Anasayfa BİRGÜN PAZAR Sevincin sesi

Sevincin sesi

Bugün kiraz ağaçlarını yakından gördüm. Daha doğrusu onlar beni yanlarına çağırdılar, büyülendim. Kirazı severim ama şimdi ağacını kirazdan daha çok seviyorum

“Bana pek sert vurmuşlar bir yerlerim ağrıyor.” Necatigil’in “Daktilo”suydu bunu söyleyen. Sonra hepimiz söyledik. Daktilo olduğunu hatırlayınca da bir tebessümle yetindik. Daktilo, eşya. İnsan? Bir varlık bir yokluk. Bin varlık bir yokluk da olabilir. Nimri Dede’nin “varlık dağlarını delip geçerek/düzde ben bir insan olmaya geldim.” dediğini hatırladım. Varlık, varla artmaz hep, çoğun yokla artar. Varlığın artmasında bir kalıcılık arayanlar, varlığı aşka değil dünyaya yoranlar, sıratta sır saklayacakmış gibi biriktirenler, eşyayı bir hazine gibi korurlar da insanı harami gibi tüketirler.

Kederimiz sırlı değil, sevincimizde de sır yok: “Düzde ben bir insan olmaya geldim”
dediği Dede’nin, insan bazen varlığından taşar. Varlık bir bahçe ve oradaki bir çiçek, bir yaprak, bir dal başını uzatır sevince. Göresi geldiğindendir, aklına estiğindendir, gönlüne düştüğündendir, ve içinin coştuğundandır. Bir de, belki de, çok zamandır bahçede kendi kendine kaldığındandır, başka bahçelere, başka çiçeklere ve başka sözlere uzak olduğundandır.

Varlığın hayat bulması, ruhunun dolması ve akmaya koyulması, neş’edir. Varlığın neş’esi değil sözünü ettiğim. O kolay. Asl’olan azdan, yoktan, hiçten neş’e çıkarmak. Varlığın yokla varlık olmasındadır neş’e. Dünyayla fazla hemhal olanlar bunu çoktan unutmuşlardır ne yazık. Dünyayı bir mülk ve kendilerini de bu mülkün sahiplerinden, hissedarlarından, mirasçılarından, vekillerinden ve vesairelerinden biri olarak görenler aynı taraftadır. Neş’enin değil…

Neş’enin karşıtı keder değil. O da neş’eye dahil bir hal olabilir bazen. Neş’enin karşıtı vicdansızlıktır, hoyrat bir vicdansızlık ve kaba bir fars. En kabasından. Ece Ayhan, doğuda bir ‘pusu geleneği’nden söz eder. O gelenek işte yaşama sevincine karşı da pusu kurar. Pusu sonradan kurulmaz, baştan hazırlanır. Uzun uzun düşünerek, ince ince tasarlanarak.

Yokluğu bilmeyenin varlığı da bilmeyeceği gibi, pusuyu da başkasına kurmaz insan, kendine kurar. Nefreti körükleyen birinin, sevgiyi de harlayacağını herhalde kimse düşünmez. Düşünmez, çünkü bazen gerçek yalnızca olumsuz olandır. Erdal Öz’ün öykülerinde okumuştum, başka yazarlardan da benzeri konulara değinen öyküler okudum: Bir işkenceci, sorguda zulmederek, eziyet ederek, döverek söverek, bazen sakat bırakarak, hatta bazen de öldürerek harcadığı nefretini, karısına ve çocuklarına sevgi göstererek dönüştürebilir mi? Ya da ikisi aynı kişi olabilir mi, işkence eden ve seven? Buradaki gerçeklik de ortada bir sevgi varsa, bunun eşine ve çocuklarına değil, işkenceye yönelik olduğudur.

Bugün kiraz ağaçlarını yakından gördüm. Daha doğrusu onlar beni yanlarına çağırdılar, büyülendim. Kirazı severim ama şimdi ağacını kirazdan daha çok seviyorum. Bu gece uyuyamazsam gözlerimi kapatmak, o büyüden uzaklaşmak istemediğimdendir. Gözlerim bugün gördüklerini unutmasınlar. Unutmazlar. Çünkü armağanı gördüler bugün. Armağan dediğimiz şeyin uzağımızda olmadığını, çok aramak gerekmediğini, hatta çoğu kez gözlerimizin önünde durduğunu ve sadece…

Sadece açık olmak gerektiğini biliyorlar, biliyorsunuz, biliyoruz, bilelim. ‘Surat asmak hakkımız’ diyenler olabilir, bana kalırsa fazla artistik bir cümle, sistem karşıtı gibi görünüp, muktedirlerin dikkatini ve gazabını çekmeyecek türden. Düzeni sözüm ona köktenci bir biçimde eleştiriyormuş gibi davranmanın fiyakası da başka! Dedim ya, üstelik fazla aforizma tadında ve boş! Zaten surat asıyorsunuz, zaten suratımızı asıyorlar!

