-Reklam-
Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Şile sahilini bitirecek plan

Şile sahilini bitirecek plan

UĞUR ŞAHİN [email protected] @uugurs

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un Şile ilçesindeki balıkçı barınaklarının olduğu alana dolgu yapılmasını öngören plana imza attı. Bakanlığın hazırladığı planla, Hacıkasım Mahallesi’nde bulunan ve 1. derecede sit alanı olan Balıkçı Barınağı’na dolgu yapılacak. Değişiklikle birlikte, balıkçı barınaklarının çevresindeki iskelelerin yerine, otopark, meydan düzenlemesi ile fuar ve spor alanları yapılacak.


Söz konusu alana ilişkin ‘dolgu’ amaçlı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, önceki gün askıya çıkartıldı. Değişiklikle 1. derecede sit alanı içerisinde kalan alana, dolgu yapılacak. Bununla birlikte alana balıkçı barınağı, fuar alanı, spor alanı, park alanı, teknik altyapı alanı, köprü, yol ile otopark ve meydan düzenlemesi yapılacak. Tasarlanan projeyle Maliye Bakanlığı’nın tasarrufundaki bölgedeki yapı yüksekliği de 3 metreden, 6 buçuk metreye çıkarıldı.

‘ÇED raporuna gerek duyulmayan’ projeyle ilişkin İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İGDAŞ gibi kurumlar, ‘olumlu’ görüş bildirdi.

sile-sahilini-bitirecek-plan-499695-1.
Proje planından bir tasarım.

Derenin akış şekli değiştirilecek
Plana ilişkin açıklama raporunda ise önemli bir detaya yer verildi. Söz konusu alan içerisinde bir derenin yer aldığı aktarılarak, derenin suyunun az miktarda denize ulaştığı belirtildi. Ancak bölgede yapılacak dolguyla birlikte, derenin de akış şekli değiştirilmiş olacak. Bakanlığın Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan jeolojik etüt raporunda, “Alan içerisinden denize deşarj olan bir dere yer almaktadır. Bu çalışmanın yapıldığı mevsim itibariyle bu derede çok az miktarda su akışı vardır. Ancak mevsimsel yağışlarla bu deredeki akış miktarı değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden imar planlaması esnasında bu dere ile ilgili gerekli kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak bu görüş doğrultusunda plan hazırlanarak uygulama yapılmalıdır” denildi.

Yine alana yapılacak dolguyla birlikte, denizdeki canlı yaşamı risk altına girecek.

‘Yasalara aykırı’
Konuya ilişkin BirGün’e konuşan İBB Meclisi’nin önceki dönemki CHP’li üyesi İbrahim Doğan, alanın 1. Derecede sit alanı olduğu ve bu dolgu projesinin yasalara aykırı olduğunu söyledi. Doğan, “Bu alanların her ne sebeple olursa olsun yapılaşmaya açılması ve doğal halinin bozulması yasalara aykırıdır. Bu da kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Kıyıları koruma kanunu ve sit alanları ile ilgili kanunlar, bu yapılan plan değişikliğine cevaz vermiyor” diye konuştu.

sile-sahilini-bitirecek-plan-499696-1.
İbrahim Doğan

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı rant ve çıkar uğruna bu doğa harikası kıyıları yağmalıyor ve doğal yaşamı yok ediyor” diyen CHP’li Doğan, şöyle devam etti: “İktidar İstanbul’a ihanet etmeye hız kesmeden devam ediyor. Kıyıların tahribatı, denizin doldurulması doğal yaşamı öldürmenin temel nedenlerindendir. Yapılan bu plan yasalara ve plan ilkelerine aykırı olmakla birlikte buradaki doğal yaşamı tahrip etmektedir. Dolgu ile birlikte denizdeki canlı yaşamı risk altına girecektir.”


- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den Güneş gazetesine tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Hakkari'de 4 askerin yaşamını...

Fenerbahçe oyun kalitesini yükseltmeyi başaramıyor

Geçtiğimiz hafta Kadıköy’de Galatasaray ile berabere kalarak rakibine karşı yenilmezlik serisini sürdürmeyi başaran...

Ukrayna’da komedyen Zelenskiy açık ara farkla kazandı

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turuna giden Ukrayna'da sandık başı anketlerine göre komedyen...

Gebze Cezaevi önünde polis yine saldırdı

Açlık grevindeki çocuklarına destek vermek için Gebze Cezaevi’nin önünde nöbet tutmak isteyen...

Çukurca’da yıldırımın isabet ettiği ev yandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yıldırımın isabet ettiği bir evde yangın çıktı.Yangın, itfaiye ekipleri...

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Sonraki haber