Anasayfa ARŞİV Şiir nerede yazılmalı?

Şiir nerede yazılmalı?

Şiir nasıl yazılmalı, sorusu için epey kalem oynatılmıştır. Eskiden yeniye pek çok örnek bulabilirseniz şöyle bir baksanız…

Bu kitapların bir bölümü el kitabı niteliğindedir. Ya da el kitabı gibidir. Amatör şairler, şiire yeni başlayan hevesliler bir solukta okuyup bitirirler. Sonra da ilk yazdıklarını artık şiir olduğunu düşünürler. Öyle ya, almıştır, eğitim, okumuştur el kitabını!

Bu tür kitapları ne Pir Sultan okumuştur ne de Yunus Emre. Zaten onların zamanında pek ortaya çıkmamıştı bunlar. O büyük şairler, “kitapsız” bir zamanda şiirleriyle dünyaya hükmetmişlerdir. Hâlâ hükmetmektedirler. Çünkü okudukları tek bir kitap vardı; insan kitabı!

Birkaç yıl önce Güney Afrikalı bir yazar ile şairler ve şiir üzerine konuşuyorduk. Yazar, ülkesinde işlerin giderek kötüleştiğini anlattı. İronik bir havada dedi ki, bu durumdan tek memnun olan taraf şairler! Güney Afrika’da 1994’te Apartheid rejimi “sözde” sona ermişti. Onlarca yıl çekilen acılar ve akan kan durmuş, renkler arasında barış sağlanmıştı. Ama bu barış, sınıflar arası bir barış değildi, Sonrasını hep birlikte yaşadık. Siyahi polis siyahi madenciye kurşun sıktı.

Irkçı rejimin en ağır biçimde işlediği zamanlarda beyaz olsun, siyah olsun yiğit yürekli şairler şiirle mücadele etmişlerdi. Barış zamanında bir dönem konusuz kaldı dedi Güney Afrikalı yazar. Ve artık şairlerin sıkıntısı bitmişti!

Nâzım’ın mutluğun resmi ile ilgili şiiri zamanımızda anonim bir söz haline gelmiştir. Oysa o şiirde anlatılan, Küba Devrimi ertesidir. O şiirde der ki Usta, “sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin/1961 yazı ortalarında Küba’nın resmini yapabilir misin/çok şükür çok şükür bugünü de gördüm ölsem de gam yemem gayrının/resmini yapabilir misin üstat/…” Şairin hası havadaki şiir buharını şiir yağmuruna çevirmesini böyle bilir işte!

Günümüzde bizim coğrafyamızda acının hükmü geçmekte hâlâ. Savaşlar, katliamlar, onca yıkım. Ama sanırım bizim ülkede şairler, çok mutlu ki, acının resmiyle keyiflerini kaçırmak istemiyorlar.

Başta dedik ya, “şiir nasıl yazılır” sorusu çok heyecan verici ve yanıtı da bulma hevesiyle çok iştah açıcı şehvetli bir sorudur. Peki şiir nerede yazılır? Nerede, ne zaman yazılmalı? Savaşlar bitince, acılar unutulmaya başlayınca, romantik bir anımsama eylemi midir yapılması gereken?

Şiir hayatın olduğu yerde vardır. Hayatın olduğu yerde, insan/şair yeni hayat tasavvurlarını yaratır. İddiası budur. Kim ne derse desin. Ama öncelikle hayat olmalı. Savaş ise hayatın karşıtıdır. Dolayısıyla, savaş, şiirin de karşıtıdır. Her savaş, (haklı savaşların içindeki yabancılaşma ve tersine dönme olasılığı dahil) aslında şiire karşı bir mermidir. Şiire karşı açılmış bir savaştır. Şair de kendisine karşı, şiire karşı açılan savaşta ön cephede kendisini savunmalıdır. O zaman şiirin nerede yazılacağı sorusunun anlamı ve önemi kalmaz işte…

Haftaya dize; “Annelerimiz, kirli bir hayatta temiz ekmeklerle büyüttü bizi.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber