Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI SİBAŞ işçileri 59 gündür direnişte: ‘İşimizi geri istiyoruz’

SİBAŞ işçileri 59 gündür direnişte: ‘İşimizi geri istiyoruz’

Aydın Söke’deki SİBAŞ Gıda’da, sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçiler 59 gündür direniyor. BirGün’e konuşan işçiler sendikal haklarımızı kazanana dek işe geri dönmeyeceğiz diyor

Dilan Esen

Yurtdışına ihracat yapan SİBAŞ (Gıda Sanayi Anonim Şirketi) işçileri, ‘şef baskısı, düşük maaş, kıdemin olmaması, mobbing ve uygulanan kötü muamele’ gibi sebeplerle Türk İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten çıkârıldı. İşçiler işlerini geri almak için 59 gündür direnişte.

İşten çıkârılan işçilerden Meral Yıldız, “İlk çıkârılan kişiler nitelikli elemanlardı, örneğin ben posta başıydım. İşten çıkarmalar olduğunu gören arkadaşlarımız da sendikalı olmaya başladılar. Biz de madem insanlar bize inanıyor, madem birlik ve beraberliği bozmuyorlar o zaman daha çok örgütlenme yapalım dedik. Kısa bir sürede de örgütlenmemizi tamamladık” dedi.

28 ve 30 Mart’ta mahkeme var

19 Şubat’ta yüzde 51’lik sendikalaşma yetkisini aldıklarını ifade eden Yıldız, “Sendikalı olarak haklarımızla beraber işimizi geri istiyoruz. Arkadaşlarımıza çok baskı uyguladılar, çok zor şartlar altında örgütlendik ama başardık. Örgütlenme yaparım diye korktular ve beni işten çıkardılar ama dışarıdan da örgütlenme yapmaya devam ettim. Mart’ın 28 ve 30’unda mahkemelerimiz var onların sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

İşine son verilen kişilerden Elif Akçanerik ise SİBAŞ’ta çalışırken meslek hastalığına yakalanarak astım olmuş. “Bizi hiç anlamadan dinlemeden, sendikalaştık diye kapının önüne koydular” diyen Akçanerik, sözlerini şöyle sürdürdü: “O zamanlar OHAL vardı, bize hiçbir şey yaptırmıyorlardı. Fabrikanın önünde açıklama yapalım diyorduk jandarmalar tepemize üşüşüyorlardı, bize engel oluyorlardı.”

‘Büyüdük ve sesimiz çığ oldu’

Gazetemiz aracılığıyla işverene seslenmek istediğini belirten Akçanerik, “Bizler küçücük bir kar tanesiydik, onlar bizi çok hafife aldı. Büyüdük büyüdük büyüdük sesimiz şimdi çığ oldu. Bizim çok destekçimiz var. Artık bu saatten sonra hiç susmayacağız. Bilsin ki biz işimize geri dönene kadar davamızdan vazgeçmeyeceğiz” sözlerini şeklinde sürdürürken, “Bugün öğrendiğimize göre bazı arkadaşlarımıza sendikadan ayrılın, işiniz geri dönün diye haber göndermişler. Bizim hiçbir arkadaşımız sendikal haklarını kazanmadan işine geri dönmeyecek” açıklamasında bulundu.

‘24 saat çalıştığımı bilirim’

İşveren vekillerinin, kadın işçi arkadaşları olmak üzere herkesi ezdiğini belirten işten çıkartılan bir diğer işçi Muhammet Yıldız da “Bize ağıza alınmayacak hakaretler ediyorlardı. Biz haklı olarak zam istediğimizde fabrikanın kuralları böyle işinize gelirse diyorlardı, açıkça bize kapı gösteriyorlardı. Bazı arkadaşlarımızı işten kolayca çıkartabilmek için oyuna getirdiler, o şekilde işte çıkardılar. Bazı arkadaşlarımızın ‘e devlet’ şifrelerini istediler. Ben bu fabrikada 24 saat çalıştığımı bilirim” dedi.

Asıl kötü muamelenin sendikalaşmanın işverenler tarafından duyulduktan sonra başladığında ifade eden Yıldız sözlerini şöyle sonlandırdı: “İşten çıkarmalar başladığında, makineleşmeye- otomasyona geçiliyor dendi. Sendikalaşmanın duyulduğu gün mü geçiliyor otomasyona? Madem böyle bir sisteme geçilecekti 6 ay öncesinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na neden bildirmediniz? Neden işçilere erkenden haber vermediniz, işçilere neden günde 1 2 saat izin verip iş aramalarına izin vermediniz? Biz iş yerimizin düşmanı değiliz. Sendikalı olarak daha kaliteli bir üretim yapmak için yolumuza devam etmek istiyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...