Şehvetli ırkçılık ve ölümlerden ölüm seçmek!

Irkçılık derin bir hastalıktır ve yazık ki tedavisi mümkün değildir. Genellikle bu hastalığa tutulanlar tedaviyi kabul etmez zaten. Kendi ırkını en güçlü, en değerli, en becerili, en yetkin, en güzel, en akıllı sanmak olağan koşullarda aptallık göstergesidir. Ama ilginçtir ki, toplum birlikte hastalığa tutulduğunda, bu sanıyı elbirliğiyle iktidara taşır. Naziler bunun en örgütlü örneğidir ve en dehşet verici uygulamaları yapandır.

Otoriter liderler; milliyetçiliğin en saldırgan halini dillerine dolayarak kudret devşirir duygulardan. Esasen kendi dışında kimseyle meşgul değildir bu kişiler. Dev aynasında kendilerini gördükçe daha bir âşık oldukları için, esasen ne millet, ne de herhangi birinin önemi yoktur onlar için. Ruhuna milliyetçilik zerk edilerek uyuşmuş toplum, bir çılgının peşinden gönüllü gider ve intihar eder. Milliyetçilik çatışmayla güçlenir. Sürekli düşman yaratmak zalimi güçlendirir. Diyeceğim o ki, güruh gerçek suçlu yerine, düşkün, güçsüz olan zavallı insanları ezmek için iştahla saldırır.

Suriye meselesine gelelim.

Açık biçimde gördük ki, Suriye bölgemizde sanıldığından da öte bir anlam ifade ediyor. Farklı din ve mezhepleriyle, Suriye halkının, Ortadoğu’nun kaotik yapısına rağmen yaşattığı ve yaşadığı laik yapının ne kadar önemli olduğu şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Şunu bilelim, bizim coğrafyamızda laik milliyetçilik ile Selefilik arasında tercih yapmak zorunda bırakılmıştır halklar. Başka türlü söylersek, kötülerden birine mecburdur insanlar. Sömürgeci saldırı altında inleyen halklar her zaman hak ettiği düzende yaşayamıyor yazık ki!

Siyasal İslamcı teröristleri kimlerin desteklediğini artık tüm dünya biliyor. ABD’nin bölgede her zaman karşıt unsurları destekleyerek, halkları birbirine kırdırdığını, yeri gelince demokrasi getiriyoruz, diyerek en büyük cinayetleri işlediği belgeli. El kaide, Nusra, IŞİD küresel hesapların bölgedeki katilleridir ve Suriye halkı bu saldırı karşısında, tıpkı Irak’ta olduğu gibi can vermekte devam ediyor.

Evleri yakıp yıkılan, çaresiz insanların göç ettikleri bir toprak Anadolu. Her türlü gösteride kullanıldı Suriyeliler. Yürüyerek sınır yolculuğu yaptırıldı insanlara, 21.yüzyıl tehciri yaşandı gözümüzün önünde. Bu resim karşısında dehşete kapılan AB, rüşvetle Türkiye’yi avutmaya kalktı. Ama o da tatlı bir masaldı. Gerçek, bu olağanüstü göç dalgasını durdurmak için AB devletleri maşa arıyordu. Bu göçleri siyasal pazarlık aracı olarak kullanmak utanılacak bir durumdur! Neden anlatıyorum bunları…

İlginizi çekebilir:  Sezai Temelli: Bu ülkeyi enkazdan kurtaracağız

İnsan, bazen sıradan/günlük faşizmin içinde bulur kendini. Suriye’den güç bela buraya gelen insanları vatandaş yapmaya çalışıp, sanki iyilik ediyormuş gibi görünen RTE, esasen başkanlık için yeni bir tasarı kurgulamış durumda. Evleri yıkılan, muhtaç insanların hamiliğe soyunan başkan! Oysa sokaktaki insan Suriyelilerin gırtlağına basacak kadar öfkeli. Ekmeğini bu insanlar küçülttü sanıyor ahali. Gerçek gizleniyor sözde!


Yaşadığımız bu korkunç günler yazgımızın bir parçası değil. Toplumun tercihi. Kolayı seçti Anadolu insanı. Köşeyi dönmenin her türlüsü meşru memleketimde! Çal, çırp, söv ve milliyetçi, dinci hamasetle saldır önüne gelene. Sonuç? Her gün artan kan, terör ve faili meçhul cinayetler. Uzak sandığınız Ortadoğu artık evimizin içinde…

Türkiye’yi ırkçı, mezhepçi siyaset daha çok yakacak. Eğer büyük ibadethanelerin sayısı artıyorsa, güçlü devlet vurgusu için askeri gövde gösterileri salgına dönmüşse, açılış/davet adı altında her dakika kin nefret ve kutuplaşma söylemi egemen olmuşsa, bilin ki hastasınızdır artık. Irkçılık hastalığıdır bu. Tatlı tatlı gelir ve ardından vahşete döner.

Tekinsiz ortamda kendini iktidarın ortağı sananlar da gün gelir bu çılgınlığın altında kalırlar. Suriye halkının kaderi bizden bağımsız değildir. Bizim yazgımız da diğer halklardan bağımsız değil. Her ne kadar ırkçı kibir bunu gölgelese de, gerçeği kanla suladığımız toprak gösterir bize.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,770TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Brexit anlaşması aynı şekliyle bir kez daha oylanmayacak

İngiltere'de parlamento başkanı, Brexit anlaşmasının aynı şekliyle bir kez daha oylanmayacağını açıkladı....

Atatürk büstlerine silahla ateş açan şahsa 18 yıl 8 ay hapis cezası

Adana'da iki okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine tabancayla ateş edip molotof kokteyli...

Mozambik’teki tufanda ölü sayısı “1000’i aşabilir”

Mozambik Devlet Başkanı Nyusi, yaşanan sel, heyelan ve kasırga gibi doğal afetler...

Mersin’de dereye düşen 8 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesinde iki gün önce dereye düşerek kaybolan 8 yaşındaki...

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...