Anasayfa ÖZEL Şehir hastanesi planının yürütmesi durduruldu: Talana yargı freni

Şehir hastanesi planının yürütmesi durduruldu: Talana yargı freni

Bakırköy’deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin imara açılmasına ilişkin plan, yargıya takıldı. Değişiklikte kamu yararı görmeyen İdare Mahkemesi, planın yürütmesini durdurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana yönelik yaptığı imar planına yargıdan ‘ret’ geldi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, iki yıl önce onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’nin yürütmesini durdurdu. İmar planı değişikliğinde kamu yararı bulmayan İdare Mahkemesi’nin kararında, şehircilik ilkelerine dikkat çekildi.

Sağlık tesisinin yaratacağı trafik sorunun, planda yeteri kadar açıklanmadığına dikkat çekilen kararda, şöyle denildi: “Sağlık tesisinin yaratacağı trafik çekiminin planlarda gösterilen karayolu ulaşım sistemiyle karışılabileceği konusunda ciddi şüpheler oluştuğu, bu büyüklükteki bir tesis için erişim olanaklarının sadece karayolu sistemine dadandırılmasının uygun olmadığı, planlama teknikleri şehircilik ilkeleri ve genel olarak kentin arazi kullanımı için uygun olmadığı, kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmadığı anlaşıldığından dava konusu planlarda kamu yararına şehircilik ilkelerine uyarlılık görülmemiştir.”

plan UYGUNSUZ BULUNDU

Kararı BirGün’e değerlendiren Bakırköy Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, şunları dile getirdi: Bakanlık bir plan tadilatı yaparak, alanı imara açmıştı. Biz de Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası olarak ortak bir mücadele yürütmüştük. Açtığımız davanın sonucunda da yürütmenin durdurulması kararı verildi. Mahkeme, planlama açısından, yoğunluğa, trafikten kamu yararına, yapılan planı uygunsuz buldu.”

YENİ PLAN HAZIRLANABİLİR

İdare mahkemesinin verdiği kararın ardından, yeni bir imar planı hazırlanabileceğinin altını çizen Fazlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu alan yaklaşın 1 milyon metrekarelik bir alan. Bizim beklentimiz, kentin önemli nefes alma noktası olan ve cumhuriyetle yaşıt hastanedeki eksiklerinin giderilmesi, teknik ve fiziki olarak yenilerek, kamusal sağlık hizmetinin devamıdır. Birçok kez ilgili Bakanlığın müsteşarlığına ilettik. Önümüzdeki süreçte yeni plan yapılabilir. Kentin değerleri için elimizden geleni yapacağız.”

‘BÖLGENİN İHTİYACI YOK’

Mustafa Fazlıoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Geçmiş örneklere baktığımızda planlara ufak dokunuşlarla yeni planmış gibi sunulduğunu görüyoruz. Umarım burada böyle bir şey olmaz. Hem Bakırköy halkının hem de bölgenin böyle bir şeye ihtiyacı yok çünkü.”

‘MÜCADELEYE DEVAM’

Bakırköy Kent Savunması ise “Kent Savunması, yaşadığımız çevre ve kente sahip çıkma mücadelesini sürdürecektir” açıklamasında bulundu.

- Reklam -

SON HABERLER

Avustralya’da seçimi koalisyon kazandı

Avustralya'daki genel seçimleri, iktidardaki Başbakan Scott Morrison liderliğindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyonu kazandı.

Venezuelalı askerlerden ABD’ye mesaj

Venezuelalı askerler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığındaki bağlılık yürüyüşü sırasında ABD’yi uyararak,...

Manchester City sezonu 3 kupayla tamamladı

İngiltere Federasyon Kupası finalinde Manchester City, Watford'u 6-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Fırtına pes etmez

Trabzonspor ile Beşiktaş arasındaki maçın sonucu takımların ligdeki sıralamalarına etki etmeyecek olsa...

Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) ile...

Kılıçdaroğlu’ndan 19 Mayıs paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "19 Mayıs'ın 100....

İstiklal Caddesi’nde arı paniği

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir mağazanın tabelasının altında yeni üreyen arılar paniğe...

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak.

İBB, ABD’den getirilen yönetmene 5 dakikalık video için 6 milyon TL vermiş

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz günü Boğaziçi Köprüsü'nde...

Bahçeli’den 19 Mayıs pozu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sonraki haber