Anasayfa ARŞİV Sıcaklar bastırınca tirajlar niye düşer?

Sıcaklar bastırınca tirajlar niye düşer?

Sadece BirGün’ün tirajında yüzde 20’leri bulan bir satış düşüklüğü var. Yaygın medyada da buna benzer bir durum söz konusu. Toplam tirajlarda ve koşut biçimde satış miktarlarında bir düşüş oluyor. Yıllardır yaz ayları geldiğinde gazete yönetimleri, satışçılar/reklamcılar çözüm düşünür. Okullar kapanıp da iyice yaz tatili kıvamına gelen halkım; aslında okuma meselesine zor bela teşne olduğundan gazete almayı hemen bırakır… Zaten ortalama bilinç sahibi okurlar, gazeteyi alma gerekçesi olarak; haberleri öğrenme, ilgili yorumları okuma ve görsel etkisi yerinde bir medyayı izlemekten ziyade, berbat politikacıların kendilerinden berbat pespayeliklerine kızıp, kendi vicdanıyla hesaplaşır. “Ben iyimi-şim” der. Yetmez, bütünüyle eblehliğe odaklanmış magazin ve spor hayatına ilişkin abuk-lukları geceden tv’lerde görmüşlüğü yetmezmiş gibi, ertesi gün birbirinden güzide gazetecilerin bu konulardaki marifetlerini okur. Okuma faaliyeti giriş cümlesinin üç kez tekrar edildiği habercikler kadardır aslında. Kavraması için de hayli etken bir yöntemdir. Yaygın medyanın okuruyla ilişkisi bu bağlamda yaz gelince niye savsaklanır… Onca tatil ilavesi, mevsim koşullarına bağlı olarak tüketimi kışkırtan başka numaralar derken; gene de okur, kaçar! Niye?


İYİ HABER KÖTÜ HABERİ, KÖTÜ HABER İYİ OKURU…
İyi haber kötü haberi kovar diye bir laf herhalde yoktur. Ama buna benzer bir benzetmeyi görevli kılarak aklımızdakileri açıklamayı sürdürelim. Bir derdimiz de düşen tirajı toparlamaya çalışmak… Nasıl -bir tür totoloji saysa-nız da- iyi haber, kötü haberi kovarsa, kötü haber de iyi okuru uzaklaştırır. Bu gerçek başka medyalarda -paradoksal bir ifade sayılsa da-tersine bir durum gösterir. Oralarda iyi okurun iyi haberi izlemesi nadirdendir. Bu, bizim vehmimiz değil elbette. Onca araştırma verileri, halkımızın ne tür medya peşinde olduğu gerçeğini ortaya koymuyor mu? Örneğin internet medyasını izleyenler arasında yapılan bir değerlendirmede; porno sitelere Türkiye çıkışlı meraklıların birinci sırada gidiyor olması başka türlü açıklanabilir mi?


PEKİ NE OLUYOR DA OLUYOR BİZİM DE TİRAJIMIZ DÜŞÜYOR
Olan bir şey yok. Nasıl desek bilemiyorum ama okur olmaklık konusunda ‘bizim’ okurlarda da bir sıkıntı var gibi. Potansiyel olarak varsaydığımız zümreler, gruplar, bölgeler ve bireyler; üst üste her gün gazete satın almıyor. Ya da almayı unutuyor. Mesele bu. Sabah erkenden bayiye gidip hep beraber gazete alsalar, 20 bini rahatlıkla geçeceğiz. Ama herkes her gün gazete almıyor. Aklına gelmiyor. Aldığı bayii geçip, gidiyor. Gittiği yerde -her gün satın alıp alışkanlık yaratmadığı için- bulamıyor. Bulamayınca da ya hemencecik vazgeçiyor ya da yaygın medyanın sayfalarına gömülüyor…


Zaten BirGün’ün tirajının düşmesinde o kadar çok psikolojik parametre etmen ki! Bölgesindeki -kendince ve yörece gerçekten önemli- olayların haberi verilmedi diye kızanlar var… Kendi yolladığı bir bilginin haberleş-tirilmeyişine kızanlar var! Verilen haberlere, veril(e)meyen haberlere kızanlar var! Oysa, yaptığımız kusurlara rağmen dayanışmacı yanınızı sürdürebilseniz; girmeyen haberleri takip edecek muhabirlerimiz, haberleşemeyen bilgileri toparlayacak editörlerimiz olacak. Muhalif ve bağımsız olma iddiasına yönelik sahip çıkma cesaretine ve görgüsüne zaman tanıyın…


GAZETEYİ HER GÜN SATIN ALALIM HER SATIRI İÇİN FİKRİMİZ OLSUN
Daha iyi gazete, daha çok okur. Daha iyi yazılar, daha çok okur. Daha çok okur da daha zengin bir gazete demek. İlaveler demek. İçeriğin doygunluğu demek… Tam da ‘yumurta/tavuk’ ikilemi gibi bir durum ama gerçek bu. Çalışanlarımız daha iyi gazete için kendilerini yoruyor. Yapılan kusurların farkındalar ve her konu hemen şirazesini bulamayabiliyor.


Farkında olmak başka bir mesele, sorunu toparlayabilmek başka bir mesele. Özetle çalışanlarımız, okurlarımızdan gelen her türlü işareti kayda alıyor ve günde en az iki kere yapılan rutin toplantılarına taşıyor.


Bilgilerinize efendim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,972AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

3 işçiye mezar olan maden kaçakmış!

Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu Grubu’na bağlı feldspat maden ocağında geçen şubat ayında yaşanan,...

İşsizlik maaşı 31 Mayıs’ta ödenecek

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),5 Haziran’daki işsizlik maaşı ödemelerini Şeker Bayramı dolayısıyla öne...

FOX’un The Taste yarışmacısı Asaf Saner, hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde, sürücüsünün kontrolünü kaybettiği otomobil takla atarak beton bariyerlere çarptı....

TRT birilerinin arpalığı değil!

KESK Haber-Sen ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyeleri, dün TRT Ankara Radyosu...

MHP’den ‘torba yasa’ isyanı: Torba dışında bir şey gelmez oldu

AKP milletvekillerinin imzasıyla Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni torba yasa...

Yeni askerlik düzenlemesi Meclis’te: İktidar Türkiye’yi karaya oturttu

Dilan EsenYeni askerlik sistemi kanun teklifi TBMM...

Okulda iftar ve AKP propagandası yapıldı

Dilan Esenİstanbul AKP Şişli teşkilatı, Gülbağ Selim...

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'nin sağanak ve yıldırım uyarısı yaptığı İstanbul'da, beklenen yağış sabahın ilk saatlerinde...

Öğretmenlerden şiddete karşı grev

Çankırı İsmet İnönü Ortaokulu’nda yaşanan olayda, ders esnasında veli tarafından dışarı çıkarılan...

Zamanın ruhu İHL ile yakalanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), “Esnek ve modüler yapı” olarak açıkladığı yeni ortaöğretim...

Sonraki haber