-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Sığınmacı ebeveynlere psikolojik destek şart

Sığınmacı ebeveynlere psikolojik destek şart

Bebek ve çocukların sığınma sürecinden yetişkinlerden daha fazla etkilendiklerine dikkat çeken Psikolog Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Anne-babaları ile sağlıklı ve güvenli bağlanma süreçlerini kuramayan bebek ve çocukların, ergenlik ve yetişkinliklerinde ruh sağlığı sorunu yaşamaları riski artar. Bu açıdan çok sayıda risk faktörünün bir arada görüldüğü sığınmacı durumundaki yetişkinlere yoğun psikolojik destek sunulmalı” dedi.


30 Nisan 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de 3.9 milyon sığınmacı yaşıyor. Bunların 3.5 milyonluk büyük çoğunluğuysa Suriyeli sığınmacılar. Bu rakamlara göre Türkiye art arda üç yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumunda. Resmi verilere göre, 0-4 yaş aralığında toplam 505.904, 5-9 yaş aralığında toplam 481.649, 10-18 yaş aralığında ise toplam 669.142 sığınmacı bulunuyor. Yani çocuk yaştaki sığınmacıların sayısı 1.656.695’e ulaşmış durumda.

“Duygusal gelişimleri kesintiye uğrayabilir”
Yetişkinlere göre daha incinebilir durumda olan çocukların, sığınma sürecinden yetişkinlerden daha fazla etkilendiklerine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Göç, bireylerin ve toplumların kültürlerini devam ettirebilmelerinde büyük sıkıntılar ortaya çıkarır. Toplumun rehberlik eden düzenleyici mekanizmaları kaybolduğunda, bireyler sosyal, ekonomik ve kültürel çevrelerinden yoksun kalırlar. Bunun sonucunda insani ilişkiler bozulur. Ebeveynlerin psikolojik durumları (depresif duygudurum, endişe) çocuklarının normal duygusal gelişimini ciddi biçimde kesintiye uğratabilir. Özellikle bebeklik ve erken çocukluk dönemindeki çocuklar, anne-babalarının duygu durumlarından en fazla etkilenen gruplardır. Sağlıklı ve güvenli bağlanma süreçlerini anne-babaları ile kuramayan bebek ve çocukların, uzun dönemde ergenlik ve yetişkinlik döneminde ruh sağlığı sorunları geliştirme riski daha fazladır” dedi.

Ölen annenin rolünü alabiliyorlar
Sığınmacı bebek ve çocuklarda yaşanabilecek travmaların önüne geçmenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Yetersiz beslenme, çocuk yaşta çalışmak hatta dilenmek zorunda kalmak, ebeveyn kaybı, hastalıklar, eğitim imkânlarından yararlanamama, barınma gibi sorunlarla yaşanan travmalar yanında, fiziksel şiddet, cinsel istismar, sosyal dışlanma gibi yeni travmalar oluşabilmektedir. Bu travmatik deneyimlerin bir tanesi bile ruh sağlığı sorunlarına yol açabilmekteyken, çok sayıda risk faktörünün bir arada görüldüğü sığınmacılık durumundaki yetişkinlerin yoğun ruh sağlığı desteğine ihtiyaç var. Gelecek nesillerin korunması ve sağlıklı bireyler olmaları için önce onlarla ilgilenmesi beklenen anne-babalarının ruh sağlığının sağaltımı gerekiyor” açıklamasını yaptı.


- Reklam -

SON HABERLER

ÖDP’den Kılıçdaroğlu’na ziyaret

Linç girişimine uğrayan CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyaretleri...

TTB: Tıbbın alternatifi olmaz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleşen Geleneksel ve...

İBB’de ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ kurulması teklifine AKP’den ret

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında ikinci toplantısını...

Denizli’de köpeğe işkence

Denizli’de bir erkek, pitbull cinsi köpeği motosikletinin arkasına zincirle bağlayarak sürükledi. Çevredekiler...

Oscar Akademisi’nden Netflix kararı

ABD'de Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından dağıtılan Oscar Ödülleri'nden film-dizi izleme...

Ordu’da heyelan nedeniyle 6 ev tahliye edildi

Ordu'nun Fatsa ilçesinde heyelan nedeniyle 6 ev boşaltıldı.

Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşası için yasa tasarısı

Fransa'nın başkenti Paris'te geçen hafta çıkan yangında büyük zarar gören tarihi Notre...

Çocuk istismarcılarına karşı kadınlar ayakta

İzmir Kadın Platformu, Küçükçekmece'de 5 yaşındaki çocuğun istismar edilmesini protesto etti.

Arnavutköy’de beton dökülen inşaatta çökme: 3 işçi yaralandı

Arnavutköy'de bir inşaatta beton dökümü sırasında çökme meydana geldi. Beton altında kalan...

CHP, Küçükçekmece’deki cinsel istismar olayı için komisyon kurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki...

Sonraki haber