"Silivri'de 'tek tip' dayatmasına karşı çıkan tutuklulara saldırı" iddiası
17.01.2018 14:10 GÜNCEL

Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından Silivri 9 Nolu Cezaevinde tutuklu bulunan İlker Altundal ve Gökhan Kesgin'in 'tek tip kıyafet' giymeleri konusunda dayatmaya zorlandığını ve tutukluların bu kıyafetleri giymeyi reddettikleri için saldırıya maruz bırakıldığını yazdı.

İleri Haber'den Meryem Yıldırım'a konuşan, kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, iddianın gerçek olduğunu belirterek saldırıya uğrayan kişilerle görüşemediklerini aktardı. Yeşil, “Bugün orada iki avukat arkadaşlarımız var. Onlara ulaşabilirsek bizzat görüşme yapacaklar, ulaşamazsak bizzat Cuma günü ÇHD’li avukatlar görüşecek” dedi.

KHK İLE GETİRİLDİ

Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamında yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 'terör ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar'dan cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere tek tip kıyafet zorunluluğu getirilmişti.

Fethullahçı Terör Örgütünden (FETÖ) tutuklu ve hükümlülerin duruşmalarda kuru badem renkli, diğer 'terör' suçlamalarından mahpus ve tutuklu bulunanların ise gri renkli kıyafet giymesi kararlaştırılmıştı.

TUTSAKLARLA DAYANIŞMA İNİSİYATİFİNDEN EYLEM ÇAĞRISI

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, saldırı iddiasına ilişkin açıklama yaparak, bugün (17 Ocak) saat 19.00’da Kadıköy Khalkedon meydanına eylem çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tek tip elbise saldırısı Silivri 9 Nolu hapishanesinde başladı. İnfaz hakimliğindeki duruşmaya gitmesi gereken iki tutsağa tek tip elbise giymesi dayatılmış. Tutsakların giymeyeceklerini açıklamaları üzerine de tutsaklara saldırarak darp etmişlerdir.

Tutsaklar tek tip elbiseleri ne duruşmalara giderken ne de başka zaman giymeyeceklerini beyan ettiler. Bizde tutsak yakınları, aileleri, yoldaşları ve dostları olarak tutsaklara dayatılan bu saldırıları boşa çıkarma kararlılığıyla onların yanlarında olacağımızı ve tek tipe geçit vermeyeceğimizi açıkladık.

Bugün bu saldırıyla yeni dönemin başlangıcı oldu. Önümüzde uzun bir döneme yayılacak olan bu saldırılara karşı bugün ilk uygulandığı gün bir tepki vermek ve onların yanında olduğumuzu eylemimizle göstermenin zamanıdır.

Bu nedenle başta tüm tutsak yakınları ve aileleri olmak üzere herkesi bu akşam saat: 19’de Kadıköy’de yapacağımız eyleme çağırıyoruz.”