Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Sibaş işçileri yalnız değildir

Sibaş işçileri yalnız değildir

Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkartılan Sibaş işçilerinin direnişi sürüyor. 28 Aralık’tan bu yana fabrika önünden ayrılmayan işçilere Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Aydın İl Örgütü ile Söke ve Kuşadası İlçe Örgütleri’nden destek geldi.

Aydın’ın Söke ilçesinde kurulu Sibaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’ de sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan işçilerin 28 Aralık’ta başlattıkları direniş sürüyor. Tek Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan işçilere, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Aydın İl Örgütü ile Söke ve Kuşadası İlçe Örgütleri’nden destek geldi.

ÖDP İl ve İlçe Örgütleri adına konuşan Kuşadası İlçe Başkanı Şenol Eskin, Sibaş Gıda’nın işçileri açlığa mahkûm ettiğini, hakkını aradığı için onları işten çıkardığını ve soğuğa-yağmura karşı korunmak için kurdukları çadırı başlarına yıktığını ifade ederek, “Sibaş’ta işçi arkadaşlarımızın baskıya uğramalarına, işten atılmalarına, bu soğukta barındıkları çadırlarının sökülmesine öncelikle insan olarak karşıyız. Emeğin haklarını savunduğumuz için bu zulme karşıyız. Sibaş’ta işçi arkadaşlarımızın işe geri alınmasını, sendikal haklarını kullanmalarının önündeki engellerin derhal kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Söke Kaymakamlığı ve jandarmasının da işçileri engelleyen değil, işçilerin yanında olması gerektiğini belirten Eskin, “Sibaş’ta işten atılan arkadaşların sonuna kadar yanındayız. Her koşulda bu mücadeleyi destekleyeceğiz ve işçilerle dayanışmayı büyüteceğiz. Sibaş işçisi yalnız değildir” diye konuştu.

İŞÇİLER KONUŞUYOR

ÖDP Aydın İl Örgütü ile Söke ve Kuşadası İlçe Örgütleri’nin ziyareti sırasında işçiler de konuştu.

İşyeri Sendika temsilcisi Mehmet Özen,  “Sibaş’ta sendikalaşmaktan dolayı işten çıkartıldık. Anayasal haklarımızı saygı duyulmasını istiyoruz. Fabrikanın sözleşmeye oturarak haklarımızı vermesini istiyoruz. İşe geri iade davamızın kazanılmasını istiyoruz. Haklarımızı verdikleri takdirde, işe geri aldıkları takdirde davalarımızı geri çekebiliriz” dedi.

İşçilerden Meral Yıldız da, “ 8 Şubat 2018’de sendikalı olduğum için işten çıkartıldım. Sibaş’ta 1 gün sendikalı olarak çalışabildim. Sendikalı olduğum gün çıkışım verildi. Direnişimizin 11’inci günündeyiz. Direnişimize herkesin desteğini bekliyoruz. Davamızda haklıyız. Sonuna kadar davamızın arkasındayız. Yılmak yok, direne direne kazanacağız. Arkadaşlarımızın da desteğini bekliyoruz. Ancak yan yana gelirsek bir şeyler başarabiliriz” dedi.

İşçilerden Elif Akçakum ise, “ Haklarımızla birlikte işe geri dönmek istiyoruz. Çünkü biz bu köyde oturuyoruz. Bu fabrikanın acı kokusunu çekiyoruz, pisliğini çekiyoruz. Bizim hayvanlarımız bile fabrikanın atık sularını içiyor. Biz bu köydeysek, bu kokuyu çekiyorsak bu fabrikada çalışmak, sendikalı olarak işimize dönmek bizim hakkımız. Biz burada direniş başlattık ve sonuna kadar direneceğim” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,713AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İYİ Parti kurucularından Metin Bozkurt’a saldırı

İstanbul Beylikdüzü'nde iş yerinin otoparkında 8 kişilik grubun saldırısına uğrayan İYİ Parti...

Hafif ticari aracın çarptığı ayı yaşamını yitirdi

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, ormanlık alandan yola aniden çıktığı iddia edilen ayı, hafif ticari aracın çarpması...

Erdoğan: Terör örgütleri zihniyetinin destek verdiği Cumhur İttifakı…

23 Haziran'da yapılacak İBB Başkanlık seçimleri için kampanya yürüten AKP'li Recep Tayyip...

Erdoğan: Millet İttifakı’nın adayı kim?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçelievler'de düzenlenen toplu...

“Ordu Valiliği’nde olağandışı işler”

İçişleri Bakanlığı’na bir soru önergesiyle konuyu gündeme getiren Ordu Milletvekili Dr. Mustafa...

İstanbul Valiliği’nden 23 Haziran açıklaması

İstanbul Valiliği'nden 23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklama...

Hidayet Türkoğlu’nun Sırbistan kararı Meclis gündeminde

Seçimlerde Turgay Demirel sekiz federasyon tarafından yeniden aday gösterilirken,...

“Her Şey Çok Güzel Olacak Üniversiteli Kampanyası” devam ediyor

İstanbul’daki üniversiteli gençlerin bir araya gelmesiyle oluşan “Her Şey Çok Güzel Olacak...

CHP’li Aydoğan: “Kamuyu zarara uğratanlara yaptırım uygulandı mı?

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Gümüşhane’de yapımı 51 milyon TL’ye tamamlanan ve...

İbrahim Tatlıses: Erdoğan için ölürüm

Türkücü İbrahim Tatlıses ve oğlu Ahmet Tatlıses, 23 Haziran'da...

Sonraki haber