Anasayfa SİYASET CHP: Bomboş bir itiraz başvurusuyla karşı karşıyayız

CHP: Bomboş bir itiraz başvurusuyla karşı karşıyayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin YSK’ye İstanbul seçimlerinin iptali için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusuyla ilgili açıklama yaptı.

“Dilekçeyi izlediğimizde YSK’yi, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nı itham ettiğini görüyoruz. Seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar. CHP oluşturmuyor,” diyen Erkek, ölü seçmen iddiaları ile ilgili ise şunları söyledi: “Deniyor ki 1129 ölü seçmen var. O tarihler arasında İstanbul’da bu kadar insanın yaşamını yitirmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor.”

Erkek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Yavuz usulsüzlüklerden bahsetti ama açıklamanın tümüne bakıldığında kaybetme hezeyanı ve içinde yanlış bilgiler olan açıklamayla karşı karşıya kaldık.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü, YSK’ya bağlıdır. Seçmen kütüklerinde hiçbir değişiklik, seçim takviminin başladığı günden itibaren YSK’nın onayı olmadan yapılamaz. Adrese dayalı kayıt sistemini tutan nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğü yani İçişleri Bakanlığı. Yine Adalet Bakanlığı’ndan tutuklu ve hükümlülerle ilgili verileri alarak seçmen kütüğünü oluşturur.

Açıklamalara baktığımızda ve YSK’ya verilen dilekçeyi incelediğimizde YSK’yı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığını açıkça itham ettiğini görüyoruz. Usulsüzlük varsa en başta sorumlular YSK Başkanı, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanıdır. Seçmen kütükleri ya da sandık listeleri son şeklini aldıktan sonra siyasi partilere 25 Mart’ta gönderildi. Biz sistemimize girdik, toplam 23 bin 165 kişinin karşısına oy kullanamaz şerhi düşmüş.

Deniyor ki, bin 229 ölü seçmen var. 25-31 Mart arasında İstanbul’da bin 229 kişinin ölmesi çok muhtemel. İstanbul’da ortalama 150-200 kişi ölüyor. Sandık kurulu ve memur üyelerini biz belirlemiyoruz. Bu değişiklikleri kendileri yaptılar, bizim itirazlarımıza rağmen. İlçe seçim kurulu başkanlarını yani en kıdemli yargıçlarını da suçladıklarını görüyoruz.

YSK’nın seçim takvimine bir bakın. 26 Şubat arasında sandık kuruluyla ilgili itirazların başlangıcı. Niye itiraz etmediniz? Diyorlar ki, bildirilmiyor. Her ilçe seçim kurullarında siyasi parti üyeleri var. Onlar biliyor, niçin itiraz etmediniz? Seçimler bittikten sonra bunları gündeme taşıyorsunuz.

İlginizi çekebilir:  İstanbul'da tekstil atölyesinde iş cinayeti: Asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak bugün sundular. İstanbul’da tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede tüm oylar sayıldı. YSK bir karar aldı ve sondaj denilen yöntemle, 22 ilçede 57 sandık belirledi, tümü sayıldı. 22 ilçede 57 sandığın tümü yeniden sayıldı oyumuz 13 daha arttı. Yeniden sayım seçim güvenliğini yok eder. Onun için YSK çok doğru bir kararla tümünün tekrar sayımını reddetti.

Bazı verilen bilgileri düzeltmekte fayda var. AK Parti’nin seçim hukukunda usulsüzlük ve kanunsuzluğu karıştırdığı anlaşılıyor. Usulsüzlükten dolayı seçimlerin yenilenmesi mümkün değildir. Bunlar seçmen iradesini etkileyecek boyutta değildir. Bundan dolayı seçimi iptal ettiremezsiniz. Tam kanunsuzlukla başvurdular. 14 bin 1 kısıtlının oy kullandığını ispatlamanız gerekir. Usulsüzlük ayrı, kanunsuzluk ayrı bir şey.

Bugün çok vahim bir hatayla karşılaştık üstelik YSK dilekçesinde yok. ‘Seçmen olamayacaklar’ başlığı altında, KHK ile ihraç edilenler seçmen olamazlar diyor. Bu çok vahim bir açıklama. O maddede iki kısıtlı mahkeme kararıyla kısıtlı olanlar ve kamu hizmetinden yasaklı olanlardır. Örneğin zihinsel engelli mahkeme kararı yoksa oy kullanabilir. Siz KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkını nasıl elinden alırsınız?

