Anasayfa ARŞİV Şiir perakendeye gelmez-I

Şiir perakendeye gelmez-I

Şiir toptancı değildir. Ama şiir perakendeye de gelmez: Hem bir dil eylemi olarak, hem de içerik olarak.
 
Birkaç gün önce, bir televizyon kanalında “Sebze meyve ucuzlayacak” alt yazısı ile bir haber veriliyordu. Sabah haberlerinde, bir müjde gibi. Toptancı hallerinin azaltılacağında söz ediliyordu.
 
Günümüzde şiir kitaplarının değil satması, artık basmanın bile mümkün olmadığını çok kişi bilmiyor. Hal yasasının değiştiğini de yine çok kişi bilmiyor.
 
Yeni hal yasası 2011 yılı başında yürürlüğe girecekti. Gerekli yapısal düzenlemeler yapılamadığından 2012 yılı Ocak ayına ertelendi. Şimdi, Ocak ayından beri yürürlükte. Bilmem hiç farkına varan oldu mu, sebze fiyatlarında  hiç olumlu bir değişiklik oldu mu? Yani yeni yasanın vatandaş mutfağına bir yararı oldu mu?
 
Ülkenin çarpık ulaşım sorunu için “trafik canavarı” gibi bir günah keçisi yaratıldı. Sistem çok akıllıdır; piyasadaki aracıyla pazarlanan tek mal türü sebze ve meyveymiş gibi, yıllardır her pahalılık tartışmasında “kabzımallara” suç atılır. Sistemin kendisi tertemiz olur böylece.
 
Eski hal yasasının tam adı biraz uzundur: “Yaş Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi ve Toptancı Halleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” 1995 yılından beri haller kanun hükmünde kararname ile yönetilmiştir.
 
Yeni hal yasası da uzun ada sahip; 25957 Sayılı Sebze ve Meyveler İle Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun.”
 
Yasanın adında öyle bir çelme var ki! Müzmin muhalifler olarak yıllardır siyasal ve ekonomik sistemi eleştirir dururuz. Eleştirilerimizde kullandığımız kimi kurguların naif kaldığını görüyoruz bazen. Yani, sistemin hiç boş alan bırakmadan, hayatın tüm alanlarında sömürü düzenini aksatmadan sürdürmek için her şeyi yaptığını… G-8, G-20 gibi afilli isimlerle yapılan toplantılarda Artvin’in en ucundaki derenin bile ekonomik kaderinin çizildiğini…
 
Hal yasası gibi çok özel bir alanda bile dünya egemenlerinin ideolojisinin görünmez bir elle şırınga edildiğini açıkça görüyoruz; “…Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların…” deniyor. Patates ile soğanın ortasında dünya tekellerinin çıkarını koruyan bir niteleme giriveriyor! Ülkenin hallerini düzenleyen yasada gizli bir virüs gibi dünya perakende devlerinin niyetlerini görüyoruz. Üretici ile tüketici arasındaki halcinin işlevi bir çeşit rekabet ortamı sağlarken, post-neo/liberal sistemde işi tekeller üzerine alıyor. Ancak, aracı olmayacak, varsa yoksa tekeller ve tekel çıkarları olacak. Perakende tekelleri hallerde tüm malları satmak için “arz ve talep derinliği” çivisini yasanın göbeğine çakıveriyor.
 
Şiir perakendeye gelmez. Perakende piyasası alabildiğine büyürken, şiirin alanının daralması aslında olağan. Çünkü şiir pazarın süsünü bozar. Ama, perakendeciler hallerde şiir konusunda da  bir “arz ve talep derinliği” gördükleri anda, şiiri de satmaya başlarlar.
 
Perakende piyasası dünyayı tek bir piyasa, tek bir pazar haline getirdikçe, dilimizle kalbimiz arasında köprü kuran kabzımallar olan şairleri çok arayacak gözümüz…

Haftanın dizesi; “solmasın gömleğinin kalabalık deseni” Veysel Çolak, papirüs, Kasım-Aralık 2010)

- Reklam -

SON HABERLER

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...

Çavuşoğlu, seçim çalışmasında konuştu: “HDP’li adaylar yüzde 100 PKK’lıdır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'cumhur ittifakı'nın seçim çalışmaları ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak...

Ankara’da Newroz coşkuyla kutlandı

Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde “Newroz coşkusuyla faşizme karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla...

Fatih Portakal: Bir araştırma oranı geldi, çok heyecanlı bir pazar akşamı yaşayacağız

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, kendisine ulaşan bir araştırma sonucuyla ilgili...

Akşener ve Uysal’dan Mersin’de ortak miting: Demokrasi ayıbı kapanacak

Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile eski Tevfik Sırrı Gür...