İlginizi çekebilir:  Bir yere kadar

Aylardan Nisandır, üzerine çok konuşulur, çok şey yazılır. Ben de yazdım, şiirler ve yazılar. T. S. Eliot’un kutsal kitabı Çorak Ülke’nin açılış dizesini herkes gibi ben de bol bol kullandım: “Nisan, ayların en zalimidir.” Ama bu, ondan gördüğüm ve daha göreceğim iyilikleri, güzellikleri yok saymamı, inkar etmemi gerektirmez. Mart ve Nisan, bazen “baharı bekleyen kumrular gibi”, iki kumru gibi iki ay olurlar ve gelip gönlümüze yuva kurarlar.

Varlığın baharı, varolmanın baharı. Darlanmıştık, baharlandık. Kendimize bir başka geldik, bir başkası olarak geldik. Varlığımız bahçesinden taştı, başkalaştı. İnsan, ancak başkası varsa vardır. İnsan başkasıyla vardır. Pusular pusuda bekliyor daha. Olsun, baharlanmamız güzel zamanlarımızdır, eskiden, bugünden, yarından yeniden hatırladıklarımızdır. Baharlanmak, hatırlamaktır. Neş’eyi hatırlıyoruz.

Biz bu Nisanda neş’eyi kazandık. Kazandığımız en güzel şey neş’edir, neş’emizdir. Bu insanın içini, kalbini, ruhunu, aklını, duygularını, arzularını, tutkularını ve özgürlüğünü kazanması demektir. Az kaybettik, çok kaybettik, bilmiyorum, daha da kaybedeceğiz, kaybedecek daha çok şeyimiz var, biliyorum. Ama neş’eyi kazandık. Gülüşü, tarifsizliği, sonsuzluğu, göğü, maviyi, iyiliği, birbirimizi, dilimizi, evimizi, şehrimizi de kazandık onunla birlikte.

Bizim de neş’elenmek hakkımız! O zaten pusuda beklemiyordu, beklemez, o kıpır kıpır yüzümüz, gözümüz, gülüşümüz, sözümüz, içimiz dışımız olmayı bekler ve olur. Biz de ‘bin garip’ diyelim, ‘bu Nisan’da çocuklar gibi şenlendik, neş’elendik’ “Daktilo” şiiri, “Kimlerin elinde, herkes benden biliyor/Ne hoyrat kullanmışlar/ Sevincin sesi çıkmıyor” dizeleriyle biter. Göğü de hoyrat kullanabilirler günü de, kitabı da hoyrat kullanabilirler aşkı da, ekmeği de, şarabı da, sözü de… Neş’eyi, sevinci de. Sevincin sesi bundan çıkmıyordur, pek sert vurmuşlar, bir yerleri ağrıyordur.

Şimdi sevincin sesi duyuluyor, incecikten, saklı bir su gibi, kardelen gibi, fırlama bir çiçek gibi ve hayat yeniden neş’eyi kazanıyor! “Kendin için yitirebilirsin, ama başkası için kazanmalısın.” imecesinin neş’esidir bu. Neş’emiz daim olsun, 23 Nisan kutlu olsun!

- Reklam -

SON HABERLER

TÜİK, güven endeksi verilerini açıkladı: Halk bu kadar karamsar olmamıştı

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayı tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Kamuoyuna açıklanan...

Akar’dan yeni askerlik sistemine ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile S-400 gerilimi ve yeni askerlik...

İstanbul Havalimanı’nda THY uçağı direğe çarptı!

İstanbul Havalimanı'nda saat 8.45'te Ankara seferini yapmaya hazırlanan THY'ye ait Sümela isimli...

İZSU’da şoförler kontak kapattı

AYCAN KARADAĞİzmir Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel...

Kale Kayış patronu işçilere saldırdı!

İstanbul Silivri’de işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve sendikalaşma nedeniyle...

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde avukatların kilitli tutulması Meclis gündeminde

Mültecilerin yaşadıkları hak ihlalleri ile anılan İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, bir kez...

Gazete ambargosuna hak ihlali kararı

Cezaevlerindeki mahkûmlara birçok gazete ve dergininin verilmemesi AYM tarafından hak ihlali sayıldı....

Yandaş medyanın süresi tükendi: Gazeteci değil iktidarın memurları

Dilan Esenİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun,...

Okulda DMD hastası çocuklar var: Eğitim camiası engelli öğrencilere duyarsız

En sık karşılaşılan kas hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofi’li (DMD) öğrenciler, okullarında...

Aşırı sağın gölgesinde seçim rüzgârı

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yarın başlıyor. AB genelinde 23-26 Mayıs’ta tüm üye...

Sonraki haber