Sendikaların başarısı

Ne sonuç alınabilir bilinmez, ama örgütlülük, kararlılık içinde ortak eylem bir kez daha gücünü göstermiştir. Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden Sosyal Güvenlik Kurumları Yasa Tasarısı sonunda uzmanlar ve sendikalar ile birlikte gözden geçirilmek üzere geri çekildi.

Görünen o ki, sendikaların üyeleri ile birlikte sokaklara çıkması ve iki saat süreyle iş bırakma eylemi yapması hükümeti ikna etmişe benziyor.
Sendikalar yasa tasarısının;
•Halen 7.000 olan emekliye ayrılma prim ödeme gün sayısının kademeli olarak 9.000 olmasını öngören,
•Dolayısıyla, kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşını kademeli olarak 65’e yükselten,
•Malullük ve ölüm aylığı bağlanmasında 900 olan prim ödeme gün sayısını 1.800’e çıkaran,
•Güncelleme hızının emekli aylıklarının hesaplanmasında kullanılan güncelleme katsayısına tam yansıtılmaması uygulamasını getiren,
•Sağlık harcamalarında çalışanların katılım payı ödemesini artıran,
hükümlerine itiraz etmektedirler. Ayrıca tasarının, bazı meslek kollarının fiili hizmet zammı haklarının kaldırılmasına dönük hükümleri de itiraz edilen hükümler arasında yer almaktadır.

Bir kere şunun altını çizmek gerek, daha önceki siyasiler bu konuda halk yardakçılığı yaparak ülkeyi genç emekliler ülkesi haline getirdiler. Bu uygulamalar, yapanlara siyasi prim getirdi, ama birden çoğalan emekli maaşlarını ödeyemez, sağlık giderlerini karşılayamaz hale gelen sosyal sigorta kurumları devlet bütçesine büyük yük olmaya başladı. Çözümü, sigorta primi oranlarının artırılmasında aradılar.

İşverenin işgücü maliyetlerini yükselten yüksek prim oranları ise kayıtdışını tetikledi. Bir yandan da işverenler, enflasyonun etkisiyle faiz oranları yükselen banka kredileri yerine, vergide olduğu gibi daha düşük oranlı gecikme zammı uygulanan sigorta primlerini süresinde ödemeyerek finansman gereksinimlerini bu yolla karşılamayı tercih ettiler. Bunda, yine vergide olduğu gibi periyodik hale gelen sigorta primi tahsilâtlarının hızlandırılmasına yönelik uygulamalar da etken oldu kuşkusuz.
Sonuçta böyle bir düzenleme gerekli ve de kaçınılmazdı. Ancak, ortalama insan ömrünün 65–70 olduğu bir ülkede kademeli gerçekleşecek de olsa emeklilik yaşının 65 olarak öngörülmesi ne kadar gerçekçi. Yani emekli ol, öl deniyor çalışanlara. Ya malullük ve ölüm aylığı bağlanmasında aranan 900 gün prim ödemesi gün sayısının birden 1.800’e yükseltilmesi hangi insafla ve vicdanla bağdaşır.

Sonra, milletvekillerinin gazilere tanınan olanaklardan aile boyu yararlanabilmelerini sağlamak için akla gelmeyecek yollara başvurduğu bir dönemde aç kalmamak için sihirbazlık yapan asgari ücretliye sağlık harcamaları için katılım payı ödettirilmesi nasıl bir sosyal devlet anlayışın ürünü olabilir?
Her şeye karşın, uzmanların ve çalışan sendikalarının görüşleri alınmak üzere tasarının geri çekilmesi şimdilik de olsa olumlu bir adımdır. Bu adım, tasarı ile getirilmek istenen uygulamaların çalışanların kazanımlarını geri götürüp götürmediği konusunda sendikaların yalan söyleyen taraf olmadığının da açık bir göstergesi olmuştur herhalde.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL