Serena Williams, yeni Muhammed Ali mi?
11.07.2016 15:54 SPOR

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda kazandığı son şampiyonlukla adından bir kez daha söz ettiren ve ABD spor tarihinin en başarılı isimleri arasında yer alan ünlü tenisçi Serena Williams, siyah haklarıyla ilgili açıklamalarıyla da ‘yeni Muhammed Ali’ olarak anılıyor.

ABD’li raket Serena Williams, Wimbledon’da cumartesi günü Alman rakibi Angelique Kerber'i yenerek şampiyon olduktan sonra yaptığı açıklamada, ABD’de siyahlara yönelik şiddet olaylarına da değindi.

Louisiana eyaletinde silahsız bir siyahın polis tarafından öldürülmesi sonrası Dallas’ta düzenlenen protestolarda, Micah Johnson'ın 5 beyaz polisi vurarak öldürmesi ve 7 polisi de yaralaması, ABD’de siyahlara yönelik polis şiddeti ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirmişti.

'Benim rengimdeki insanlar için endişeliyim'

Daha önce de siyahlara yönelik şiddet olaylarına dair açıklamalarıyla dikkat çeken Williams, gazetecilere yaptığı açıklamada ülkesindeki olaylara atıfla “Özellikle benim rengimdeki insanlar için endişeliyim” dedi.

‘Black Lives Matter’ (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketine destek verdiği bilinen ve birçok tweet’inde siyahlara yönelik şiddet olaylarını kınayan ünlü tenisçi, bir röportajında da “Yeğenlerimi düşünüyorum. Onları arayıp ‘Dışarı çıkmayın’ demeli miyim? 'Arabanıza binerseniz bu sizi son görüşüm olabilir.' Bunun yanıtı ABD’de genç siyah erkeklerin ya da genel olarak silahların vurulması olmamalı” diye konuşmuştu.

​34 yaşındaki ünlü tenisçi, hem siyah hakları hem de spor alanındaki etkisiyle, ABD basını tarafından kısa bir süre önce hayatını kaybeden ünlü boksör Muhammed Ali’ye benzetildi. Siyah haklarıyla ilgili çalışmaları ve bokstaki başarısıyla ülkenin en önemli ikonlarından biri olan ABD’li boksör Muhammed Ali, geçen ay solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybetmişti.