Şii gruplardan ABD’ye gözdağı

Irak’taki İran yanlısı Şii silahlı gruplar, ABD askerlerini ülkeden çıkarmaya kararlı. Şii gruplara göre ABD ya meclis kararıyla ya da güç kullanılarak çıkarılacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta sonunda İran’ı izlemek için Irak’taki Amerikan askerlerini bu ülkede tutmaya devam edeceğini açıklamasının yankıları sürüyor. Irak Hizbullah Tugayları Sözcüsü Muhammed Muhi, ABD’nin kalması halinde “her Iraklının Amerikan askerlerine her türlü araçla karşı koymak için meşru hakka sahip olacağını” söyledi.

Ashab-ül Ehlül Hak’ın lideri Kays el Hazali ise “Bize ihtiyaç olursa, hazırız” dedi. Hazali, AFP’ye yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’ı “komşu ülkelere saldırmak için bir üs olarak” kullandığını belirtti. Şii lider, “Trump, Irak’ın artık güçlü bir ülke olduğunu anlamıyor. Ama ısrarcı olursa, çok pahalıya patlayacağından emin olabilir” diye ekledi.

Önce yasayı bekleyecekler

İran’la yakın ilişkilere sahip olan ve Suriye’de rejim güçleriyle aynı safta savaşan Irak Hizbullah Tugayları Sözcüsü Muhi, Amerikan askerlerine karşı silahlı mücadeleye girişmeden önce, ABD’nin çekilmesine yönelik bir takvim belirlenmesi için Iraklı milletvekillerine şans tanımak istediklerini söyledi.

Irak parlamentosunda Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılmasını öngören bir yasa tasarısının kabul edilmesi için hâlihazırda bir girişimde bulunuldu. Chatham House düşünce kuruluşundan araştırmacı Renad Mansour, parlamentoda yıllardır fikir ayrılığı yaşayan Şii fraksiyonların bu kez aynı görüşte birleşme ihtimalinin uzak olmadığını söyledi. AFP’ye konuşan Mansour, “Bir bakanın ismi üzerinde dahi anlaşamıyorlar. Ama şu an aynı noktadalar ve Amerika’nın Irak’ta olmasının kötü bir tecrübe olduğunu düşünüyorlar” dedi.

İŞGALCİ GÜCE KARŞI SAVAŞ

Hizbullah Tugayları’nın sözcüsü Muhi, söz konusu tasarının “ilk adım” olacağını, ancak “ABD’nin yine halkın iradesine karşı geleceğini” ve Irak’ta kalmaya çalışacağını tahmin ettiklerini söyledi. Muhi, bu durumda da hem Hizbullah Tugayları’nın hem de diğer güçlerin “ikinci adıma” geçerek “işgalci güce” karşı silahlanacağını belirtti.

ABD, 2003’teki işgalin ardından 2011’de askerlerin büyük kısmını Irak’tan çekmiş ancak, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesiyle yeniden Irak2a asker göndermişti.

BİZİ TAKİP EDİN

360,124BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,909TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL