Anasayfa ARŞİV Sevan Nişanyan nerede yatar?

Sevan Nişanyan nerede yatar?

Sevan Nişanyan’ı “Küçük Oteller Kitabı”ndan tanıyanlar, başlıktaki soruya kolay bir yanıt verebilirler: Nerede yatacak, elbette küçük bir otelde yatar! Onu Şirince’deki sevimli otelinden tanıyanlarsa, onun kendi otelinde yatacağını söyleyebilirler. Geleneksel mimarisini koruduğu, eski evleri onardığı yerdeki otelinde.

Verilen her iki yanıt da yanlıştır. Biliriz ki bu sorunun doğru yanıtı bu toprakların kültüründe yatar. “Yatmak” bu ülkede kavak altında keyif yapmak anlamına gelmez. Bu fiilin temsiliyeti çok açıktır; yatmanın lügat anlamı da, yan anlamı da bu toprakların kültüründe hapiste yatmak demektir.

Sorumuzu sorarken belirttiğimiz yanlışlık hali, sorudan ötededir. Bu ülkede Sevan Nişanyan’ın hapiste yatıyor olmasıdır asıl üzerinde düşünmemiz gereken.

Ama soru hâlâ yanıtsız, askıdadır; Nişanyan nerede yatar? Bu soruya yüklediğimiz yanlışlık fantezileri bir yana, sorunun yanıtını çok az kişinin biliyor olmasında yatar yanlışlık. Daha önce başka yazarlarımız için benzer saptamayı yapmıştık: Bir yazarın hapiste olması önemli bir olay ve bilinmesi gereken bir durumdur.

Belki Sevan Nişanyan’ın imar suçu işlemesinden dolayı içerde yattığını söyleyenler çıkabilir. Teknik olarak böyle bir durum da vardır. Ancak, Nişanyan’ın Muhammed Peygamber için blog yazısı nedeniyle hakkında dava açıldıktan sonra, verilen hapis cezası sürecinde, onu içeri almak sallantıya girince, sırada bekleyen imar dosyalarının hızla kesinleştirilip, arkasından içeri alınması akla bazı cinlikleri getiriyor. Hele ki kesinleşen dosyaların yatma süresi ile blog yazısı için istenen ceza süresinin aynı olması daha da ilginç bir rastlantı. Bu tablodan sonra devlet katlarındakilerin iyi polis kötü oyunu ile sorumluluk kaynağını bulandırmaları hiç bir şeyi değiştirmez. Sorsanız iktidar kapılarına, kimseler bu durumu onaylamaz. Ama içerde olma hali de sürer. Buna iki yüzlülük diyoruz biz.

Ayrıca, bu suçla ilgili başka gerçekler akla geliveriyor. Örneğin İstanbul’da kaçak yapı oranı farklı kaynaklara göre yüzde 70 ile yüzde 90 arasında. Sevan Nişanyan gibi bir Ermeni, kaçak yapıdan enselendiğine göre, sadece İstanbul’da bu suçu işleyen Türkleri alacak kapasitede bir hapishane henüz var olmadığı için onlar içeri alınmıyor olsa gerek. Demek, sıra Türklere de gelecek! Kısa sürede bir kaçak hapishane yapılarak bu iş çözülebilir.

Sevan Nişanyan’ın yattığı hapishane daha önce ünlü bir Türk “büyüğünü” konuk etmişti: Mehmet Ağar. Evet, Nişanyan şu anda Yenipazar Hapishanesi’nde yatıyor. Baştaki sorunun yanıtı budur. Yenipazar’ın hemen dışında, güney tarafında, deve güreşi alanını geçince sağda! Mehmet Ağar oraya davet edildiğinde ülke gündemine gürültüyle oturmuştu. Nişanyan ise fazla gürültü çıkarmadan usulet ve suhuletle Yenipazar Hapishanesi’ne konuk oldu. Kendisini yarım saat kadar rahatsız ettim gürültüsüz patırtısız yattığı hapishanesinde. Ağar ile Nişanyan’ın rating oranları, ülkenin siyasal, kültürel ve toplumsal düzeyinin resmidir bir bakıma.

Resmi çevreler ne derse desin, dava dosyaları ne yazarsa yazsın, Nişanyan, Ermeni bir aydın olduğu için içerdedir. Ve Ağar aynı yerde yatarken, hapiste olmayı ne kadar hak ediyorsa, Nişanyan da en azından o oranda içerde olmamayı hak ediyor. Hep dediğimiz gibi, iktidarla meselesi olduğu için içerde olan insan her zaman haklıdır.

Haftaya dize; “bırak doğanın elinde kalsın zaman” (Hakan Cem, Ölüler İçin Kılavuz, Şiirden Y.)

SON HABERLER

Beyazıt’ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı: Çok sayıda yaralı var

İstanbul Beyazıt'ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı. Meydana gelen kazada...

Ticaret Bakanı: Market markalarına sınırlama geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf...

“Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, “Bir...

Meteoroloji’den Kuzey Ege için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından hava durumu ile ilgili son dakika uyarısı...

Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor

ABD’de yapılan bilimsel araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Tekin’den Real işçilerine destek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 19 aydır gasp edilen hakları için mücadele...

Haluk Levent’ten Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için destek konseri

İzmir'de 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve tüm lösemililer için sanatçı Haluk Levent'in...

Adaylar belediye işçilerini unuttu

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 31 Mart Yerel...

Mütalaa önceden hazırdı

‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...