Sınav kaygısı öğrencileri olumsuz etkileyebiliyor
11.02.2018 11:55 SAĞLIK

Psikolog Mustafa Güral, sınav kaygısının öğrencileri olumsuz etkilediğini, yapılandırılmış müdahaleler ile bu kaygının üstesinden gelmenin mümkün olduğunu söyledi.

Sınav kaygısı hakkında bilgi veren Psikolog Mustafa Güral, “Sınav kaygısı, sınav sonucunda elde edeceğimiz yetersizliğe odaklanıp, bu olumsuz durumu genelleyerek kişiliğinin başarısız, değersiz, yetersiz olması anlamında bir değerlendirme yapması durumu olarak tanımlanabilir” dedi.

Sınav kaygısının belirtilerine değinen Güral şunları söyledi: “Zihinsel belirtiler: Katastrofik (felaket yorumları) düşünceler, bedene yönelmiş aşırı ilgi, unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon problemleri, okuyup anlamada ve düşünceleri organize etmede yaşanan güçlükler. Fizyolojik belirtiler: Kalp çarpıntısı, ellerde titreme ve/veya terleme, yorgunluk hissi, uyku problemleri, mide-bağırsak şikayetleri, nefes alıp vermede güçlükler.

Duygusal belirtiler: Endişe, huzursuzluk, sinirli olma, hassas alıngan ve daha duyarlı birey haline gelme, çaresizlik, panik.
Davranışsal belirtiler: Ders çalışmaktan kaçınma, erteleme davranışları, kolay sıkılabilme, sınavarda dona kalma, sınav sonuçlarında dalgalanmalar.”