Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sinema sokağa çıkıyor

Sinema sokağa çıkıyor

Evde oturan insanın kültür-sanat yazısı yazması, kitaplara odaklanmıyorsa çok zor. Oysa sevindirici haberler var. Örneğin, 11. yılını kutlayan ve bitmek üzere olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ya da 4-6 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan ArtInternational gibi. D-Marin’in, İstanbul Müzik Festivali ve Gümüşlük Festivali’nin ardından, seçkin programıyla klasik müzik sevenleri bir kez daha sevindirdi. Özellikle, Türkiye’ye ilk kez gelen şef Charles Dutoit yönetiminde İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile Rus piyano geleneğinden gelen Denis Matsuev’li açılış konseri uzakta olanları kıskandırdı. ArtInternational’ı ise geçen yıl (tabii gene topallayarak ve Uğur Yüksel’in lojistik desteğiyle) izlediğimde, heyecandan öleceğimi sanmıştim. Ne kalabalıktı o öyle. “Keşke bir hafta olsa!” demiştim.

Ama evinden pek çıkamayan biri, sokağa çıkma haberleriyle de heyecana kapılabilir. Benim için de öyle oldu. Eskişehir’de Odunpazarı Belediyesi’nin yaz akşamları için bir alternatif olarak “Sokağa Çıkın Sinema Geliyor!” başlığıyla başlattığı yazlık sinema gösterimleri, çocukluğumun ve ilk gençliğimin yazlık sinemalarını hasretle hatırlamama yol açtı. Gerçi bu konuda, araştırma sahibi arkadaşlarım kadar bilgim yok ama sağlam anılarım var.

Yirmili yaşlarıma kadar, hayatım Beşiktaş ve Kartal Maltepe arasında ikiye bölünmüştü. Yazları birkaç ay Maltepe, onun dışında Beşiktaş. Maltepe deyince aklınıza bugünün semti gelmesin. Daha çok, bazı sayfiyecilerin de itibar ettiği bir balıkçı köyüydü, harikuladeydi. On üç yaşında eşek kadar kızken, Muzaffer ağbi ile Yaşar ağbinin oklu at arabalarıyla pazardan geçişimi hatırlarım da, maşallah yani! Maltepe’de sinemaya daha çok annemlerle, ama bazen de Aral ağabeyimin (GS’li ve milli voleybolcu Aral Sürek) kuyruğundan ayrılmamaya çalıştığım için onun grubuyla giderdim. Çok eğlenceliydi, çok.

Küçük semtimizin iki + bir sineması vardı. Sahilde, yabancı film oynatan ve sanki daha kültürlü seyircilere hitap eden Yalı Sineması ile tren yolu geçidinin üst tarafındaki Türk filmi oynatan Mehtap Sineması ve asansörle çıkılan nefis manzaralı teras sineması Çeliktaş (o sonradan açılmıştı). Mehtap’ta iyi filmler de görmüşümdür ama, nedense aklımda en fazla Saltuk Kaplangı’nın başrolünde oynadığı ve arka sıramızdaki inşaat işçisi arkadaşların, sevgilisine göz dikmiş rakibinin peşine düşen çobanı “Ha ulan Ali!” diye teşvik ettikleri “Çoban Ali” filmi kalmış. Yalı Sineması ise, tam bir sayfiye yazlık sinemasıydı. Daha çok, ileriki yıllarda ayağımızın alıştığı Caddebostan-Şaştınbakkal hattı sinemaları gibi: Budak, Çiçek, Ozan, Kınay, Serdar. Hiç unutamadığım Kalamış Sahil ile Kızıltoprak civarının sinemalarını da bu karşı taraf mini listesine ekleyelim: İkizler, Toraman, Yoğurtçu Park.

Ama sinemaları konusunda asıl uzman olduğumuz semt, Beşiktaş’tır. Suatpark, Gürel ve Beşiktaş Bahçesi ya da Basri Bey’in Bahçesi. Kimileri Kamburun Bahçesi de derdi ama, bizim evde böyle bir şeyi telaffuz edenin sonu iyi olmaz. Basri Bey’in Bahçesi, içlerinden bugüne tek kalanıdır. Bir tür ‘konsept bahçe’ oldu: lokanta, çay bahçesi, kahve, bir bölümü otopark. O ve Gürel, küçük havuzları olan yemyeşil sinemalardı. Haftada iki kez programları değişirdi, yani her akşam sinemaya gidebilirdin. Suatpark’ta daha çok Türk filmi oynatılırdı. İki film bir şov bir lira. Ne günlermiş!

Bu yıl SİYAD sayesinde “Casablanca”yı izlediğimiz Büyükada Lale Açık Hava Sineması’na da bu vesileyle sevgilerimi yollarım.

- Reklam -

SON HABERLER

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özüpak: Bizi görmeyenlere kırmızı kart göstereceğiz

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) yurttaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi için yıllardır mücadele ediyor. Milyonlarca...

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...