-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Sendikaların zam ‘ricası’

Sendikaların zam ‘ricası’

Türk-İş ve Hak-İş, Erdoğan’a mektup yazarak, kadroya alınan taşeron işçilerinin yüzde 4 olarak belirlenen ücret zammının yükseltilmesini talep etti

Türk-İŞ ve Hak-İş konfederasyonları, kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerinin altışar aylık dönemler için yüzde 4 olarak belirlenen ücret zammı oranının yükseltilmesi talebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yolladı.

Türk-İş adına Genel Başkan Ergün Atalay ve Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar’ın imzasını taşıyan mektupta, 696 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeyle kadroya alınan işçilere gelecek yıla kadar Yüksek Hakem Kurulu’nca karara bağlanan toplu iş sözleşmesindeki ücret, mali ve sosyal hakların uygulanacağına dikkat çekildi.

Çalışanları enflasyona ezdirmeyin

Mektupta şu ifadeler kullanıldı: “Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere Yüksek Hakem Kurulu’nca karara bağlanan ve 31 Ekim 2020’ye kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümlerine göre ücret zammı altışar aylık dönemler halinde sadece yüzde 4 oranında olmaktadır. Aylık ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı, sorumluluk primi ile yıllık ödenen öğrenim, bayram yardımı benzeri ödemeler de düşük tutarda belirlenmiş ve üç yıllık dönem boyunca da sabit tutulmuştur. 2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleşmiştir.

Orta Vadeli Program’a göre, öngörülen TÜFE yılsonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15,90 ve 2020 yılı için yüzde 9,80’dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi ‘Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının iyileştirilmesidir.”

KİT işçileri kadro bekliyor

Mektupta, başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere kapsam dışında kalan işyerlerinde çalışan taşeron işçilerinin de sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklediği de vurgulandı.

müsaadelerinizle zam istiyoruz

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da mektubunda “Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz. Artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizde ve sosyal haklarımızda en az enflasyon oranında artış yapılmasını yüksek müsaadelerinizle arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Arslan’ın mektubunu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AKP Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ile Lütfi Elvan’a da yolladığı öğrenildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber