Silivri’de şarbon karantinası
03.09.2018 07:18 GÜNCEL
Ölümcül sonuçlar doğurabilecek şarbon İstanbul’da da paniğe yol açarken, Tarım Bakanı’ndan skandal açıklama: Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla et tüketebilirler

Ankara ve Sivas’ın ardından İstanbul’da da yaşanan şarbon skandalı nedeniyle Silivri’de Balaban ve Sancaktepe mahalleleri karantina altına alındı. Şarbon şüphesiyle hastanelere başvuran 48 kişiden 6’sında lezyon belirlendi.

Hayati tehlikesi bulunmayan bu kişiler tedavilerinin ardından taburcu edilirken, Çanta Köyü’ndeki iki mahallede bulunan 3 bin 500 hayvan dün sabah saatlerinden itibaren aşılanmaya başlandı. İstanbul’da önceki gece şarbon şüphesiyle 22 kişinin Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurmasının ardından ortaya çıkan skandalın ardından jandarma ekipleri Sancaktepe’de kurbanın alındığı bir çiftliği belirleyerek inceleme başlattı. Çiftlik evi kireçlenirken, mahallede, “Bölgemizde şarbon hastalığı tespiti olduğundan besicilerin büyükbaş havyvanlarını dışarı salmaması ve aşı yapılacağı duyurulur” anonsları yapıldı.

Bakanlardan skandal açıklamalar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilenlerin muayene ve tetkik amacıyla hastanelere davet edildiğini aktardı. Koca, “Bu arada aynı etle temas ettiği zannıyla hastanelerimize münferiden başvuranlar olmakla birlikte bu başvurular arasında şüpheli bir vakayarastlanmadı. Bu hastalarımız için herhangi bir hayati risk söz konusu değildir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de gece yarısı konuyla ilgili olarak, “22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı. Bir kısmı taburcu oldu. Etlerin geldiği özel işletme karantina altına alındı. Hayvanımızın alındığı Silivri’deki işletme özel bir işletme. İşletmede 7 hayvan var, diğer hayvanlar sağlıklı. Hayvanlar ithal hayvan değil. Hayvanların satın alındığı işletmenin 10 kilometre etrafındaki 3 bin 500 hayvan yarından itibaren tedbir için aşılanacak. Aşı çok hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakası görmeyi beklemiyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla et tüketebilirler” açıklamasında bulundu.

Taburcu edilen hasta: Bacakta yaralar oluştu
Bayram nedeniyle İzmit’e gittikten sonra bacağında çıkan yara nedeniyle doktora başvuran Onur Ayan, işyeri hekiminin şarbon olabileceğini söylemesi üzerine Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi. Ayan, “Kurban Bayramı dönüşü memleketten gelince bir sivilce gördüm sağ bacağımda. Kaşımaya başladım ama kızarıklık arttı. İşyeri doktoruma gösterdim. O da şarbon olabileceğini söyledi ve hemen hastaneye gönderdi. Kurban etini yemedim ama temas ettiğimde çıktı. Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne sevk edildim sonrasında” dedi. Aynı serviste yatan birkaç kişinin daha olduğunu söyleyen Ayan, aynı serviste yatan bir de kasap olduğunu, bazı hastaların yedikleri etten zehirlendiğini ancak birçok kişinin et ile temasının ardından şarbona yakalandıklarını belirtti.

silivri-de-sarbon-karantinasi-505608-1.


Etleri buzdolabıyla birlikte gömdüler
Haseki Hastanesi’ne başvuranlardan bir kısmının yedikleri etin renk değiştirmesinden şüphelenerek hastaneye başvurdukları belirtildi. Karantina altındaki Büyükçekmece’de oturan Büker ailesi yakınları, büyükbaş hayvanı Silivri’den aldıklarını ve kurbanlık etlerin Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından buzdolabıyla birlikte gömüldüğünü söylediler.

Şarbon skandalı Meclis gündeminde
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurtdışından ithal edilen hayvanlarda artış gösteren şarbon hastalığını ve diğer hayvan hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları, iki ayrı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’e yönelttiği soru önergelerinde “Kaç ilimizde halkımız hastalıklı ithal et riski altındadır, hayvan hastalıkları nedeniyle kaç yurttaşımız hayatını kaybetmiştir?” diye sordu.

Sivas’ta devam ediyor
Bu arada Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde şarbon şüphesiyle 20 gün arayla iki inek öldü. İneğin kanıyla temas eden aynı aileden 1’i çocuk 3 kişi vücutlarında çıkan çeşitli yaralar nedeniyle hastanede tedavi gördü.

***

Şarbon Nedir?

silivri-de-sarbon-karantinasi-505609-1.

Şarbon, ot yiyen hayvanlarda görülen şarbon bacillus anthracis isimli bir bakterinin yol açtığı enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandan insana, hayvandaki yaraya temas edilmesi, hayvanın etinin yenilmesi, hastalıklı hayvanın bulunduğu alandaki şarbon sporlarının solunması sonucu insana bulaşır. Bakteriyel bir hastalık olan şarbon, genellikle Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi Akdeniz ülkelerinde görülüyor. Ölümlere neden olabilen bu hastalığın insanlar ve hayvanlardaki belirtileri benzerlik gösterir. Şarbon hastalığı, deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üç gruba ayrılır. Akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşması durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilir. Şarbon, etkenin vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar.

***

Muhtar Ercan: Bunun devamı gelmez umarım

Silivri Sancaktepe Mahallesi muhtarı Ömer Ercan gazetecilerin sorularını yanıtladı. 5 mahallenin karantina altına alındığını belirten Ercan, “Muammer Arıkan isimli arkadaşımızın hayvanında çıktı. 3 ay önce alıyor. 6-7 tane hayvanı var ve evinde bakıyor. Böyle bir hastalık köyümüzde hiçbir yerde çıkmadı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hayvanlarımıza aşı yapmaktadır şuan. 5 tane mahallemiz var: Çanta, Çeltik, Seymen, Değirmenköy, Gümüşyaka. Bunları şu an ilaçlama yapıyor veterinerlerimiz. 5 mahallemizde anonslarımızı yaptık. Veterinerlerin kontrolleri altında çalışmalar devam edecek. Silivri İlçe Tarım Müdürlüğü sürekli hayvanlarımıza aşı yapıyordu zaten. Bugüne kadar böyle bir şeyle karşılaşmadık” şeklinde konuştu.

***

Gölbaşı’nda karantina devam ediyor, sonuç 15 Eylül’de

ET ve Süt Kurumu’nca (ESK) Kurban Bayramı öncesi Brezilya ve İrlanda’dan Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirilen yaklaşık 4 bin büyükbaştan 146’sı, geçen hafta şarbon nedeniyle itlaf edildi. Çiftlikte bulunan ve aşılanan 4 binden fazla hayvan için 26 Ağustos’ta başlatılan 21 günlük karantina süreci işletilirken, bu hayvanların hastalık taşıyıp taşımadığı, 15 Eylül’de ortaya çıkacak. Çiftlik ve çevresi şarbon nedeniyle karantinaya alınırken, çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asıldı.