Anasayfa GÜNCEL Sessizlik ezmeden

Sessizlik ezmeden

Süleymaniye’de uyurgezer gibi dolaşıyorum. Dağların üzerini örten bulutlar… Bildiğim her şeyi unutmuş gibiyim. Türkçe konuşan çok az, belki o yüzden. Seninle konuşuyorum sürekli. Bilmediğim dillerde insanlarla konuşmaya çalışırken de, kulağıma fısıldıyorsun Kürtçe, Arapça, Farsça…

Dünyanın pek çok yerinden gelmişler buraya, Galawezh (Galawej) Kültür ve Edebiyat Festivali için. Önümde mikrofon, günümüz edebiyatı hakkında bir şeyler söylemem gerekli. Edebiyat, hayatımızın neresinde? Buraya geleli kaç gün oldu? Sanki burada doğmuşum ve burada yaşayıp öleceğim. Uçağımız yarın kalkacak.

Savaş uçakları uçmuyor şehrin üzerinde, tanklar ya da koşturan askerler de yok etrafta, ama savaşın soluğunu hissediyorum, renkler solgun… Elimin üzerindeki kesiği fark ediyorum sonra. Süleymaniyeli şair Şêrko Bêkes’in “Ben uzun boylu bir sızıyım / Başka bir acının omzuna konmadan; / Yaralar nerede ise beni bulur” dizeleri, peşimi bırakmıyor.

Yarın ne olacak, kimse bilmiyor. Başka bir hayatın özlemini insanların yüzlerinde görebiliyorum, ama o başka hayat ne? Dünyayı rüyasından uyandırmak isteyen Walter Benjamin geliyor aklıma. Edebiyat, uyandırabilir mi dünyayı? Edebiyat, savaşları durdurabilir mi, yoksa savaşlardan ölü toplar gibi hikâye mi toplar sadece?

İran’dan gelmiş iki genç şair buluyor beni kalabalığın içinde, yaptığım konuşma çekmiş onları. Sonra Süleymaniye ve Erbil’den genç şairler, yazarlar. Eskiden daha çok kahramanlık ve aşk şiirleri yazılırdı diyorlar, şimdiyse başka şeyler yazmak istiyorlar, başka şeyler yaşamak… Biri yazdığı fantastik bir öyküden bahsediyor, biri Beat kuşağının şiirine etkisinden, biri çıkardıkları bir fanzinden… Edebiyat, dünyayı uyandırabilir. Bizi burada aynı duygularla buluşturan, edebiyat değil mi? Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Baban, konuşma yapmak için kürsüye doğru yürürken, sanki önümüzden Yaşar Kemal geçiyormuş gibi bizi ayağa kaldıran, edebiyat değil mi?

Burada daha gerçek, duygular, düşünceler… İstanbul’da ya da Berlin’de kitap okumakla yazmakla, Diyarbakır’da ya da Süleymaniye’de, Şengal’de kitap okumakla yazmak, aynı şey değil. Edebiyat, bir oyuncak değil burada, hayat memat meselesi… Belki de o yüzden gitmek istemiyorum, bütün hayatımı bu dağlarda dolaşarak geçirebilirmişim gibi… “Saçmalama!” diye bağırıyorsun kafamın içinde. Gülümsetiyor beni bağırman. Bize “tutkulu akıl” ve “rasyonel arzu” lazım diyorsun, liberal bireyciliğin ve temsili demokrasinin ihanet ettiği özerkliğimizi yeniden canlandıracak. Edebiyat ancak özerkliklerin çoğalmasıyla dünyayı rüyasından uyandırabilir, hayat memat meselesine dönüşebilir.
Dünya, eski iktidarların enkazı altındaymış ve o enkaz yığınlarının altında küçük küçük yeni bir hayatın ilk işaretleri olan rengârenk çiçekler beliriyormuş gibi… Edebiyat, işte o çiçeklerden başka bir şey değil. Elinde Soranice yazılmış şiir kitabını tutan o genç şaire ve şehrin üzerinden geçip savaş bölgelerine doğru giden bulutlara bakarken, aklımdan bunlar geçiyor. Aklımdan geçenleri duyuyor ve gülümsüyorsun, umutlu şeyler düşündüm çünkü, içinde hüzün olsa da… Umutlu şeyler düşünmem, seni sevindiriyor. Elimden tutup beni şehrin arka sokaklarına doğru sürüklüyorsun. Seninle her yerde kaybolabiliriz. Oyun oynayan çocuklar görüyoruz, yöresel kıyafetleri içinde kadınlar. Her şey bize bir şey anlatıyor, Kafka’nın dediği gibi, belleğimiz bu kadar dolu olmasa, hakiki sözleri daha kolay duyabilirdik; köpeklerin, kedilerin, duvarların, ağaçların, her şeyin konuşabildiğini… Kafka’nın filozof köpeğinin sözlerini hatırlatıyorsun sonra bana: “Bizler, sessizliğin ezdikleriyiz; gerçekten nefes almak için onu yarmak isteyenleriz…” Edebiyat, bu sessizliği yarıp nefes aldırdığı sürece, bu sefil hayatı değiştirecek gücü kendimizde bulabiliriz. Dünyayı rüyasından uyandıracak o “hakiki söz”e ulaşana dek…

- Reklam -

SON HABERLER

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde yarın kuvvetli rüzgar...

Tatvan’da 9 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla soruşturma açılan HDP'li...

Ruhani: ABD ile müzakere koşullarımıza uygun değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anki şartlar altında ABD ile müzakere koşullarımıza...

CHP’li belediyeler indirim yaparken Cumhur İttifakı zam yapıyor: Manisa’da su ücretlerine zam

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan...

Süper Lig’de son haftanın programı açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'de 34'üncü haftanın programını açıkladı.

Ukrayna 21 Temmuz’da seçime gidiyor

Ukrayna'da 21 Temmuza'da parlamento seçimleri yapılacak.Ukrayna Devlet Başkanlığı...

Ekrem İmamoğlu’na İstiklal Caddesi’nde büyük ilgi

31 Mart Yerel Seçimler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, İstiklal...

“Plüton’da bir yüzey-altı okyanusu olabilir”

Japonya'nın Hokkaido, Tokuşima, Osaka ve Kobe üniversiteleri, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ile ABD'nin...

Sonraki haber