Anasayfa ARŞİV Selam olsun kalanlara

Selam olsun kalanlara

Son zamanların en heyecan verici albümlerinden biri, Kalan Müzik’ten çıkan “Alevilere Kalan” Albümün adı, “Cüş-u huruş” da olsa olurmuş. İnsanın ruhunu galeyana getiriyor. Müthiş, müth… HÜ!
Alevi – Bektaşi kültürüne ait semah- deyiş- türkülerden oluşan albüm, heybetini sadeliğinden, tevazu sahibi düzenlemelerinden alıyor. Meramına bu kadar yaraşır üslup az bulunur. Erdal Erzincan, Musa Eroğlu, Ali Rıza- Hüseyin Albayrak, Erol Mutlu, Kardeş Türküler, Gülten Benli’yi de kapsayan pek çok sanatçı, albüme nefes vermiş.

Taksim’de yürürken müzik marketten yükselen Aleviler’e Kalan albümündeki semahları duydukça ruhum ferahlıyor. Taksim’le bizim evin arası 20 dakika, eskiden bunları bu sesle dinlemek için 22 saatlik bir yola çıkmamız gerekirdi. Köye. Erzincan’a…

“Bizim köy neden bu kadar uzak?” diye düşünürdüm çocukken. Sivas’a ve Erzincan’ın hemen hemen bütün ilçelerine uğrayan, yolcuları genelde Alevi köylerine gidenlerden oluşan otobüsler Okmeydanı’ndan kalkardı. Binenler otobüs hareket eder etmez köydeki özgürlüğüne kavuşurdu. Muavin teybe, ‘Muhabbet’ serisinden yahut Alevi semah- deyişleri içeren başka bir kaset koyar, yolcular her keskin virajda Ehlibeyt’ten yardım istedikleri yolları geçerken, başlarını yavaşça sallayıp iki elleriyle dizlerine vura vura giderlerdi. Şehirde bunlar dinlenemezdi. Komşular Alevi olduğumuzu bilir, anlarsa, bizi dışlardı…

Gittiği yerden dönerken oranın kültürüne özgü, kimi kıyafet ve aksesuvarla kuşanıp nereden geldiğini belli edenlerin aksine, bu otobüse binenler yola çıktıkları değil varacakları yerin kültürüne ait emareleri yolda bünyelerine dahil eder, şehirdeki çekinmelerini-gizlenmelerini bırakıp, yolluk olarak çantalarına koydukları semah-deyiş kasetleriyle, köyün girişindeki türbeye hediye eylemek için taşıdıkları yemenilerle, yol boyunca dillendirdikleri menkıbelerle ait oldukları kültürü bir kez daha donanmış olarak varırlardı köylerine.

Bizim köy, hem orda çaldığımız türküleri şehirdeki komşular duymasın diye hem de İstanbul’dan köye dönerken oranın adetlerini ve bunları gizlemeden yaşama ferahlığını tekrar bünyemize katacak zamanımız olsun diye o kadar uzaktı galiba…

Sırf dışlanma korkusu değil, biz bilmiyorduk ama otobüsün ve köyün yaşlıları, bu otobüs ve köyleri dışında mezhebini saklamak zorunda hissedenler, 12 İmam’ın çektiği çilenin anlatısından başka, Çorum-Maraş katliamlarını da hatırlıyordu. Gençlerin ve çocukların “Mezhepte saklanacak ne var ki? Kim ne karışır?” sözlerine hep suskunlukla cevap verirlerdi. Belki tanık oldukları eziyetin ağırlığından, belki de bizim içimize korku düşürmemek için anlatmıyorlardı…

“Alevi” lafını şehirde çok duymazdık biz. Sivas Katliamı’na kadar… Aradan çok zaman geçti. Artık komşulardan Alevi olduğumuzu saklamaya gerek duymayacağımız kadar, Alevi türkülerini evde, sokakta gönül rahatlığıyla dinleyeceğimiz kadar… Ama asla bir katliamı zamanaşımına uğratacak kadar değil. Zaman her şeyin ilacı değil. Zaman bir katliamı aşacak kadar güçlü değil. Hafızayı silecek kadar güçlü değil…

Aleviler’e Kalan albümünde, Duaz-i İmam (müzik) Ey sofi (kaynak kişi) ile yer alan Nesimi Çimen ve Pazarlık Edelim (söz-müzik) ile yer alan Muhlis Akarsu, Sivas’ta canına kıyılanlardan. Albümdeki; Bugün Bize Pir Geldi, İşte Geldim İşte Gittim, Gönül Ne Gezersin, Salındı Bahçaya Girdi’yi besteleyen Arif Sağ, Sivas’ta sağ çıkabilenlerden.

Kuşaklardır çekilen ezayı sazıyla- sözüyle taşıyanları dinlerken anlattıklarından başka, çektiklerini de hatırlıyoruz şimdi.
Seçimler yaklaşıyor. Siyasetçiler geçmişte yok saydıkları Aleviler’den hiç bahsetmedikleri kadar sık bahsediyor bugünlerde; Alevi oylarına talipler.
Sivas Katliamı için zamanaşımı açıklandığı gün “Hayırlı olsun” diyen, zaten katliamda sanıkların avukatlığını yapanların çoğunun da partisinde yüksek kademelere geldiği, 4- 4’lük Alevi olduğunu iddia eden Recep Tayyip Erdoğan, Alevi derneklerini görüşmeye çağırıyor.

MHP’nin olduğu kadar, Alevi oylarına güvenen CHP’nin de adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarını ziyaret edip “Mushin Yazıcıoğlu gerçek bir kahramandı” açıklamasında bulunuyor.
Zaman hafızamızı silmedi. Sivas, Maraş, Çorum geçmedi. “Alevi Canlarımız” sözünü ağızlarından düşürmeyenler aynı zamanda katliam faillerine paye vermeye devam ediyor.
Cemlerde “Döktüğünüz varsa doldurun, ağlattığınız varsa güldürün” ilkesi gereği; yalancı şahitlik edenler, hırsızlık yapanlar, haram kazanç sağlayanlar, komşusuna zarar verenler, kısaca zararlı kişiler bulunamaz.
Aleviler’e Kalan albümünde de yer alan Şah Hatayi’nin bir deyişiyle bitireyim;

“Âşık isen alıp satma
Helalına haram katma
Yolun eğrisine gitme
Doğru yola nazar eyle…”
 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Sonraki haber