Anasayfa EĞİTİM 'Şehadet Bilinci' etkinliğine götürülen çocuklar yemekten zehirlendi

‘Şehadet Bilinci’ etkinliğine götürülen çocuklar yemekten zehirlendi

Mersin Yenişehir’deki ilkokul ve ortaokul öğrencileri, ders saatinde apar topar “Şehadet Bilinci” etkinliğine götürüldü. Velilerinden habersiz etkinliğe götürülen çocuklardan 12’si dağıtılan yemekten zehirlendi.

Öğrencilere yönelik etkinliklerin yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenebileceği yönündeki yargı kararlarını ısrarla yok sayan dini vakıf ve derneklerin etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. Akdeniz İmam Hatip Okulları Mezunları Mensupları ve Muhbirleri Derneği’nin düzenlediği “Şehadet Bilinci” etkinliğine öğrenciler, velilerinden habersiz götürüldü. Öğrencilerin etkinlikte dağıtılan yemekten zehirlendiği ortaya çıktı.

Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti ile ortaklaşa yaptığı etkinliklerle dikkat çeken AKİMDER, önceki gün Mersin’de, “31 Mart’tan 15 Temmuz’a Şehadet Bilinci” adlı bir konferans düzenledi.

AKİMDER Başkanı Ömer Lütfi Türkmenoğlu’nun yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren bir yurttaşın eşinin ve annesinin de konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, Yenişehir’deki Edip Buran Spor Salonu’nda gerçekleşti. İlçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin otobüslerle etkinliğe taşındığı öğrenildi. Ders saatlerinde okullarından alınan öğrencilerin, velilerinden habersiz etkinliğe taşındığı iddia edildi.
Öğrencileriyle birlikte etkinliğe götürülen bir öğretmenden edinilen bilgiye göre, etkinlikten yarım saat önce ilçedeki okullar aranarak konferansın bilgisi verildi.

AKİMDER’in okul yönetimlerine açtığı telefondan 15 dakika sonra öğrenci ve öğretmenler apar topar etkinliğe götürüldü. Her şeyin çok ani geliştiğini aktaran öğretmen, öğrencilerden bazılarının salona girene kadar nereye götürüldüğünden dahi haberi olmadığını savundu.

12 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Konferansın ardından davetlilere tavuk tantuni dağıtıldı. Dağıtılan tantuniyi yiyen 12 öğrenci kusma ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. O ana kadar hiçbir şeyden haberi olmayan veliler, çocukları gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye götürülmesiyle yaşananlardan haberdar oldu. Veliler, çocuklarının kendilerinden habersiz şekilde ve ders saatleri içinde etkinliğe götürülmesine tepki gösterdi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ders saatinde velilerden izin alınmadan etkinliğe götürülmesini ve dağıtılan yemekten dolayı öğrencilerin zehirlenmesini Meclis gündemine taşıdı. Yaşananlara hiçbir anne babanın tahammül etmeyeceğini belirten Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şunları sordu:

  • Çocukların derste, okulda olmaları gereken bir zamanda, okul dışında bir etkinliğe götürülmesindeki amaç nedir? Bu önceden hazırlanmış planlı bir program mıdır?
  • Öğrencilerin söz konusu etkinliğe götürülmeleri için velilerinden yazılı izin belgesi alınmış mıdır? Öğrencileri başlarında gitmeleri için görevli öğretmen ve müdür yardımcısı tayin edilmiş midir?
  • Sorumluları hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da düzenlenen mitingde konuştu....

ABD’den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda...

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

İstanbul Valiliği: Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

İstanbul Valiliği il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin seçim nedeniyle hafta sonu 8.30-17.00...

Fikret Orman’dan yeni hoca açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'in sezon sonunda milli takımın başına...

Çocukların oynadığı tüfek ateş aldı: 2 yaralı

Ankara'da bir çocuk, babasına ait tüfekle oynarken silahın ateş alması sonucu iki arkadaşını...

Sonraki haber