-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri sahiplerini buldu

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri sahiplerini buldu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap’ın Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına 3’üncüsünü düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması Ödülleri” sahiplerini buldu. Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Sennur Sezer’in Eşi Adnan Özyalçıner, Türkiye Yazalar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz, direnen Flormar işçileri, çok sayıda yazar, şair, sanatçı ve gazeteci katıldı. Flormar işçilerinin yaptığı konuşma geceye damgasını vururken, sendika yöneticileri tarafından yapılan konuşmalarda yazar ve sanatçılardan işçilerin yaşamlarını ve mücadelesini anlatan yapıtlar üretmeleri talep edildi.

sennur-sezer-emek-direnis-oyku-ve-siir-odulleri-sahiplerini-buldu-474524-1.
Özge Sönmez – Turhan Günay

‘ONA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ’

Şair Nilay Özer’in sunuculuğunu yaptığı gece Sennur Sezer’in hayatının okunmasıyla başladı, etkinlik kısa bir belgesel gösterimiyle sürdü. DİSK Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan yaptığı açılış konuşmasında, “Sennur Sezer’in 75. doğum gününde bir aradayız. Sennur Sezer aramızda; Hak alma mücadelesinde, işçi direnişinde, grev yerinde, barışa susamış kadınlarla, çocuklarla, gençlerle aramızda. Emek-Direniş Şiir ve Öykü yarışması Sennur Sezer’e bir vefa borcudur. Sennur Sezer şahsında hayatını işçi sınıfına, barışa adamış, savaşa karşı durmuş, emekten yana şair ve yazarlarımıza borcumuzdur. Onların gelecek kuşağa yeni yazarlar ve şairlerle taşınmasına vesile olmak istedik. Karınca kararınca bu çorbada sendikamızın, bir emek örgütünün tuzu olsun istedik” dedi.

Yarışmayla işçi sınıfı ve sanatçılarla bağ kurmayı amaçladıklarını söyleyen Aslan, “Emek örgütlerimiz daha çok aydın, yazar ve şairlerimizle işçi sınıfını buluşturmalı. Birbirinden öğrenen ve beslenen hayat damarları olmalı. Sennur Sezer, bunları yapmaya çalıştı, hayatı boyunca da yaptı. Yüksünmeden çağrıldığı her işçi ve emekçi toplantısına katıldı, emekçileri dinledi, ona çok şey borçluyuz” şeklinde konuştu.

sennur-sezer-emek-direnis-oyku-ve-siir-odulleri-sahiplerini-buldu-474522-1.
Cem Kertiş

‘KALEMLE DEĞİL, KALBİYLE YAZAN BİR ŞAİRDİ’

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz, “Sennur bize, gençlerle, işçilerle köylülerle kurulacak bir dilin olması gerektiğini bıraktı. O da bunu 1940’lardan almıştı. Kalemle değil, kalbiyle yazan bir şairdi. Sözcüklerle kurduğu dünya sadece tek insanın değil, insanlığın yarasına bakmak oldu. O bir ömrünü böylesi bir ülkede şiire verdi, iyi şairler de bunu yaparlar. Mücadele etmenin gerekli olduğuna inanırlar. Umutla yazdı, aşkla düşledi ve emek için mücadele etti. Işıklar içinde uyusun” dedi.

sennur-sezer-emek-direnis-oyku-ve-siir-odulleri-sahiplerini-buldu-474523-1.
Adnan Özyalçıner, sahneye getirdiği yaban gülünü eşi Sennur Sezer’e vereceğini söyledi. Özyalçıner’in konuşması salondan büyük alkış aldı

Sennur Sezerin eşi aynı zamanda Türkiye öykücülüğün usta kalemi Adnan Özyalçıner yaptığı konuşmasında ödül kazanan şair ve yazarları tebrik etti. Sennur Sezer’in çeyrek yüzyılın şairi ve yazarı olduğunu ifade eden Özyalçıner, Sezer’in emeğin gücünün verdiği dirençle dünü olduğu gibi bugünü de yazdığını söyledi.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu ise Sennur Sezer şahsında şiirin ve emeğin yan yana gelmesini, işçilerle sanatın yana çok güzel olduğu dile getirdi. Nuhoğlu, Sennur Sezeri saygı ve sevgiyle andığını belirtti.

***

‘HAKLARIMIZI KAZANANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Geceye damgasını vuran ise sendikalaştıkları işten atılan Flormar işçisi kadınların konuşma oldu. Slogan ve alkışlar eşliğinde yaptıkları konuşmada, “Sizler sayesinde sesimizi duyuruyoruz. Haklarımızı kazanana kadar ilk günkü gibi mücadele edeceğiz “denildi.

***

‘ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU’

Yapılan konuşmaların ardından ödüller sahiplerini buldu. Şiir dalında “Güle Batır Öfkeni” adlı dosyasıyla birinci olan Özge Sönmez’e ödülünü Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay verdi. Öykü dalında “Kaybolanın Hikâyesi” adlı dosyasıyla birinci olan Cem Kertiş’e ödülünü 10 Ekim gazisi Ressam Günay Karakuş takdim etti. Kertiş yaptığı konuşmada kitabını Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan’a ithaf ettiğini belirtti. Öte yandan “Neyse” isimli dosyası ile Altan Doğan şiir dalında, Onur Akbaba ise “Büvek” adlı dosyasıyla Juri Özel Ödülü’nü aldı.

Fotoğraflar: Kadir İncesu

- Reklam -

SON HABERLER

İşsizlik ve mahalledeki yangın

Türkiye’de toplumsal kutuplaşma ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu kutuplaşma kendini en çok...

Tarımda 15 yılda yok olmanın eşiğine geldik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünlerinde ithalat ve ihracat verilerini de içeren...

Giden her can için yalnızca 5 gün yattı!

Soma Katliamı davasında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Soma Kömür İşletmeleri AŞ...

CHP’li Bakan’dan Sağlık Bakanı’na çağrı: Bu umuda sahip çıkın

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın kızı Öykü Arin’e geçen yıl...

AKP ve kayyumlardan çıkan belediyeler borç batağında

POLİTİKA SERVİSİKayyum atanan ve AKP’nin kaybettiği belediyelerden...

Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldi: Erken seçim istemiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın yayın organlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltılı...

Sözcü davasında gazetecilere hapis istendi: ‘Pes etmeyeceğiz’

SELİN ASKERSözcü gazetesi yazarları ve çalışanlarının yargılandığı...

Hapis cezası onanan barış imzacısına destek

MERAL DANYILDIZBarış bildirisi imzacısı akademisyen Prof. Dr....

Üniversitenin sadece adı var kendi yok

Öğretim elemanı başına düşen makale sayısına ilişkin istatistikler akademideki olumsuz tabloyu bir...

Irak sınırında çatışma: 4 asker yaşamını yitirdi

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), Türkiye-Irak sınır hattında devam eden operasyonlarda, PKK'lilerle çıkan...

Sonraki haber