SEKA’ya ziyaretçi ilgisi
02.09.2018 08:21 YAŞAM
Uzun yıllar kâğıt fabrikası olarak kullanıldıktan sonra müzeye dönüştürülen SEKA Kâğıt Fabrikası ithal kâğıt fiyatları sonrası tekrar gündemde. Müze, ilk kâğıt fabrikasını merak edenlerin adresi oldu

Uzun yıllar kâğıt fabrikası olarak kullanıldıktan sonra müzeye dönüştürülen Seka Kâğıt Fabrikası bugünlerde turistlerin adresi oldu. Döviz kurlarındaki artış sonrası tartışılan ithal kağıt fiyatlarıyla, basın yayıncılığın zor duruma düşmesiyle tekrar gündeme oturan ilk yerli kağıt fabrikası SEKA Kâğıt Fabrikası, müze olarak yerli ve yabancı birçok turistin merak ettiği bir yer durumunda.

Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivali için Kocaeli’ne gelen yerli ve yabancı turistler Seka Kâğıt Müzesi’ni ziyaret ediyor. Kapatıldıktan sonra endüstriyel dönüşüm projesi olarak hayata geçirilen SEKA Kâğıt Müzesi kağıdın serüvenini anlatmaya, SEKA’nın hatıralarını canlı tutmaya çalışıyor. İthal kağıt fiyatlarının tırmanmasıyla gündeme gelen ve bu sebeple merak edilen SEKA Kâğıt Müzesi, eğitim, kültür ve sosyal alanlarındaki birçok sergiye de ev sahipliği yapıyor. Müzede bulunan atölyelerdeki makineleri inceleyen ziyaretçilere rehberler tarafından bilgi veriliyor.