Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sinemanın dili tektir

Sinemanın dili tektir

Yönetmenlik kariyerinde 40 yılı deviren Jean-Jacques Annaud’un son filmi, Çin-Fransa ortak yapımı ‘Kurdun Uyanışı’ (Wolf Totem) haftaya vizyona giriyor. Fransız yönetmenin pek çok farklı ülkede ve farklı dillerde filmler çektiği kariyeri, enteresan tercihlerle ve enteresan başarılara dolu. Filmografisi belki çok tutarlı değil ama birbirinden ilginç, iz bırakan ve çok konuşulan filmlere sahip.

Yabancı Dilde En İyi Film ödülü kazanan ilk filmi ‘Siyahlar, Beyazlar ve Renkliler’ (Noirs et blancs en couleur); filmografisinin en “deli işi” çalışmalarından, 1981 tarihli benzersiz ‘Ateş Savaşı’ (La Guerre Du Feu); Umberto Eco’nun aynı adlı romanından uyarlanan ‘Gülün Adı’ (Der Name Der Rose); neredeyse yönetmenin kariyeriyle özdeşleşen 1988 tarihli ‘Ayı’ (L’Ours); eleştirmenler tarafından pek beğenilmese de popüler klasiklerden birine dönüşen ‘Sevgili’ (L’Amant); ‘Tibet’te Yedi Yıl’ (Seven Years In Tibet) ve ‘Kapıdaki Düşman’ (Enemy at the Gates) gibi iki dev bütçeli yapım; ‘Ayı’dan 16 yıl sonra kamerasını bir kez daha hayvanların dünyasına çevirdiği ‘İki Kardeş’ (Deux frères). Tüm bu farklı türler ve farklı dillerdeki filmler sanki bir değil birkaç farklı yönetmenin filmografisine ait gibi durabilir. Ama her farklı ülkede film çektiğinde ona “dil problemi yaşıyor musunuz?” diye soran gazetecilere hep “sinemanın dili tektir” diye cevap veriyor yönetmen. Lakin Annaud’un eklektik külliyatının geride bıraktığı bir şey varsa o da yönetmenin insan, hayvanlar ve doğa arasındaki ilişkiyi perdeye taşımaktaki olağanüstü hüneri olsa gerek. Diyaloglara az önem vermesiyle tanınan yönetmenin, dev bütçeli yapımların ve zorlu çekim koşullarının altından kalkmakta ise sıra dışı bir tecrübesinin olduğu kesin.


Çin’de tüm zamanların en çok satan kitaplarından birine dönüşen, 2004 tarihli yarı otobiyografik romandan uyarlanan ‘Kurdun Uyanışı’nın Annaud’a teslim edilmesi hiç tesadüf değil. 1967 yılında Çin’deki büyük kültür devrimi sonrasında genç bir öğrencinin Moğolistan’da kurtlarla göçebelerin ilişkisini incelemesini ve burada bir kurt yavrusunu koruması altına alışını anlatan filmin yapım hikâyesi 8 yıla yayılıyor. 38 milyon dolar bütçeye sahip üç boyutlu film, çekimlerinde 500 teknisyen, 200 at, 1000’in üzerinde koyun, 25 kurt ve sayısız hayvan eğitmeninin bulunduğu zorlu bir proje.

Paris’ten İç Moğolistan’a

Projenin ilk zamanlarında Annaud uzun süre düşünülmemiş bir isimdi. Çünkü 1997 tarihli ‘Tibet’te Yedi Yıl’ Çin’de büyük tepkiler doğuran ve yasaklanan (ve de hala yasaklı olan) bir film. Hatta bu filmin ardından Annaud’un Çin’e girişi yasaklanmıştı… ‘Kurdun Uyanışı’nın yapımcıları ilk önce Çinli yönetmenlerle görüşmüşlerdi. Ancak insanlarla kurtların bir arada olduğu çekimleri yönetmek pek çoğu için çok zordu ve altından kalkılabilir bir iş değildi. Çin’den yönetmen bulamayınca yapımcılar gözlerini dışarı çevirdiler ama projeyi Amerikalı bir yönetmene teslim etmek istemiyorlardı. İlk önce Peter Jackson’la görüştülerse de sinemanin-dili-tektir-130217-1.sonuç alınamadı. Ardından bu zorlu projenin altından kalkabilecek yegane isimlerden biri olan Annaud’a yönelmekten başka çareleri kalmadı. Yönetmenin ülkeye giriş çıkış yasağı kaldırıldı ve Annaud film üzerine çalışmaya başladı. Böylelikle Çin’le yönetmen arasındaki buzlar da erimiş oldu. Annaud özel eğitmenler aracılığıyla yıllar boyu kurt yavruları yetiştirdi ve sonra İç Moğolistan’da bir yılın üzerinde sürecek çekimlere başladı.

‘Kurdun Uyanışı’ belgesele öykünen ama kurmacanın sınırlarında dolaşmayı çok iyi bilen Jean-Jacques Annaud’un o bilindik tüm sihirli dokunuşlarına sahip. Senaryonun derinliği belki tökezliyor ama tam da Fransız yönetmenden beklenen şekilde bunu görkemli peyzajlar ve hafızalara kazınan bir görsel dünya ile telafi etmeyi fazlasıyla başarıyor. Tartışılmayacak tek bir şey var ise o da ‘Kurdun Uyanışı’nın vizyondaki tüm filmlere kıyasla bambaşka türden bir sinema deneyimi olduğu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,398AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Milli yelkenci Okyanus Arıkan dünya üçüncüsü oldu

Milli yelkenci Okyanus Arıkan, Antigua ve Barbuda'da düzenlenen 2019 Optimist Dünya Yelken...

Tecavüzcü profesör hakkında 27 yıl hapis talebi

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla...

Patlayıcı ile katledilen 2 çocuğun cenazeleri toprağa verildi

Dersim'in Ovacık ilçesindeki Bilgeç Köyü yakınlarında araziye önceden yerleştirildiği düşünülen patlayıcının infilak...

Bakanlık’tan kahve makinesine toplatma kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Big Coffee marka elektrikli kahve makinelerinin, "Can ve mal...

Netflix, ’13 Reasons Why’ dizisinden intihar sahnesini kaldırdı

Netflix, ’13 Reasons Why’ adlı diziden, ergen çağdaki bir kız çocuğunun intihar ettiği sahneyi...

TÜSİAD patronları ABD’ye gidiyor

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ABD'ye gideceğini açıkladı.

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini açıkladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan...

Motoruna yuva yapan kuşlar için TIR’ını 45 gün çalıştırmadı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde kuşların TIR'ının motoruna yuva yaptığını gören Bahattin Gürses, 6...

Karlov suikasti davası: Sanıklar savunma yaptı, duruşma ertelendi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu...

Siverek’teki katliam: Eski AKP’li vekil İzol’un oğlu da tutuklandı

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavgayla...

Sonraki haber