Anasayfa KÜLTÜR SANAT ‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara MEB Şura salonunda yapılan açılış töreniyle başladı. ‘Sanat Çınarı Ödülü’ yazar Nazlı Eray’a verildi. Eray ödülü alması hakkındaki duygularını BirGün’e anlattı.

  • Sanat Çınarı ödülü aldınız. Bunun sizin için anlamı nedir?


Sanat Çınarı Ödülü’nün anlamı benim için çok büyük. Ankara’yı yazdığım, Ankara’yı tanıttığım, Ankaralı bir yazar olduğum için, Ankara’da yaşadığım ve satırlarımda Ankara’yı dile getirdiğim için bana verilmiş bir ödül olduğu için bu şehirle daha da bir bütünleştim. Bu bana Ankara’nın aslında bir armağanı. İstanbul’u çok seviyorum. İstanbulluyum. Ailem İstanbul’da. Fakat Ankara’da yaşamayı seçtim. Çok genç yaşta Ankara’ya geldim bir gece treniyle. Tuhaf bir öyküm var. Bir hafta için geldiğim Ankara’da 40 yıl kaldım. Bütün hayatımdaki olaylar Ankara’da oldu. Güzel olaylar, değişik olaylar, beni buraya bağlayan olaylar. Onun için bu kara kuru kent beni kendine kelepçeledi, hapsetti. Tutkulu bir kız kurusu gibi beni bırakmaz, kollarını boynuma dolar derim. Ben hep İstanbul’a kaçarım. İzmir’e, Mardin’e, New York’a kaçarım. Ama tekrar benim hangarım, dönüş yerim Ankara’dır. Bu bozkırın bana verdiği en güzel şey bir demli çay, bir simit o bozkırın görünüşü, sonsuz Ankara’nın o Hüseyin Gazi tepeleri ve dünya kadar güzel insan.

  • Ankara Film Festivali’nin Ankara ve sizin için önemi nedir?

Ankara Film Festivali’nin önemi çok büyük. Yıllardır onların kim olduğunu bilmeden Farabi Sokak’ta onlara komşu yaşamışım. Evin arka bahçesinden bir takım çalışan insanlar görürdüm gece gündüz çalışıyorlar, ışıklar yanıp sönüyor. Bir iki sene sonra bunlar kim diye sorduğumuzda onlar “Ankara film Festivali, çalışıyorlar” denmişti. Belki 15 sene önce. Aramızda müthiş bir bahçe vardı. Yeşillik, güller, akasyalar… Sonra bir gün onlar bir bahçe partisi verdiler. Biz de onlara içkiler yolladık, onlar bize içkiler yolladılar. Böylece bir dostluk başlamış oldu. Fakat hiçbirini tanımıyordum. En son bu ödülü aldığım zaman büyük bir sürpriz oldu. Bu ödül bana o güzel zakkumlu, şakayıklı, laleli ve menekşeli arka bahçeden gelmiş bir ödül. Bütün sevdiklerimle birlikte kutlayabildiğim ender ödüllerden biri oldu. Ya hasta oluyorum, bazen başka şehirde ya da yurtdışında oluyorum. Bunda bütün sevdiğim insanlarla birlikte oldum ve ödülü öyle kucakladım. Çok mutlu oldum, çok sevindim onur duydum.

Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi enteresan, o da hoşuma gitti. Çünkü pek çok edebiyat kurumu nedense ödüllerinde daha cimri davranırlar. Mesela burada açıklayayım, Sait Faik Ödülü’nü hiç almadım. Halbuki ilk hikâyelerimi yazdığımda bana yeni Sait Faik denmişti. Ondan sonra öyle şeyler döndü ki Sait Faik Ödülü bana hiçbir zaman verilmedi. İki kere verilen insanlar oldu ve hiç adını duymadığımız kişiler Sait Faik Ödülü aldı ve bu beni kırdı. Çünkü ben Sait Faik’i hem çok severim hem bana çok yakın bir yazar. Türkiye’de böyle olaylar oluyor. Aldığım ödüllerin en değerlileri tanımadığım kişilerden, gençlerden, kulissiz masasız, dalaveresiz aldığım ödüller. Onlar benim için birkaç klasik ödülün dışında çoK önemli. Ankara’dayken pat diye bir telefon geliyor, ben bir sebzecideyim avokadolara bakıyorum. Ödülü kazandınız diyorlar. İşte ben bunu seviyorum.

- Reklam -

SON HABERLER

Gezi’nin 6. yılı şarkılarla kutlanacak

Taksim Dayanışması, 2013 yılının Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşen Gezi direnişinin yaklaşan 6. yıldönümünü...

ABD’de kadınlar kürtaj yasaklarını protesto ediyor

ABD'deki muhafazakar eyaletlerde kürtajı yasaklayan yasaların kabul edilmeye başlanmasının ardından ülke çapında...

Meclis’e girmeye çalışırken ‘DHKP-C üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınan zanlılar tutuklandı

TBMM ziyaretçi kabul salonuna giren ve DHKP-C üyesi oldukları öne sürülerek gözaltına...

Turan Hançerli’ye yaşam boyu başarı ödülü

Mood Dergisi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Mood Ödülleri sahiplerini buldu.

CHP, mahkemenin ‘Süleyman Soylu’ kararını AYM’ye taşıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na asker cenazesindeki saldırıya açıklamalarıyla...

Bir aday daha İstanbul seçiminden çekildiğini açıkladı

YSK'nin iptal kararı sonrası 23 Haziran'da yenilecek olan İstanbul seçimlerinden bir aday...

Bir kadın daha evlenme teklifini kabul etmediği bahanesiyle öldürüldü

Gün geçtikçe artan erkek cinayetlerine bir yenisi daha eklendi.

Erdoğan: Adaletin olmadığı bir devlet temelsiz bir bina gibi yıkılıp gitmeye mahkumdur

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet...

Arya’nın Westeros’un batısındaki hikayelerini anlatan yeni bir dizi çekilecek mi?

Game of Thrones dizisinin yayıncı kuruluşu HBO'nun programlama departmanı başkanı Casey Bloys,...

Validen, “Her şey güzel olacak diyor İmamoğlu, çok seviyorum” diyen 100 yaşındaki teyzeye: Onu söylemeseydik

Karabük Valisi Fuat Gürel, doğum günü ziyaretinde bulunduğu 100 yaşındaki Nazire Baş’ın, “Allah devletimize...

Sonraki haber