‘Silivri’de tutuklulara işkence yapılıyor’
07.08.2016 08:17 GÜNCEL
Darbe girişimi sonrası tutuklananlara kötü muamele yapıldığı iddiaları giderek daha fazla dile getiriliyor. Avukatların aktardıklarına göre Silivri’ye konan askerler işkence görüyor

ZEYNEP KURAY / [email protected]

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası tutuklanan ve aralarında orgenerallerin de bulunduğu askerlerin Silivri Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde işkence gördüğü iddia edildi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatı Şule Recepoğlu'nun Silivri Cezaevi’nde başka davalardan tutuklu bulunan müvekkillerinin kendilerine aktardıkları bilgiyi BirGün’le paylaştı. ÖHD’li avukatların verdiği bilgiye göre darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla tutuklanan askerler yoğun biçimde işkence görüyor. BirGün’e konuşan avukatlardan Şule Recepoğlu, “Müvekkillerimiz, işkence seslerinden, bağırtı ve inlemelerden dolayı geceleri uyuyamadıklarını söylediler” dedi.

‘İnlemelerden sabaha kadar uyuyamıyoruz’

ÖHD avukatlarından Şule Recepoğlu, kendisine yapılan aktarımları şöyle anlattı: “Müvekkillerim bana darbe girişiminin ardından tutuklanıp Silivri’ye getirilen askerlere ilk iki gün gardiyanlar tarafından işkence edildiğine bizzat tanıklık ettiklerini söylediler. 9 NO’lu bölümde diğer koğuşların görebileceği bir şekilde askerlerin gardiyanlar tarafından çıplak bir şekilde yerlerde sürüklendiğini, darp edildiklerini gördüklerini belirtiler. Gece inleme ve bağırma seslerinden sabaha kadar uyuyamadıklarını aktardılar. Hem OHAL ilanı hem de gözlerinin önünde bu şekilde işkence yapılması genel olarak siyasi tutuklularda kaygı yaratmış,”

Ani bölüm değişikliği

Silivri Cezaevi’ndeki işkence iddialarını avukatlarıyla paylaşan tutukluların bu paylaşımlarından kısa bir süre sonra cezaevindeki yerlerinin değiştirilmesi ise dikkat çekti.