AK Parti’nin dilekçesinde cezaevi seçmen listesinden bahsediyor. Cezaevi seçmen listeleri siyasi partilere verilmez. AK Parti bu listeleri nereden aldı? Adalet Bakanlığı da bu işin içinde. Bu nasıl olabilir? YSK Başkanı Sayın Güven ‘Mükerrer seçmen, sahte seçmen yok’ demişti. Neden, çünkü sistem buna müsait değil. Bir kişi iki ayrı yerde seçmen gözükemez. Çünkü TC numarası iki kere işlenmişse iptal eder. Hukuku katlettiler biz hukuk içinde kalarak mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Çok vahim bir tespit daha. 5 bin 388 çetele, oy sayım döküm cetvelinde mühür yok diyorlar. Siz refarandumda YSK’ya dilekçe verdiniz milyonlarca mühürsüz oy pusulasını geçerli kabul edin diye dilekçe verdiniz. AK Parti böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı’nın da mazbatası iptal edilebilir. Şimdi 5 bin 388 çetelede mühür yok diyor. 2014 Ankara Büyükşehir Seçimleri için CHP, YSK’ya başvurdu. ‘Çok sayıda mühürsüz sandık sonuç tutanakları var’ dedik. ‘Geçersiz oyların niçin geçersiz kabul edildiği tutanak altına alınmamıştır’ dedik. ‘Farklı tutanaklar var’ dedik. ‘Seçmen sayısından fazla oy kullanımı var’ dedik. Bunların hepsini YSK reddetti. Usulsüzlüğe dayanarak seçim edilemez deniliyor. AK Parti’nin dilekçesinde seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir somut bilgi, belge, delil yok.

İtiraz haktır ama bir hakkın kötüye kullanımını hukuk sistemini korumaz. Siz İstanbul’un iradesini zedeliyorsunuz. Ne oldu milli irade söylemleri, ne oldu sandığa saygı duymak. Demokratlık seçimi kaybedince siyasi nezaketle tebrik etmektir. Bu süreç, seçim kaybedilince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü.

Diyorlar ki bazı pusulalarda mühür yok. Ya siz milyonlarca mühürsüz oy pusulasını geçerli kabul ettirdiniz. Böyle devam ederseniz Cumhurbaşkanının mazbatası da iptal edilebilir.

Büyükçekmece Nüfus Müdürü’nün sıkı bir AK Partili olduğunu, Erdoğan’ın yakını olduğunu tüm Türkiye biliyor.

Devam ediyor…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Akşener: Bakanlık teklifi dedikodusunu çıkaranlar AK Parti içindeki bir grup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisine yönelik bakanlık teklifi edildiği iddialarına ilişkin...

İran el koyduğu İngiliz tankerinden fotoğraflar yayınladı

İran'ın "Denizcilik kurallarına uymadığı" gerekçesiyle Hürmüz Boğazı'nda el koyduğu İngiliz tankerine ilişkin...

CHP’li Öztrak: İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Interpol, Salih Müslim ve 144 kişiye istenen kırmızı bülten talebini reddetti

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında...

Antik kentteki tüm çöp kovaları çalındı

Mersin'in merkez Mezitli ilçesinde, Soli Pompeiopolis Antik Kenti yanındaki Sütunlu Cadde'ye belediye ekiplerince...

Güney Asya’daki sel felaketinde ölü sayısı 300’ü aştı

Güney Asya ülkeleri Hindistan, Nepal ve Bangladeş’te şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı...

İBB: Avcılar’daki ‘Batı Nil Virüsü’ ile mücadele çalışmaları artırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avcılar'da sivrisinek yoluyla bulaştığı tespit edilen  "Batı Nil...

Aydın’da iş cinayeti: Yurt inşaatından düşen işçi hayatını kaybetti

Adnan Menderes Üniversitesi Kampüsü'nde yapımı süren yurt inşaatında iş cinayeti yaşandı.

Sonraki haber