Anasayfa GÜNCEL Şeriatçı Altan Tan ve dokunulmazlık!

Şeriatçı Altan Tan ve dokunulmazlık!

Altan Tan ‘Aykırı Sorular’a konuk olduğunda: “Ben şeriatçıyım. Şeriat isterim” demişti. Daha yeni vekil olmuştu! Dürüst davranmış, gizlenmemişti anlayacağınız. O günlerde Sırrı Süreyya Önder bir başka programda konuk oldu bana. Ona sordum: “Siz bir sosyalistsiniz, şeriatçı Altan Tan’la nasıl aynı yolda yürüyorsunuz?” diye. “Benim yoldaşım” demişti. Meselenin özeti bu iki olayda saklıdır.

“Yoldaş” kime denir?

Aynı davanın, öğretinin insanı olarak ve bir savaşım sırasında, sırtını dayayabileceğin güvende kimseye denir yoldaş. Dünyaya aynı yerden bakmak, aynı değerleri taşımak ve elbet devrimci olmak gereklidir bu sözcüğün hakkını vermek için. Neoliberal siyasetin bulandırdığı ortamda yönünü kaybedersen, zırvalamaya başlarsın. Altan Tan esasen RTE’nin yoldaşıdır(!) O halde bunu maskeleyen ve siyaseten her şeyin içini boşaltanları sorgulamak gerekmez mi?


AKP cumhuriyeti ortadan kaldırmak için türlü yalanlar uydururken yanına ortak bulmak zorundaydı. “Vesayet” sözcüğünü öyle iyi pazarladılar ki, hemen yanlarına demokrat(!) ‘liberal’leri, dönek solcuları aldılar. Siyasal İslamcıdan demokrat yaratma süreci böyle başladı. Yetmedi; bu kez ‘barış’ sözcüğü tacirliği başladı. Bu defa yanlarına yazık ki Kürt hareketini aldı İslamcılar. İkisine karşı çıkanlarsa; darbeci, barış düşmanı olarak tarif edildi. Herkes RTE padişah olsun diye çalışıyordu anlayacağınız.

Bu ülkenin yakın tarihinin en acı olayı SHP’nin Kürt vekillerinin meclisten yaka paça çıkarılarak, dövülerek mahpusa gönderilmesidir. Kırılma o gün keskinleşmiş, Türk-Kürt arasındaki uçurum derinleşmiştir. Doksanların o korkunç günlerini anımsayalım. Dokunulmazlık meselesi işte o günler göz önüne gelerek anlaşılmalı ve milliyetçiliğin er ya da geç ırkçılığa varacağı asla unutulmamalıdır. Ha bir de yaşamının herhangi bir döneminde İslamcı olan birinin, asla demokrat olamayacağı! Öğretisi buna engeldir.

Altan Tan bir anahtar isim bu günleri anlamak için. Yoldaşı(!) RTE ile paslaşıyor. Çünkü dokunulmazlıklar kalktığında, başına bir iş gelmeyecek, güvende bir vekil olma garantisi var. RTE’nin başkanlığında Kürt-İslam hareketinin başında olacak. Ne AKP’nin, ne Barzani’nin bir itirazı yok ümmet ekseninde buluşmaya. O halde solculardan, laiklerden arınmış bir Kürt siyasal hareketi için biçilmiş kaftan Altan Tan! Hüda Par genel başkanı Altan Tan niye olmasın ve başkan yardımcısı Hüda Kaya?

Kürt siyasal hareketi laiklikten, cumhuriyetten, devrimcilikten kopup, kitle partisi olacağım diye, yalancı barış masası sürsün diye kimliğinden ödün verdi. Cumhuriyetçileri düşman saydı, tarihi halk oylamasında tarafsız kaldı, “Gezi” sürecinde ürkek davrandı, RTE cumhurbaşkanı olunca Selahattin bey kalktı ayakta alkışladı; HDP vekilleri Hakan Fidan’la, Yalçın Akdoğan’la, Efkan Ala ile boy boy fotoğraflar verdi, yine de olmadı. Olamazdı da. Milliyetçilik, ümmetçilik bir kez öğreti olarak sızdı mı bünyeye kurtulmak olanaksızdır. Yazık ki Kürt gençleri de milliyetçiliğe, ümmetçiliğe itiliyor hızla…

Peki, ne yapmalı?

CHP bu süreçte ‘dokunulmazlık’ meselesini doğru okumalı. Bu taktik Altan Tan’ları Kürt siyasetinde öne çıkarmak içindir. ‘Terör’ sözcüğü tıpkı ‘barış’, ‘demokrasi’ sözcükleri gibi içi boşaltılarak pazarlanmaktadır. Bugün coğrafyamız kan gölüne döndü. Bunu ırkçı, mezhepçi, dinci anlayış bile isteye yarattı. Anlayacağınız laik cumhuriyeti, eşit yurttaşlık temelinde yeniden kuracaksak, gerçek teröristleri yargılamak gerek. Bunun için de zihinlerdeki dokunulmazlığı kaldırmak gerek. HDP Altan Tan’dan medet umarak hata yaptı, CHP dokunulmazlıkları kaldırarak bu siyasal İslamcıların önünü açmamalı! Büyük bir hata yapmamalı!

Böyle bunalım dönemlerinden ders çıkarmak ve memleketi yeniden inşa etmek için yol bulmak zorundayız. Mezhepçi çatışma iklimi derinleşiyor. Memleketi asıl yıkacak olan bu ayrışmadır. Tarihsel kin tohumları ekiliyor. Büyük bir talan karşısındayız. Sapkınlığın meşru sayıldığı, ekranlardan pazarlandığı, siyaset olarak dayatıldığı günlerdeyiz.

Gelin laik, demokratik, sosyalist cumhuriyet için yeni cümle kuralım.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,133AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

CHP’li başkan maaşları cebinden ödedi

CHP’li Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, yeterli ödenek gelmeyince çalışanların maaşını cebinden...

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Muğla Yatağan’da 4.2 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Yatağan ilçesinde saat 15.07'de 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren...

Tekirdağ’da Erdoğan’a hakaretten gözaltı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...

Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı...

Uçağı yarım saatten fazla bekleten Meksikalı bakan istifa etti

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım...

Bayraklı Belediyesi’nden işsizliğe karşı TÜSİAD ile işbirliği

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone...

İmamoğlu: İyilik kazanacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme kararının ardından...

Korkusuz kedi kendisine saldıran çakalları kovaladı

ABD’nin Los Angeles eyaletinin Azusa bölgesinde Tigger isimli bir ev kedisi, kendisine...

Sonraki haber