Anasayfa GÜNCEL Sevgi Evleri’nde çocuklara işkence Meclis gündeminde: En son denetim ne zaman yapıldı?

Sevgi Evleri’nde çocuklara işkence Meclis gündeminde: En son denetim ne zaman yapıldı?

Tokat’ın Turhal ilçesinde bulunan Sevgi Evleri’nde çocuklara işkence yapıldığına dair haberimiz Meclis gündemine taşındı. HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde kurumlarda en son denetimin ne zaman yapıldığını sordu.

Peköz’ün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

“Basında yer alan haberlere göre; Tokat’ın Turhal ilçesindeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde, yaşları 4 ila 12 arasında değişen 26 çocuk görevliler tarafından sistematik fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılmıştır. Sevgi Evleri’nde kalan mağdur çocuklardan birinin ailesinin ve Turhal Kaymakamlığı’nın şikâyetleri üzerine Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun’un hazırladığı iddianamede yer alan ayrıntılara göre; çocuklara yemeklerde helva, ekmek yedirilmekte, çocuklar, bakıcıların beğenmediği davranışlar sergilediğinde oda veya banyo gibi yerlere kapatılmakta ve bu çocuklara su dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemektedir. Söz konusu iddianameye göre çocuklara, işkenceye varan derecede psikolojik şiddet ve fiziksel uygulanmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Bölge barolarından Halfeti açıklaması: İşkence yapanlar hesap verecek

İddianamede söz konusu şikayetler üzerine yapılmış telefon dinlemelerinin dökümleri yer almakta ve bu dökümlerde bakıcıların çocuklara uygulanan şiddeti kabullendiği, kurum yöneticilerinin ise durumdan haberdar olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmadığı da yer almaktadır. Güvenlik kameraları incelendiğinde ise 58 günlük kayıtlarda sadece kameralara yansıyan 235 adet ‘olumsuzluğa’ rastlandığı belirtilmiştir. Gün ortalamasının 4 olumsuzluk olduğu vurgulanan bilirkişi raporunda, şiddetin yanı sıra çocuklara ağır çöp vb. şeyler taşıtıldığı, olumsuzluk durumlarının bazılarında ise çocukların kamera açısından bilerek çıkarıldığı kaydedilmiştir. İddianamede çocuklara ilişkin hastaneden alınan raporlara da yer veriliyor. Buna göre çocuklarda olay anlarının hemen ertesinde bir girişimde bulunulmadığı için darp izine rastlanılmamıştır. Raporlarda çocuklara ağır psikiyatrik ilaçların yüksek dozda kullandırıldığı ve hemen her çocukta astım ve beslenme yetersizliği gözlendiği, çocukların soğuk suyla yıkandıkları iddialarını destekleyen biçimde akciğer iltihabı görüldüğü belirtilmiştir.

Bu bağlamda;

  1. Konu ile ilgili soruşturma ne aşamadadır?
  2. Söz konusu sevgi evlerinde en son ne zaman denetim yapılmıştır? Yapılan en son denetimde iddianameye söz konusu şikayetler yer almış mıdır?
  3. Çocuklara şiddet uygulandığını bilmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunmayan kurum yöneticileri hala görevlerini yapmakta mıdır? Bu kişiler ile ilgili idari bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa ne aşamadadır?
  4. Turhal ilçesinde kaç adet Sevgi Evi vardır? Bu evlerde yatılı kalan çocuk sayısının yaş ve cinsiyete göre dağılımı nedir? Bu evlerde gündüz kalan çocuk sayısının yaş ve cinsiyete göre dağılımı nedir?
  5. Türkiye’de kaç adet Sevgi Evi vardır, bunun illere göre dağılımı nedir? Sevgi evlerinde kalan çocuk sayısının yaş ve cinsiyete göre dağılımı nedir?
  6. Sevgi evlerinde istihdam edilen personellerin işe alınma yöntemi ve kriterleri nelerdir?
  7. Sevgi evleri faaliyete geçtiğinden beri bu evler ile ilgili kaç adet şikâyet başvurusu yapılmıştır? Bu şikâyet başvurularının konusuna göre dağılımı nedir?
  8. Sevgi evleri ile ilgili yapılan şikâyet başvurularının kaç tanesi için soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların sonucunda yapılan işlemler nelerdir?
  9. Sevgi evlerinde yaşanan fiziksel ve psikolojik şiddeti engellemek için bir çalışma planlanmakta mıdır?”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,001AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

BAE casusu olduğu iddia edilen kişi hakkında adli tıp raporu hazırlandı

BAE casusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Zaki Y.M. Hasan’ın intiharına ilişkin Adli Tıp...

FFP’de yeni perde: Galatasaray geçti, Fenerbahçe takıldı

UEFA, Galatasaray'ın Finansal Fair Play için 2018-2019 sezonu anlaşma şartlarına uyduğunu, Fenerbahçe'nin...

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Encü tutuklandı

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden Veli Encü ile Kumçatı Belediyesi eski...

Fransa’da bombalı paket patladı: Yaralılar var

Fransa Lyon’un ünlü Bellecour meydanının olduğu bölgede meydana gelen patlamada yaralı sayısı...

Sonraki haber