Anasayfa YAZARLAR Sinemanın çarklarını yağlamak ya da yağlamamak

Sinemanın çarklarını yağlamak ya da yağlamamak

80’lerden 90’ların ortasına dek Avrupa sinemasında -daha doğrusu Akdeniz kıyılarında- büyük bir durgunluk dönemi yaşandı. İspanya ve İtalya gibi ülkeler neredeyse kendi festivallerine bile film üretemez hale gelmişti -değerli hocam Simber Atay’ın bir ara “İspanyollar San Sebastian Film Festivali’ne katılacak sadece beş film çıkarabildi” diye nasıl dertlendiğini hatırlıyorum.

1970’lerin erotik komedi filmleri, fotoroman kültürü, televizyonun yükselişi, video teknolojisinin evlere girişi gibi unsurlar sağcı politikalarla birleşince ortaya çıkan toplumsal coğrafyanın bu anlatı krizinde nasıl büyük rol oynadığını, zaten bir türlü Yeşilçam kalıplarından sıyrılıp sağlıklı bir sektörel gelişime yönelemeyen sinemamızın kapkara 12 Eylül atmosferinde düştüğü trajik durum sayesinde bizzat kendi ülkemizden biliyoruz. Diktatör Franco’nun ölümünden sonra (1975) sansürün kalkmasıyla yaşanan büyük rahatlamanın İspanyol sinemasında uzun süre karşılığını bulamaması gibi örneklere bakılırsa toplumsal dinamikler 2+2=4 kesinliğiyle işlemiyor gerçi, ama aynı yıl Pasolini gibi bir sinema dehası Roma’da faşistler tarafından dövülerek öldürüldü. Takip eden Reagan-Gorbachev-Thatcher-Özal dünyasının olumsuz etkileriniyse bugün bile hissediyoruz.

Bu haftanın filmlerinden Notti Magiche/Büyülü Geceler, İtalyan sinemasının 1990 yılındaki perişan halini anlatıyor. Bir yarışmada dereceye giren üç genç senarist, bir ay boyunca Roma’da sinema endüstrisinin bağırsaklarında dolanıp duruyorlar. Bu bir ayın hikâyesini, ünlü bir yapımcının öldürülmesine yönelik soruşturma sırasında senaristlerin ifadeleri üzerinden izliyoruz. Romalı zengin bir ailenin depresif kızı Eugenia, taşralı seks delisi Lucian ve şaşkın oto-didakt Antonio ile birlikte dolandırıcı yapımcıları ve yaratıcılıktan uzak yönetmenleriyle anlatı kalitesinin yerlerde süründüğü bir yozlaşma ortamında dolaşıyoruz. Filmin fonunda akan 1990 FIFA Dünya Kupası da İtalya’nın bir ‘kaybeden’ olarak portresini tamamlıyor -Maradona’nın golüyle Arjantin İtalya’yı yeniyor.

Bir türlü susmak bilmeyen çok sayıda karakteriyle Büyülü Geceler, Robert Altman’ın eğlenceli bir hikâyeyle Hollywood’un bağırsaklarında dolaşarak sinema piyasasının insan düşmanı doğasını gösterdiği 1992 tarihli filmi The Player/Oyuncu’yu anımsatıyor. Ama iki anlatı arasında çok önemli bir fark var: Oyuncu’da Hollywood çarklarının hiç durmadığını görüyorduk; Büyülü Geceler’de ise, İtalya’ya yakışır bir gerçekçilikle, çarkların durumunun ne kadar berbat olduğu anlatılıyor.

1995’ten itibaren, yani doğumunun 100. yılından bu yana sinema yeni ve verimli bir döneme girmiş gibi görünüyor. Nicelik ve nitelik bakımından yine kriz dönemlerine rastlıyoruz ama hiç değilse artık sinemanın bu çarklara bağımlı olmadığını kanıtlayan çok sayıda yönetmen var. Biz göremeyeceğiz ama gidişata bakılırsa sinema 200. doğum gününü bu bağımsız anlatılarla kutlayacak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,429AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kredi borcu kıskacında bir halk: Telefonu sessizde kullanıyoruz!

Kamera: Gamze TürkkaynağıMikrofon: Meral DanyıldızTürkiye Bankalar Birliği...

Houston Rockets Westbrook’u kadrosuna kattı

Amerikan Basketbol Ligi ekiplerinden Houston Rockets, Chris Paul takası karşılığında Oklahoma City...

‘El Chapo’nun cezası belli oldu

ABD'de tutuklu bulunan Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman hakkında görülen...

Muğla ormanları yanmaya devam ediyor: Bu sefer de Köyceğiz’de yangın çıktı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının söndürülmesi...

Batı Şeria’da Filistinli tutuklunun ölümünü protesto edenlere saldırı

Batı Şeria'da 31 yaşındaki Filistinli tutuklu Nassar Takatka'nın dün sabah İsrail hapishanesinde...

Savcı çocuğunun işlemediği adli suç kalmamış

Bakırköy’de kız arkadaşını döven, otomobilini kendisine tepki gösteren vatandaşların üzerine sürerek 8...

Damien Comolli’ye sürpriz talip

Fenerbahçe’de geçtiğimiz sezon yaptırdığı transferlerin performansıyla eleştiri oklarının hedefi haline gelen Damien...

Sinop’ta “keyfine düşkün” iskelet bulundu

Sinop'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı...

Elvis Presley’nin hayatı film oluyor

“Rock 'N' Roll müziğin kralı” Elvis Presley’nin hayatını anlatan sinema filminde başrolde...

Konforlu hizmet sunabilmek için dolmuşuna ev tipi klima taktırdı

Adıyaman'da şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Hüseyin Demir, minibüsüne ev tipi klima...

Sonraki haber