Sel bitti, çöp kaldı

UĞUR ŞAHİN [email protected] @uugurs

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İdare Mahkemesi’nin ‘iptal’ kararına rağmen inşaatına devam ettiği çöp tesisi, sel felaketine neden olan etkenlerden sadece birisi. Cevizdere Vadisi’nde yapımına devam edilen tesisin çöpü, selden sonra çevreye yayıldı. Bu nedenle yurttaşların sağlığı ciddi tehdit altında.


Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Cevizdere Vadisi İnsanları Platformu’nun Avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin inşasına devam ettiği tesisinin çöpleri her tarafa yayıldı. Cevizdere Vadisi mikrop yuvası oldu. Bütün bunlara Ordu Büyükşehir Belediyesi sebep oldu” dedi.

sel-bitti-cop-kaldi-506078-1.

‘Mikroplanmaya yol açtı’
Avukat Beşlioğlu, şöyle devam etti: “Ordu’da selin oluşmasındaki etmenlerden birisi de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Cevizdere Vadisi’nde yaptığı devası çöp depolama, ayrıştırma ve paketleme tesisi. Yani 19 ilçenin ve çevre illerin çöpünün birleştireceği ve işleneceği dev yapı… Bu dev binanın duvarları da sel suyunun yolunu kesti ve suyu kapasitesi sınırlı olan Cevizdere Irmak yatağına iteledi. Cevizdere sahasına sel ile birlikte yayılan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çöpleri, sahada mikroplanmaya yol açtı. Selin üzerinden ve içinden geçtiği Doğu Su Arıtma Tesisi ile Ünye Mezbahası mikroba bulandı. Cevizdere’deki sağlık meselesi devasa bir tehlike içinde.”

‘İnşaat durdurulmalı’
Tesisinin inşaatının durdurulması gerektiğinin altını çizen Avukat Beşlioğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Son sel felaketi, umarız resmi makamların gözünü açmıştır. Sel felaketi göz göre göre gelmiştir. İhmallerle ve hatta neredeyse kasıtla meydana gelmiştir. Sayısız dilekçe ve taleplere rağmen gereği yapılmazsa bu adeta kasta girer. Çöp tesisinin tam kapasitede çalışmayan başladığı anda meydana gelebilecek daha büyük ve daha ağır felaketlerin niteliğini ortaya koymaktadır.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,013BeğenilerBeğen
54,860TakipçiTakip Et
1,080,499TakipçiTakip Et
7,418AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL