Sıcak para peşinde

ABD ile yaşanan gerilimin ardından liradaki rekor değer kaybının tetiklediği ekonomik darboğazı ‘dış güçlerin oyunu’ olarak sunmaya çalışan AKP iktidarının, ‘sıcak para’ için yürüttüğü yoğun diplomasi sürüyor.


AKP iktidarı, bir yandan yeniden AB’ye yakın politika izlemeye başlarken, Hazine ve Maliye Bakanı ‘damat’ Berat Albayrak’ın bir kez daha ‘bölgedeki sıcak para kaynağı’ olan Körfez ülkelerini ziyaret ederek mali destek isteyeceği iddia edildi.

AKP, sıcak paraya dayalı bir ekonomi politikası izlemesi nedeniyle eleştiriliyordu.

Kuveyt’te destek bulamamıştı
Albayrak ile Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinin arka planını değerlendiren haftalık Der Spiegel dergisi, AKP’li Bakan’ın gelecek hafta Körfez ziyaretine başlayacağını söylediğini aktardı.

Bakan Albayrak’ın daha önce de bölgede destek aradığı, bu kapsamdaki Kuveyt temasları sırasında istediği 1,8 milyar dolarlık destek için olumlu yanıt alamadığı öne sürülüyordu.

AKP’nin bölgede yakın durduğu, ‘sıcak para’ kaynağı olarak bilinen Katar da, ABD ile yaşanan krizde geç uzun süre sessiz kalması nedeniyle eleştirilmişti. Yandaşların açıkça ‘hain’ diye nitelediği Katar’ın Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani çarşamba günü Türkiye’ye gelerek AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmüştü. Ardından Katar’ın Ankara Büyükelçisi de ekonomik krize karşı Türkiye’nin yanında oldukları mesajını vermişti.

‘IMF için lobi’ iddiası
Haberde ayrıca, Scholz’un Türkiye’nin IMF’ye başvurma konusunu bir kez daha gözden geçirmesi yönünde Albayrak’ı teşvik etmeye çalıştığı iddia edildi. Ancak Almanya Maliye Bakanlığı, “IMF konusu konuşulmadı” diyerek iddiayı yalanladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak da, hükümetinin IMF’ye başvurma gibi bir planının olmadığını, hedeflerinin yabancı yatırımcı çekmek olduğunu vurgulamıştı. IMF Sözcüsü de geçen hafta, Türkiye’den finansal destek talebinin gelmediğini belirterek, “Durumu yakından izliyoruz. Yeni yönetimin güçlü ekonomik politikalara bağlılığını ispatlaması gerekecek” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıklıkla IMF’ye olan borcu ödediklerini hatta kendilerinin borç vermeye başladıklarını savunuyordu.

Görüşme teyit edilmedi
Öte yandan Berat Albayrak ile Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz’un görüşmesine dair de farklı bir açıklama geldi. Maliye Bakanlığı sözcüsü iki bakanın 21 Eylül’de görüşeceğini teyit etmedi bunu yerine “somut bir tarih veremeyeceğini” söyledi.


Ancak Ankara, iki bakanın bu tarihte görüşme konusunda anlaştığını duyurmuştu. İki bakanın telefonda gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, karşılıklı çalışmaların 21 Eylül’de Berlin’de başlaması konusunda mutabık kalındığı açıklanmıştı.
Bu görüşmenin, 28-29 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı Almanya ziyaretine hazırlık olması planlanıyordu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,137BeğenilerBeğen
54,883TakipçiTakip Et
1,081,598TakipçiTakip Et
7,468AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL