Anasayfa KÜLTÜR SANAT ‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara MEB Şura salonunda yapılan açılış töreniyle başladı. ‘Sanat Çınarı Ödülü’ yazar Nazlı Eray’a verildi. Eray ödülü alması hakkındaki duygularını BirGün’e anlattı.

  • Sanat Çınarı ödülü aldınız. Bunun sizin için anlamı nedir?


Sanat Çınarı Ödülü’nün anlamı benim için çok büyük. Ankara’yı yazdığım, Ankara’yı tanıttığım, Ankaralı bir yazar olduğum için, Ankara’da yaşadığım ve satırlarımda Ankara’yı dile getirdiğim için bana verilmiş bir ödül olduğu için bu şehirle daha da bir bütünleştim. Bu bana Ankara’nın aslında bir armağanı. İstanbul’u çok seviyorum. İstanbulluyum. Ailem İstanbul’da. Fakat Ankara’da yaşamayı seçtim. Çok genç yaşta Ankara’ya geldim bir gece treniyle. Tuhaf bir öyküm var. Bir hafta için geldiğim Ankara’da 40 yıl kaldım. Bütün hayatımdaki olaylar Ankara’da oldu. Güzel olaylar, değişik olaylar, beni buraya bağlayan olaylar. Onun için bu kara kuru kent beni kendine kelepçeledi, hapsetti. Tutkulu bir kız kurusu gibi beni bırakmaz, kollarını boynuma dolar derim. Ben hep İstanbul’a kaçarım. İzmir’e, Mardin’e, New York’a kaçarım. Ama tekrar benim hangarım, dönüş yerim Ankara’dır. Bu bozkırın bana verdiği en güzel şey bir demli çay, bir simit o bozkırın görünüşü, sonsuz Ankara’nın o Hüseyin Gazi tepeleri ve dünya kadar güzel insan.

  • Ankara Film Festivali’nin Ankara ve sizin için önemi nedir?

Ankara Film Festivali’nin önemi çok büyük. Yıllardır onların kim olduğunu bilmeden Farabi Sokak’ta onlara komşu yaşamışım. Evin arka bahçesinden bir takım çalışan insanlar görürdüm gece gündüz çalışıyorlar, ışıklar yanıp sönüyor. Bir iki sene sonra bunlar kim diye sorduğumuzda onlar “Ankara film Festivali, çalışıyorlar” denmişti. Belki 15 sene önce. Aramızda müthiş bir bahçe vardı. Yeşillik, güller, akasyalar… Sonra bir gün onlar bir bahçe partisi verdiler. Biz de onlara içkiler yolladık, onlar bize içkiler yolladılar. Böylece bir dostluk başlamış oldu. Fakat hiçbirini tanımıyordum. En son bu ödülü aldığım zaman büyük bir sürpriz oldu. Bu ödül bana o güzel zakkumlu, şakayıklı, laleli ve menekşeli arka bahçeden gelmiş bir ödül. Bütün sevdiklerimle birlikte kutlayabildiğim ender ödüllerden biri oldu. Ya hasta oluyorum, bazen başka şehirde ya da yurtdışında oluyorum. Bunda bütün sevdiğim insanlarla birlikte oldum ve ödülü öyle kucakladım. Çok mutlu oldum, çok sevindim onur duydum.

Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi enteresan, o da hoşuma gitti. Çünkü pek çok edebiyat kurumu nedense ödüllerinde daha cimri davranırlar. Mesela burada açıklayayım, Sait Faik Ödülü’nü hiç almadım. Halbuki ilk hikâyelerimi yazdığımda bana yeni Sait Faik denmişti. Ondan sonra öyle şeyler döndü ki Sait Faik Ödülü bana hiçbir zaman verilmedi. İki kere verilen insanlar oldu ve hiç adını duymadığımız kişiler Sait Faik Ödülü aldı ve bu beni kırdı. Çünkü ben Sait Faik’i hem çok severim hem bana çok yakın bir yazar. Türkiye’de böyle olaylar oluyor. Aldığım ödüllerin en değerlileri tanımadığım kişilerden, gençlerden, kulissiz masasız, dalaveresiz aldığım ödüller. Onlar benim için birkaç klasik ödülün dışında çoK önemli. Ankara’dayken pat diye bir telefon geliyor, ben bir sebzecideyim avokadolara bakıyorum. Ödülü kazandınız diyorlar. İşte ben bunu seviyorum.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber