‘Sezon indirimlerine kanmayın’
24.08.2018 10:34 EKONOMİ
Bazı mağaza ve AVM’lerin ürünlerin fiyatını önce şişirip sonra ‘büyük indirim’ diye pazarladığını ifade eden TESK Başkanı Palandöken, halkı dikkatli olması konusunda uyardı

Bayram öncesinde vitrinlerini ‘büyük indirim’ afişleriyle süsleyen büyük mağaza ve AVM’lerin şimdi de ‘sezon indirimi’ aldatmacasına başlayacağını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kimse bu kandırmacaya inanmasın. Çünkü indirimlerin hiçbiri gerçek değil” dedi.

Palandöken, halkın alışveriş yaparken gereksiz masraflardan kaçınmasını istedi.

Takım elbise fiyatına pantolon
Mağazaların ‘indirim’ kampanyalarına ilişkin yazılı açıklama yapan Palandöken, büyük mağazaların ve AVM’lerin bayramları ve özel günleri fırsat bilerek, “önce ürünlerin fiyatını şişirdiğini sonra indirim varmış gibi pazarlayarak satışa sunduğunu” ifade etti. Palandöken, “Bir pantolonun indirimli fiyatı dahi bir takım elbise fiyatına satılıyor. Bayram arifesinde yüzde 80’e varan indirim aldatmacaları yaşandı. Şimdi sırada sezon sonu kandırmacası var. Kimse bu kandırmacaya da inanmasın. Çünkü indirimlerin hiçbiri gerçek değil. İndirim günleri, tüketiciye yanıltarak, rant elde etmeye yönelik” değerlendirmesinde bulundu.

Bu nasıl indirim?
Kurban Bayramı’nda çocuklarına bayramlık satın almak için mağaza afişlerinde yüzde 80’e varan indirim reklamlarının görüldüğünü şimdi ise bayram bitmeden sezon sonu indirim afişlerinin vitrinlerdeki yerlerini almaya başladığına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti: “Yüzde 70’e varan indirim ve bunlara ek olarak ikinci ürüne yüzde 50 indirim. Bu da yetmiyor kasada yüzde 20 indirim. Böyle bir kazanç dünyanın hiçbir yerinde yok. Burada yapılan çok açık ürün indirime girmeden önce fiyatı iki katına çıkarılıp sonra normal fiyatı üzerinden sanki indirim varmış gibi gösteriliyor. İndirim sezonları tüm mağazalar için yalnızca yılın belli dönemlerinde geçerli olmalı. Mağazalar bağlı oldukları meslek kuruluşlarından izin alarak indirim kampanyası yapabilmeli. İndirimlerin meslek odalarının izni ve kontrolü ile yapıldığı tüketiciye belirtilmeli. Her özel günde ve her sezonda rastgele indirim yapılmamalı.”

‘Kartlar şişmesin’
Vatandaşların “bir alana bir bedava, üç al bir öde” gibi kampanyalara ve aldatıcı indirimlere kanmamasını isteyen Palandöken, ürün satın alırken piyasanın çok iyi araştırması ve fiyatların kontrol edilmesi gerektiğini de vurgulayarak gereksiz alışveriş yapıp kredi kartlarına yüklenilmemesini istedi.