Anasayfa EKONOMİ Sekiz milyondan fazla emekli açlıkla sınavda

Sekiz milyondan fazla emekli açlıkla sınavda

12 milyon 596 bin emeklinin 8 milyon 311 bininin maaşı 2 bin TL’nin altında. İktidarın, ‘Bin TL’nin altında maaş kalmayacak’ söylemine rağmen 1 milyondan fazla emeklinin aylığı bin TL’ye ulaşamadı

Temmuz ayında yapılacak maaş zammını bekleyen 12 milyon 596 bin 926 emekliden 8 milyon 311 bini, Türk-İş’in 2 bin 124 TL olarak belirlediği açlık sınırının altındaki aylıklarla ayakta kalmaya çalışıyor. BirGün’ün edindiği bilgilere göre, iktidarın, “Bin liranın altında aylık alan kalmayacak” sözleri de boşa çıktı.

Buna göre, son rakamlarla, 12 milyon 596 bin 926 olan yaşlılık, maluliyet ve ölüm aylığı ile iş göremezlik geliri alan yurttaşın 1 milyon 120 bininin aylık geliri bin liraya çıkartılmadı. Geçen yıl CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bin TL’nin altında emekli maaşı alanların bulunduğu açıklamalarını önce yalanlayan sonra da kabul ederek düzeltme sözü veren iktidar, aradan geçen süreye karşın açlık sınırının yarısından daha az tutarda aylık ödemeyi sürdürüyor.

YOKSULLUK BİLE HAYAL

TÜRK- İŞ’in her ay yaptığı hesaplamalara göre son olarak 2 bin 124 TL olarak belirlenen açlık sınırının altında aylık geliri olan emeklilerin sayısı tüm emeklilerin yüzde 70’ine yakın. 8 milyon emekli 2 bin TL’nin altında maaş alıyor.

Bin TL ile 2 bin TL arasında maaş alanlar arasında en büyük dilimi 1 milyon 200 bin kişi ile 1500-1600 TL arasında aylık geliri olanlar oluşturuyor. Sadece 4 milyon emekli 2 bin TL’nin üzerinde aylık alabiliyor. Bunlardan 2 milyonuna 2000-2500, 1 milyonuna 2500-3000, 480 binine 3000-3500, 240 binine 3500-4000, 350 binine de 4 bin TL’nin üstünde ödeme yapılıyor. Buna göre, hiçbir emeklinin aylık geliri TÜRK-İŞ’in 6 bin 918 TL olarak belirlediği yoksulluk sınırına yaklaşamıyor.

İlginizi çekebilir:  Emekli yurttaşların düşük zam isyanı: Kaybımız telafi edilsin

Farklı kalemlerden maaş alanları gösteren dosya sayısı bazındaki rakamlara göre de geçen yıl 5.5 milyon olan geliri asgari ücret altındaki emekli sayısı bu yıl 7.5 milyona yaklaştı. Enflasyon oranındaki artışa göre düşük kalan maaş zamları nedeniyle asgari ücret altında aylığı olanların sayısı 2 milyondan daha fazla arttı. Yaklaşık 7 milyon 400 bin dosyadaki maaş tutarı, 2 bin 20 TL olan asgari ücretin altında kaldı.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanı 13 bin TL’nin, kuvvet komutanları 10 bin TL’nin, birinci sınıf hakim ve savcılar ile valiler, YÖK üyelerinin aralarında bulunduğu üst düzey bürokratların ortalama emekli aylığı 7 bin TL’nin üzerinde. AKP iktidarları döneminde sayıları ölçüsüzce artan daire başkanlarının emekli maaşı da 5 bin TL’yi geçiyor. Üniversite mezunu ve 25 yıl hizmeti bulunan Büyükşehir belediye başkanları ortalama 7 bin TL, il belediye başkanları 6 bin TL,ilçe belediye başkanları 5 bin TL emekli aylığı alıyor.

Emekli olanlar azaldı

2018’de emekli olanların sayısı da bir önceki yıla oranla azaldı. 2017’de emekli olanların sayısı 700 bine yaklaşırken 2018’de emekli aylığı bağlananlar 680 binde kaldı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin afişi yayınlandı

BluTV’nin özel yapımı olarak 6 yıl aradan sonra 25 Temmuz’da geri dönmeye...

Şimdi de savaş uçağı gündemde: Rusya’dan ‘Neden olmasın’ yanıtı

Rusya'nın sattığı S-400'ler Türkiye'ye gelmeye devam ederken şimdi de savaş uçağı satın...

MMO: Temmuz zammıyla elektrik, son bir buçuk yılında yüzde 50–98,2 oranında arttı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Makina Mühendisleri Odası "2019 Temmuz...

Fitch’ten Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden...

Afrika dışında yaşayan en eski Homo sapiens bulunmuş olabilir

Biliminsanlarına göre 1978’de Yunanistan’ın güney sahilindeki uçurum mağarasında bulunan bir kafatası, Afrika...

Bu da oldu: ‘Köprüde askerin kafasını ben kestim’ diyen şahıs ‘kinaye’ yapmış

15 Temmuz darbe girişiminde köprüde bir askerin kafasını kestiğini yazan Yusuf Tosun...

Ahmet Ümit Yapı Kredi Yayınları’na geçti

Polisiye romanın usta kalemi yazar Ahmet Ümit, Yapı Kredi Yayınları'na geçti.

Hava sıcaklıkları şaşırtıyor: 8 derece birden daha düşecek

Yaz ayı olmasına karşın normal seyrinin altında olan hava sıcaklıklarının biraz daha...

Google blog servisini kapatıyor

GOOGLE, blog yönetim aracı olarak bilinen Blog Compass isimli uygulamasını çok fazla...

Konut satışları yüzde 48 geriledi

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına...

Sonraki haber