazım. Bu bile başlı başına burada ciddi şüpheler, organize bir kötülüğün olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Sözlerinin devamında, “Bu seçimde organize bir kötülük yaşanmıştır” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Sandıklarda dört tane pusula verilmesi gerekirken üç tane verilmiş. Vatandaşlar diyor bunu. Bu da işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir. Bunun da dikkate alınması gerekir.”

İPTALİ İMA ETTİ, ADAYLIĞA YANIT VERMEDİ

Seçimin iptal edilmesini de ima eden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Tabi o kadar bu sayımlarda yanlışların hilelerin, eksikliklerin ve özensizliklerin olduğunu gördük ki, insan gerçekten hayrete düşüyor. Bunun adına ne demek lazım bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz. Sonuç ne olursa olsun kararı YSK verecektir. Bu karar da herkesi bağlayan bir karar olacaktır.”

Gazetecilerin, “İstanbul’daki seçimler iptal edilirse yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna da yanıt veren Yıldırım, “Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK kararı ortada yokken böyle bir öngörüde bulunmak bir anlam ifade etmez. YSK’nın kararına göre durum değerlendirilir ve yol hartası çizilir. Mazbata kime verilirse başkan odur” dedi.

***

AKP’ye kapsamlı suç duyurusu

Yıldırım’ın açıklama yaptığı sırada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da AKP’den ortaya atılan iddialara eş zamanlı yanıt verdi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kaftancıoğlu, “Birileri yalan söylemeye devam ediyor hâlâ… Milletin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” derken, “Hukuk devleti, YSK patron ya da iktidarın sopasının değil, halkın iradesinin korunmasının ve tecelli etmesinin garantörü olmalıdır. Halkın iradesi sandıktan çıkmıştır ve Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanıdır, nokta” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu, son olarak seçimin ardından yaşanan 15 günlük süreç üzerine AKP aleyhinde kapsamlı bir suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. CHP İl Başkanı, “Güncel YSK sonuçlarından Maltepe’de yapılan ‘saydırmam’ zorbalığına; Büyükçekmece’de sahte deliller üretme çabasından, geçersiz oylara kadar her konuda gerçeğe aykırı yalan beyanlarla resmî kurumları aldatmaya çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul İstanbul olalı böyle ‘mazbata’ görmedi

Sizi bilmem ama ben daha önce çerçevelenip tablolaşarak televizyon ekranlarında arzı endam...

Değişim devam etmeli

İstanbul’un yeni büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu görevine, yerel seçimlerin üzerinden 18...

Dünyayı güzellik değil canavarlar kurtaracak

Biçimlerin arasında dolaşan biçimleriz. Biçimli olmanız da yetmiyor. Modüler mobilya parçaları gibi...

Genel tatilde çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenir

Ulusal bayram ve genel tatillerimizde çalışan işçilere yapılacak olan ödeme kamuoyunda zaman...

Mücadeleyi hatırlamak

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “aşkımız, sevdamız” dediği İstanbul, 31...

BJK proje takımı değildir!

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 116 yıllık bir kulüptür. Tarihsel süreç içinde, ülkenin kurtuluşuna...

Ekrem İmamoğlu’ndan ilk talimat

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’ı karşıladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ilk mesai gününde “Erdoğan İstanbul'a gelecek....

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Sonraki haber