Sınava üç gün kala gönderilen “kazananlar” listesine soruşturma
07.04.2018 00:35 GÜNCEL

Denizli Acıpayam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdür başyardımcılarını belirlemek amacıyla düzenleyeceği sınavdan üç gün önce, “kazananların” isimlerinin yer aldığı listenin hazırlandığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Okullara atanacak müdür başyardımcılarının belirleneceği sınavdan üç gün önce mülakata girecek adayların isimlerinin ve görev alacakları okulların yer aldığı listenin hazırlandığı ileri sürüldü. Skandal, ilgili listenin yanlışlıkla okul müdürlerinin yer aldığı WhatsApp grubuna gönderilmesiyle ortaya çıktı.

Gruba 29 Mart’ta atılan ve “torpil listesi” olduğu savunulan liste, kısa bir süre sonra gönderen kişi tarafından kaldırıldı. Listenin, ve Acıpayam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla hazırlandığı belirtildi.

Acıpayam İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çiçekdemir’in daha sınav yapılmadan, ilçedeki okullara temmuz ayında atanacak okul müdür ve müdür yardımcılarının listesini yanlışlıkla WhatsApp’tan ‘okul müdürleri’ grubuna gönderdiği ileri sürüldü.

Bu liste kısa sürede ‘elden ele’ yayılırken haberlere de konu oldu. Bazı isimlerin ve atanacakları okulların yer aldığı belirtilen liste ‘torpil listesi’ olarak nitelendirildi.

Sınavdan üç gün önce “kazananlar” belli oldu Sınavdan üç gün önce “kazananlar” belli oldu

Eğitim-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, listenin kendilerine de ulaştığını belirterek gerekli şikayetleri yaptıklarını, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Aydoğan, “Bu emek hırsızlığına, kadrolaşmaya göz yummayacağız. Bakanlık maalesef liyakatsiz idareci atıyor. Liyakatsiz, beceriksiz, ‘Benden olsun’ anlayışındaki idareciler, torpil listesini yanlışlıkla paylaşmış” dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın müdür ve müdür yardımcılarıyla ilgili mülakat sınavlarının dün başladığı, sınavların ardından puanların açıklanacağı, daha sonra ise tercih döneminin ardından temmuzda atamaların yapılacağı öğrenildi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise iddialarla ilgili inceleme başlattıklarını bildirdi.

sinavdan-uc-gun-once-gonderilen-kazananlar-listesine-sorusturma-448478-1.