Anasayfa ARŞİV Silah mı diplomasi mi?

Silah mı diplomasi mi?

Batı ittifakının bugünlerde canını en çok sıkan konuların başında gelen Doğu Ukrayna krizinde sorunun silahla mı yoksa diplomatik yollarla mı çözülmesi gerektiği konusunda bir fikir birliğine varılabilmiş değil. Hafta sonundaki Münih Güvenlik Konferansı emperyalist haydutlar arasındaki görüş ayrılıklarını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Başını ABD’nin çektiği grup Ukrayna’nın Rusya’ya karşı silahlandırılmasından, Almanya ve Fransa liderliğindeki Kıta Avrupası ise buna karşı diplomasiye ağırlık verilmesinden yana. Avrupalılar silahın savaşı uzatmaktan başka işe yaramayacağını, Amerikalılar bu opsiyonun mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiriyor.

• • •

Rusya’ya ekonomik ve siyasi yaptırımlarla diz çöktürmeye çalışan Batı cephesinde izlenecek yol konusundaki ayrışma sürerken, şiddetlenen iç savaş dolayısıyla Ukrayna özelinde baş döndürücü bir diplomatik trafik yaşanıyor. Almanya ve Fransa krizin çözümü için bizzat devrede. Perşembe günü Fransız lider Hollande ile önce Kiev ardından da Moskova’ya giden Alman Şansölyesi Merkel dün de Washington’daydı. Yarın ise Belarus’un başkenti Minsk’te olacak. ABD Kongresi’nde Ukrayna’ya silah gönderilmesi çağrıları yoğunlaşırken, Merkel  bu tarz bir müdahalenin işleri iyice rayından çıkaracağı  görüşünde.

• • •

Münih Güvenlik Konferansı silah endüstrisinin Davos’u. Savaş baronları, silah tekelleri, emperyalist haydutlar geleneksel olduğu üzere her yıl olduğu gibi Münih’teki Bayerische Hof Oteli’nde bir araya geldi. Buradaki zirveden de bir sonuç çıkmadı. Merkel bir taraftan Ukrayna’nın açıkça silah gönderilmesine karşı çıkarken, Kiev’in NATO üyeliği konusunda sinyaller vererek Putin’e “aba altından sopa gösterme”yi de ihmal etmiyor.

• • •

Tam da uluslararası silah tekellerinin bir araya geldiği konferans öncesinde NATO’dan savaş tehlikesini artıran bir hamle geldi. Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, Doğu Avrupa’da “Hızlı Müdahale Gücü” konuşlandırılması konusunda karar aldı. Brüksel’deki karar, toplam beş bin kişiden oluşacak özel güçlerin iki bin kadarının Alman Ordusu’ndan oluşmasını ve komutanın Berlin’de olmasını öngörüyor.

• • •

Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptıran ABD yönetimi görüldüğü kadarıyla NATO üzerinden Rusya’yı daha da köşeye sıkıştırmakta kararlı. Zaten milliyetçi-faşist Kiev Hükümeti’nin Doğu Ukrayna’ya yönelik saldırılarda sivil ölümlerini göze alacak kadar pervasızlaşmasının nedeni de NATO’nun verdiği cesaret. Proşenko hükümeti ülkeyi kanlı bir savaşa hazırlıyor. Kısa bir süre önce yüz bin kişiyi askere çağıran Kiev, aynı zamanda da Batı’dan silah talep ediyor.

• • •

ABD, özellikle de Cumhuriyetçiler Ukrayna’da Rusya ile açıktan hesaplaşma taraftarı. Konferansa katılan Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden John McCain açıkça savaş çağrısında bulunurken, Moskova’nın yeni manevra yapmasını engelleyecek bir tutum belirlenmesi gerektiğini, bu açıdan silah göndermenin iyi bir yanıt olacağını söyledi. Neoconlar ve Cumhuriyetçiler bu konuda “topal ördek” konumundaki Obama’yı daha da köşeye sıkıştıracak gibi.

• • •

Kıta Avrupası ile ABD arasındaki görüş farklılığı sürerken, Kremlin başlangıçtaki pozisyonundan geri adım atmamakta kararlı. Berlin ve Paris’in sunduğu planı değerlendiren Putin krize Batı’nın neden olduğunu bir kez daha tekrarladı. Ukrayna, Batı dünyasıyla Rusya arasındaki gerginliği tehlikeli bir mecraya sürüklüyor. Berliner Zeitung kriz diplomasisini büyüteç altına aldığı yorumunda Minsk’te yapılması kararlaştırılan buluşmada ateşkes ve çatışma bölgesinin belli bir ölçüde askerden arındırılması üzerinde mutabakat sağlanabilirse, barışa götüren uzun yolda ilk adımın atılmış olacağını söylüyor. Tagesspiegel ise Ukrayna krizinin sıcak savaş tehlikesini artırmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladığı yorumunda, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in “Şimdi yanlış yola sapılırsa, tahribatı ortadan kaldırmak on yıllar alır” sözlerine yer veriyor. Ukrayna’da sapılan yolun askeri olmaması bütün Avrupa’nın ve bölgenin yararına.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Sonraki haber