Anasayfa ÖZEL Sendika üyeye hak yöneticiye yasak

Sendika üyeye hak yöneticiye yasak

Anayasa Mahkemesi, iki öğretmenin üyesi oldukları sendikanın yürüyüşüne katıldıkları için cezalandırılmasını hak ihlali olarak görürken müdür yardımcısının başka bir okula gönderilmesinin ihlal olmadığına karar verdi

Anayasa Mahkemesi, toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma hakkı ile örgütlenme hakkının ihlali başvurularında bulunan öğretmenler arasında “idari görev” kıstasını esas alarak farklı kararlar verdi.
Anayasal hak ihlali iddialı iki başvurudan ilkinde Eğitim Sen üyesi öğretmenler, sendikanın Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği ve “Anadilde eğitime destek” yürüyüşü ve basın açıklamasına katılmaları, “yasadışı sloganların atıldığı” bir ortamda bulunmaları nedeniyle “Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak davranışta bulundukları” iddiasıyla kınama ile cezalandırıldı.

Yerel mahkeme süreçleri aleyhlerinde sonuçlanan öğretmenler, sendikanın çağrısı üzerine toplantıya katıldıklarını, bu nedenle cezalandırılmalarının “hak arama hürriyeti, eşitlik ilkesi, etkili başvuru hakkı, toplantı ve örgütlenme özgürlüğü ile sendika hakkının ihlali niteliğinde olduğu iddiasıyla” AYM’ye başvurdu.

ceza verilemez

Mahkeme, oybirliği ile aldığı kararında, “terör örgütü liderini övücü sloganların atılmasının başvurucuların toplantı hakkının kullanımına müdahale” için yeterli olmadığı belirtilerek, “Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan, yasaklanmış davranışlarda bulunmayan başvurucuların herhangi bir kınanabilir olaya karışmadıkları gözönüne alındığında küçük de olsa bir cezaya muhatap olmamaları gerekir” denildi.

Öğretmenlere, ikişer bin lira manevi tazminat ödenmesi ve ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılanmaları kararlaştırıldı.

Yöneticiye sürgün

AYM diğer kararında da çalıştığı okulda yöneticilik ve sendika temsilciliği yapan öğretmenin okuldan uzaklaştırılması ile ilgili ise hak ihlali tespiti yapmadı. Diyarbakır’da bir ortaokulda müdür yardımcısı olan öğretmen, sendika binalarının aranması ve gözaltıları protesto için yapılan basın açıklamasına katıldığı için başka bir okula öğretmen olarak gönderilmesine itiraz etti.

Öğretmenin sağlık ocağına sevk alarak okula gitmediği ileri sürülen kararda idarecilerin eğitimin aksamadan yürütülmesini gözetmek ve yasaların tanıdığı olanakların suiistimalini engellemekle yükümlü olduğu belirtildi. Tutumu ile öğretmenin devlet memuruna yakışmayan davranışlar sergilediği, okulda tedirginlik yarattığı, güvenilirliğinin tartışmaya açık duruma geldiği savunuldu. İdarenin idari görevlerde diğer atamalara göre takdir alanının daha geniş olduğunun kabul edilmesi gerektiği savunulan AYM kararında, “Mevzuata uygun biçimde idari görevden alınması ve başka bir göreve atanması başvurucunun sendika hakkına orantısız bir müdahale oluşturmamıştır” iddiasında bulunuldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

“3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında Türk Hava Yolları eski Yönetim...

Kaftancıoğlu: Bir avuç insana rant yaratmak için mücadele edenler kaybedecek

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm mağdurları, yaşadıkları evlerin yıkımıyla ilgili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma...

Fenerbahçe’de gündem transfer

Fenerbahçe, transfer listesini belirleyerek önümüzdeki sezon için harekete geçti. Emre Belözoğlu ve Allahyar Sayyadmanesh ile büyük ölçüde...

Sonraki haber