Anasayfa EĞİTİM Selçuk'un yapay zeka açıklamasını değerlendiren Ali Taştan: Fatih projesi gibi skandal yaşanabilir

Selçuk’un yapay zeka açıklamasını değerlendiren Ali Taştan: Fatih projesi gibi skandal yaşanabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yapay Zekâ temelli bir sistem kuracağız, bir aya kadar MEB’in yapay zekâ stratejisi çıkacak” derken, diğer yandan “Fatih projesi iflas mı etti?” sorusu akıllarda. Duruma ilişkin eğitim uzmanı Ali Taştan, “Ben çok mümkün görmüyorum. Yine Fatih projesi gibi skandallar yaşanabilir” diyor

Meral Danyıldız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yapay zeka temelli bir sistem kuracağız. Bir aya kadar MEB’in yapay zeka stratejisi çıkacak” diyor. Oysa sadece tablet ve akıllı tahtadan ibaret olan FATİH projesi bile bugün işlevini kaybetti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011 yılında FATİH projesini (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi) hayata geçirmişti. Proje kapsamında ilk olarak ihtiyacı olan okullara tablet ve akıllı tahta desteği sağlandı. MEB, şimdi ise aynı kapsamda akıllı tahta ihtiyacı olan okullara, diğer okullardan takviye yapmaya başladı. MEB’in ihtiyaçları belirleyerek vermiş olduğu akıllı tahtaları söküp başka okullara takviye yapması “Fatih projesi iflas mı etti?” sorusunu akıllara getirirken, Ziya Selçuk “Yapay Zeka temelli bir sistem kuracağız, bir aya kadar MEB’in yapay zeka stratejisi çıkacak” diyor.

EĞİTİMDE BÜTÇE KISITLI

Konuyu BirGün’e değerlendiren eğitim uzmanı Ali Taştan, “MEB ekonomik anlamda akıllı tahta alamayacak durumda. Bütçe kısıtlı. Fatih projesi sonlanma noktasında. Eğitimde teknolojiye elbette ihtiyaç var. Ama ön hazırlığı yapılmadan, pilot uygulama yapılmadan, sadece cumhurbaşkanına yaranmak ve halkı kandırmak için yaparsanız sonuç bu noktaya gelir. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bütçesi FATİH Projesinin başladığı yıllarda yükselişe geçmiş, 2018 yılından sonra öngörülen bütçelerde ise ciddi düşüş meydana gelmiş. Önceki yıla göre, 2019 yılı bütçesindeki %78,8 oranında azalma var. 2018 yılında 1 milyar 35 milyon olan bütçe, 2019 yılında 219 milyona düşmüş durumda. Bu veriler FATİH projesinin bittiğinin önemli emareleridir.” dedi.

Nasıl entegre edeceğiz

Taştan, bu projeyi eğitim sistemimize nasıl entegre edeceğimizi sorgularken şunları söyledi: “Ülkemiz teknik anlamda gelişecek tabii ki ve yapay zekayla ilgili çalışmalar son hızıyla devam ettirilecek ama bunun her sınıfı bilgisayar çöplüğü haline getirerek yapamayız. Belli kuralları vardır. Her okulda teknolojiyi geliştirme gibi bir misyonumuz yok. Eğitim sistemimizin uzmanlaşması, alanlara ayrılması gerekiyor. Bu alanlarda ilerledikleri zaman bilişimle ilgilenecek çocuklarımızı da son teknolojiyle donatıp ondan sonra harekete geçmemiz gerekir. Bunu da yapabileceklerini düşünüyorum. Yapay zeka derken bakan ne yapmayı hedefliyor? Biz bunu eğitim sistemimize nasıl entegre edeceğiz? Nasıl geliştireceğiz? Ben çok mümkün görmüyorum. Yine bir Fatih projesi gibi skandallar yaşanabilir. Bakan somut olarak hiçbir şey yapmıyor.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber