Sendikaların zam ‘ricası’

Türk-İş ve Hak-İş, Erdoğan’a mektup yazarak, kadroya alınan taşeron işçilerinin yüzde 4 olarak belirlenen ücret zammının yükseltilmesini talep etti

Türk-İŞ ve Hak-İş konfederasyonları, kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerinin altışar aylık dönemler için yüzde 4 olarak belirlenen ücret zammı oranının yükseltilmesi talebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yolladı.

Türk-İş adına Genel Başkan Ergün Atalay ve Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar’ın imzasını taşıyan mektupta, 696 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeyle kadroya alınan işçilere gelecek yıla kadar Yüksek Hakem Kurulu’nca karara bağlanan toplu iş sözleşmesindeki ücret, mali ve sosyal hakların uygulanacağına dikkat çekildi.

Çalışanları enflasyona ezdirmeyin

Mektupta şu ifadeler kullanıldı: “Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere Yüksek Hakem Kurulu’nca karara bağlanan ve 31 Ekim 2020’ye kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümlerine göre ücret zammı altışar aylık dönemler halinde sadece yüzde 4 oranında olmaktadır. Aylık ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı, sorumluluk primi ile yıllık ödenen öğrenim, bayram yardımı benzeri ödemeler de düşük tutarda belirlenmiş ve üç yıllık dönem boyunca da sabit tutulmuştur. 2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleşmiştir.

Orta Vadeli Program’a göre, öngörülen TÜFE yılsonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15,90 ve 2020 yılı için yüzde 9,80’dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi ‘Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının iyileştirilmesidir.”

KİT işçileri kadro bekliyor

Mektupta, başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere kapsam dışında kalan işyerlerinde çalışan taşeron işçilerinin de sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklediği de vurgulandı.

müsaadelerinizle zam istiyoruz

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da mektubunda “Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz. Artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizde ve sosyal haklarımızda en az enflasyon oranında artış yapılmasını yüksek müsaadelerinizle arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Arslan’ın mektubunu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AKP Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ile Lütfi Elvan’a da yolladığı öğrenildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL